Fotó: Jakab Mónika
Jövő heti ülésén tervezi elfogadni a kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) díjak maximálásáról szóló határozattervezetet, miután a pénzügyi felügyeleti hatóság (ASF) összehangolja azt a közvita nyomán beérkezett észrevételekkel – jelentette ki pénteken Nicolae Ciucă.
2023. március 24., 10:402023. március 24., 10:40
2023. március 24., 18:132023. március 24., 18:13
„A jövő héten fogjuk elfogadni, miután az ASF ismét elküldi nekünk a módosított változatot” – mondta a miniszterelnök a kormányülésen. Bejelentését megelőzően a Pénzügyi Felügyelet (ASF) visszavonta a kötelező gépjármű felelősség-biztosítási (kgfb/RCA) kötvények árának korlátozásáról szóló tervezetet, amelyet pénteki ülésén kellett volna elfogadnia a kormánynak. Daniel Apostol, a pénzügyi felügyelet szóvivője szerint azért döntöttek így, mert több észrevétel és javaslat is érkezett a tervezethez.
A szóvivő a Digi 24 hírcsatornának pénteken délelőtt elmondta, miután nyilvánosságra hozták a tervezetet, számos észrevétel érkezett vele kapcsolatban, ezért a tervezetet visszavonták, hogy kielemezhessék a javaslatokat és kifogásokat, miután minden érintett – beleértve a biztosítási piac szereplőit is – megfogalmazta a maga észrevételeit.
Arra a kérdésre, hogy mikor kerül ismét a kormány elé a tervezet, kijelentette: amikor minden észrevételt kielemeztek.
Mint arról beszámoltunk, a biztosítótársaságok csütörtökön közölték: ellenzik a kgfb árát befagyasztó kormányhatározat-tervezetet, amelyet gazdaságilag megalapozatlannak és az uniós szabályozásokkal ellentétesnek tartanak.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) és több más ágazati szakmai szervezet csütörtöki közös közleménye szerint
Emellett szerintük további intézkedésekre lenne szükség az érdekelt felek bevonásával a gépjármű-biztosítási piac stabilizálására, többek között a közúti balesetek gyakoriságának és súlyosságának csökkentését célzó országos projekt elindítására.
A közleményben emlékeztettek arra, hogy a statisztikák szerint a Romániában újonnan forgalomba helyezett 100 autóból legkevesebb 6 anyagi károkkal és személyi sérülésekkel járó baleseteket okoz, miközben ez az arány Bulgáriában 4 százalék, Lengyelországban 3,2 százalék, Csehországban 2,7 százalék, Magyarországon 2,3 százalék és Horvátországban mindössze 1,65 százalék.
Szerintük a gyakorlat azt mutatta, hogy ez nem volt előnyös megoldás sem a román biztosítási piac, sem a biztosítottak és a károsultak számára. Emellett a versenykörnyezet súlyosan károsodott, és a romániai biztosítási ágazatot 2021-ben, majd 2023-ban a korábbiaknál nagyobb mértékű csőddel és fizetésképtelenséggel kapcsolatos esetek rengették meg.
A pénzügyminisztérium szerdán bocsátotta nyilvános vitára azt a kormányhatározat-tervezetet, amelyik szerint a biztosítók hat hónapig a 2022. március elseji tarifáknál magasabb áron nem értékesíthetnek kgfb-t.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!