Itt tényleg van tumultus. Mamaia a legfelkapottabb tengerparti üdülőhely, sokan választják
Fotó: Agerpres/Silviu Matei
A szezonon kívülre és Románia bizonyos régióira korlátozná a Románia Fejlődéséért Koalíció (CDR) az üdülési csekkek használatát – a Krónikának nyilatkozó székelyföldi szakember nem ért egyet a kezdeményezéssel, egyenesen diszkriminatívnak tartja azt.
2019. június 03., 08:312019. június 03., 08:31
2019. június 03., 08:462019. június 03., 08:46
Az üdülési csekkek rendszerének módosítását javasolja a Románia Fejlődéséért Koalíció (CDR), amelynek tagjai – köztük turizmusban érdekelt vállalkozók – úgy vélik, hogy
emiatt pedig nőnek az árak, és távol maradnak a külföldi vendégek.
„A tengerpart és a Duna-delta turizmusának így nincs meg az esélye a fenntartható fejlődésre, ez csak akkor lenne biztosított, ha az idény kilenc hónapig tartana, ezt pedig sok külföldi turistával lehet megvalósítani, a hazaiakkal kombinálva. Én másképp csináltam volna. Szezonon kívül érvényes utalványokat adtam volna. Ha csak két-három hónap az idény, nem tudod megengedni magadnak, hogy egy stabil csapatod legyen, hogy beruházz a szakmai felkészítésükbe, az emberek jönnek-mennek, napszámosokkal és egyetemistákkal kell dolgozni” – érvelt az elképzelés mellett Dragoş Anastasiu, a Romániai Utazási Irodák Egyesületének (ANAT) alelnöke, aki tagja a koalíció idegenforgalommal foglalkozó munkacsoportjának. Mint rámutatott, a kilenc hónapos idényt úgy lehetne megvalósítani, ha nem csupán a napozásra és fürdőzésre összpontosítanának, hanem lennének más programok is, mint például lovaglás, zenei események, edzőtáborok.
Hasonlóképpen a rendszer javítását sürgeti Florin Jianu, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMM) elnöke, aki szintén tagja a CDR idegenforgalmi szakosztályának. Mint hangsúlyozta, az üdülési csekkek valóban lendületet adtak a romániai idegenforgalomnak, azonban a rendszer módosításra szorul, mivel
„Ezért ezt a közpolitikát javítani kell, mivel azt tapasztaljuk, hogy az utalványok egyes régiókra összpontosulnak, és nem oda, amit mi ökoturizmusként fejleszteni akartunk. Ugyanakkor csak csúcsszezonban használják ezeket” – mondta Jianu.
Rossz megközelítésnek tartja viszont László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke a Románia Fejlődéséért Koalíció felvetését. Mint a Krónika megkeresésére elmondta,
„Ez a javaslat egy vicc, nem is indokolt, hiszen a hazai turisztikai vállalkozók egy része kiszorulna így a programból. Az indoklás sem helytálló, nem lehet a hazai turistákat hibáztatni, hogy a külföldiek »kiszorulnak«, hiszen külföldről minimális vendég érkezik szervezetten az országba” – részletezte László Endre. Szerinte legfeljebb a diaszpórában élők kapnak nehezebben megfelelő szállást és időpontot, de ők nem szervezett csoportokban, hanem egyénileg, nosztalgiázni járnak vissza a román tengerpartra.
László Endre rámutatott, csúcsidényben valóban magas a szálláshelyek kihasználtsága, de azért mindig lehet utolsó percben is foglalni.
– osztotta meg tapasztalatait a turisztikai szakember.
Kiemelte továbbá: jelenleg éppen az a gond, hogy az állami költségvetés csúszása miatt idén is késve kapják a közalkalmazottak az üdülési csekkeket. Ezekben a napokban adták ki az első utalványokat, ezzel éppen a kedvezményezettek kerülnek hátrányba, hiszen az előfoglalási kedvezmények periódusa véget ért, a legkeresettebb időszakokban a legjobb helyek már foglaltak, de így is van még rengeteg alternatíva, más ajánlat.
A szakember szerint
Van olyan lehetőség, hogy előleget fizetnek be, és utólag az utalvánnyal visszakapják a pénzüket, de kevesen élnek ezzel. A tavaly is késtek a voucherek, vannak akik még nem használták fel, május végén, júniusban jár le ezek érvényessége. „Azt érzékeljük, hogy most patthelyzet van, a tavalyi utalványok lejárnak, az ideieket még nem kapták meg” – fogalmazott László Endre.
Az előrejelzések szerint különben idén többen kapnak üdülési csekket, 300 millió eurós forgalomra számítanak. A klaszter elnöke szerint az idei utalványok inkább az őszi forgalmat pörgetik majd fel, hiszen a csekkek nem fedezik a főszezonban egy ötnapos tengerparti üdülés árát, viszont kora ősszel egy szovátai vagy bálványosi hétvége simán belefér az összegbe. László Endre úgy véli, megalapozatlan, hogy a hazai turisták kiszorítják a külföldieket, hiszen Nyugat-Európában eltérőek a foglalási szokások, idén már 2020-ra kötik a szerződéseket. „Ritka az eset, hogy egy külföldi ma foglal, és holnap érkezik. Idejében foglalnak, biztos, hogy nem előzik meg őket az üdülőcsekkre váró hazai közalkalmazottak” – összegzett László Endre.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!