Fotó: Jakab Mónika
Jövő heti ülésén tervezi elfogadni a kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) díjak maximálásáról szóló határozattervezetet, miután a pénzügyi felügyeleti hatóság (ASF) összehangolja azt a közvita nyomán beérkezett észrevételekkel – jelentette ki pénteken Nicolae Ciucă.
2023. március 24., 10:402023. március 24., 10:40
2023. március 24., 18:132023. március 24., 18:13
„A jövő héten fogjuk elfogadni, miután az ASF ismét elküldi nekünk a módosított változatot” – mondta a miniszterelnök a kormányülésen. Bejelentését megelőzően a Pénzügyi Felügyelet (ASF) visszavonta a kötelező gépjármű felelősség-biztosítási (kgfb/RCA) kötvények árának korlátozásáról szóló tervezetet, amelyet pénteki ülésén kellett volna elfogadnia a kormánynak. Daniel Apostol, a pénzügyi felügyelet szóvivője szerint azért döntöttek így, mert több észrevétel és javaslat is érkezett a tervezethez.
A szóvivő a Digi 24 hírcsatornának pénteken délelőtt elmondta, miután nyilvánosságra hozták a tervezetet, számos észrevétel érkezett vele kapcsolatban, ezért a tervezetet visszavonták, hogy kielemezhessék a javaslatokat és kifogásokat, miután minden érintett – beleértve a biztosítási piac szereplőit is – megfogalmazta a maga észrevételeit.
Arra a kérdésre, hogy mikor kerül ismét a kormány elé a tervezet, kijelentette: amikor minden észrevételt kielemeztek.
Mint arról beszámoltunk, a biztosítótársaságok csütörtökön közölték: ellenzik a kgfb árát befagyasztó kormányhatározat-tervezetet, amelyet gazdaságilag megalapozatlannak és az uniós szabályozásokkal ellentétesnek tartanak.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) és több más ágazati szakmai szervezet csütörtöki közös közleménye szerint
Emellett szerintük további intézkedésekre lenne szükség az érdekelt felek bevonásával a gépjármű-biztosítási piac stabilizálására, többek között a közúti balesetek gyakoriságának és súlyosságának csökkentését célzó országos projekt elindítására.
A közleményben emlékeztettek arra, hogy a statisztikák szerint a Romániában újonnan forgalomba helyezett 100 autóból legkevesebb 6 anyagi károkkal és személyi sérülésekkel járó baleseteket okoz, miközben ez az arány Bulgáriában 4 százalék, Lengyelországban 3,2 százalék, Csehországban 2,7 százalék, Magyarországon 2,3 százalék és Horvátországban mindössze 1,65 százalék.
Szerintük a gyakorlat azt mutatta, hogy ez nem volt előnyös megoldás sem a román biztosítási piac, sem a biztosítottak és a károsultak számára. Emellett a versenykörnyezet súlyosan károsodott, és a romániai biztosítási ágazatot 2021-ben, majd 2023-ban a korábbiaknál nagyobb mértékű csőddel és fizetésképtelenséggel kapcsolatos esetek rengették meg.
A pénzügyminisztérium szerdán bocsátotta nyilvános vitára azt a kormányhatározat-tervezetet, amelyik szerint a biztosítók hat hónapig a 2022. március elseji tarifáknál magasabb áron nem értékesíthetnek kgfb-t.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!