Fotó: Pál Árpád
Nem nyerte el a szakszervezetek tetszését a kormány által javasolt egységes bérezési törvény, amelynek értelmében 1625 lej lenne a legkisebb fizetés a közszférában, a legnagyobb pedig 22 ezer lej.
2016. december 01., 16:452016. december 01., 16:45
2016. december 01., 18:122016. december 01., 18:12
A Cioloș-kabinet által kidolgozott, a közalkalmazottakat tömörítő szakszervezetek által szerdán nyilvánosságra hozott jogszabálytervezet 116 bérezési osztályt javasol. A törvény már 2017. július elsejétől hatályba léphetne, alkalmazása azonban 2021-ig is elhúzódhatna – a nyilvánosságra hozott tervezetben azonban azt nem tisztázzák, hogy évente milyen mértékben nőnének a fizetések. Arra viszont kitér, hogy amennyiben 2017. július elsején valakinek magasabb lesz a havi bére, mint az új jogszabályban előírt, akkor nem csökkentik az összeget.
Nőhet az étkezési utalványok értéke
December elsejétől elérheti a 15 lejt a munkáltatók által az alkalmazottaknak biztosított étkezési utalványok értéke a jelenlegi 9,75 lejről. A parlament által elfogadott jogszabály-módosítás azonban nem kötelező érvényű, az érték növelését a munkáltatókra bízza. A parlamenti vita során a kormány ellenezte az utalványok értékének növelését, Klaus Johannis államfő azonban rábólintott.
Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség elnöke azonban „ostobának” nevezte a kormány javaslatát. Egyebek mellett felrója, hogy amint a minimálbér bruttó 2000 lejre nő, 41 bérezési osztály folyna egybe. Számításai szerint ugyanakkor 25 százalékra csökkennének a prémiumok, amihez csak a teljesítményarányú pluszösszegek adódnának hozzá – idézi az Agerpres hírügynökség a szakszervezeti vezetőt.
Hossu szerint visszás az is, hogy a jogszbály egy egyszeri, 5000 lejes pótlékot ír elő azok számára, akik megszerzik a doktori címet, ám arra nem tér ki, hogy a doktorinak összefüggésben kell-e állnia vagy sem azzal a szakterülettel, amelyben az illető dolgozik. Néhány megfogalmazásbeli pontatlanság mellett a különböző ágazatok közötti egyensúlytalanságokra is felhívja ugyanakkor a figyelmet. „Mintegy következtetésképpen: a törvény ostoba, és sokat kell dolgozni annak érdekében, hogy megfelelő legyen” – szögezte le Bogdan Hossu.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!