Visszavett kicsit a kapzsiságból a kormány – a szakértő szerint stabil gazdasági és jogszabályi háttérre van szükség

Visszakoztak. Az érintettekkel folytatott konzultáció nyomán a Dăncilă-kormány módosította a hírhedt adóügyi rendeletet •  Fotó: Gov.ro

Visszakoztak. Az érintettekkel folytatott konzultáció nyomán a Dăncilă-kormány módosította a hírhedt adóügyi rendeletet

Fotó: Gov.ro

Továbbra is nagy a homály a bankadó körül a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint: ugyan a kormány pénteken módosította a hírhedt 2018/114-es sürgősségi rendeletet, és függetlenítette a ROBOR-tól a „kapzsisági illetéket”, konkrét részletek híján egyelőre nem tudni, hogyan csapódik ez le a lakossági hitelek szintjén.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. április 01., 09:272019. április 01., 09:27

2019. április 01., 12:232019. április 01., 12:23

Több ponton is módosította pénteki ülésén a szociálliberális kabinet a tavalyi év végén mindenféle konzultáció nélkül elfogadott, és azóta minden irányból támadott 114-es számú, többnyire adóügyi intézkedéseket tartalmazó sürgősségi kormányrendeletet. A most elfogadott módosításokról az elmúlt időszakban széles körű konzultáció is zajlott, a vélemények azonban továbbra is megoszlanak, ráadásul

a bankadót és a konzultáció elmaradását kifogásoló Európai Központi Bank (EKB) véleményezését ezúttal sem várták meg.

Csökkentett bankadó,
változó hitelezés

A bankhitellel rendelkezők vagy kölcsön felvételére készülők által leginkább várt és egyben talán a legnagyobb módosítás, hogy a sürgősségi rendelet mintegy harmadára csökkentette a tavaly év végén bevezetett bankadót.  Mint ismeretes, az úgynevezett „kapzsisági illetéket” azoknak a pénzintézeteknek kellett volna fizetniük, amelyek 2 százalékot meghaladó irányadó bankközi hitelkamatlábat (ROBOR) alkalmaznak és a negyedévenként fizetendő illeték a bank aktíváinak 0,3 százalékát (évi 1,2 százalékot) is elérhette.  A Dăncilă-kormány a bankszektor bírálatai és az ország besorolásának rontását kilátásba helyező hitelminősítők jelzései nyomán még az első negyedéves befizetési határidő lejárta előtt visszakozott.

Az új bankadó a pénzeszközök legfeljebb 0,4 százaléka lehet évente és egy sor olyan kedvezményt tartalmaz, amellyel a kormány a hitelezést akarja bátorítani.

Az új bankadót – amelyet félévenként kell majd fizetni – ezért „szorgalomösztönzőként” állította be Eugen Teodorovici pénzügyminiszter. Az új bankadó mértékét nem a – bukaresti kormány szerint manipulálható, és állítólag mesterségesen magasan tartott – ROBOR-hoz kötik, hanem egy új mutatóhoz, amelyet a bankok közötti ténylegesen megvalósult lejtranzakcióknál alkalmazott kamat átlagaként határoznak meg.  Ezt a Román Nemzeti Bank (BNR) honlapján fogják közölni.

A pénzügyminiszter amúgy a kormányülés után közölte: a bankadó módosításával nem várták meg az Európai Központi Bank jóváhagyását, mivel megkapták a Román Nemzeti Bankét és a román bankárszövetséggel is egyeztettek. Viorica Dăncilă miniszterelnök a pénteki kormányülés sajtónyilvános első perceiben pedig arról értekezett, hogy

a bankadó módosítása a lakossági hitelesek törlesztőrészleteinek csökkentését és a román gazdaság hitelfeltételeinek javítását szolgálja.

Mindazonáltal a rendeletnek nincs visszamenőleges hatálya, a ROBOR-hoz kötött, korábban leszerződött változó kamatú lejhitelek nem változnak, de a hiteleseknek lehetőségük lesz május 2-a után a megváltozott feltételek szerint újrafinanszírozni hitelüket.
 A bukaresti szaksajtó szerint a lengyel modellhez hasonló, a pénzeszközök évi 0,4 százalékára rúgó román bankadó is a legmagasabbak egyike az Európai Unióban.

A szakértő káoszról beszél

„Bár a kormány pénteken módosította a kapzsisági adó bevezetéséről elhíresült 2018/114-es rendeletét, továbbra is nagy a bizonytalanság körülötte, hivatalos információk a változás pontos mibenlétéről még nem kerültek nyilvánosságra, ez pedig tovább fokozza a káoszt” – értékelt a Krónika megkeresésére Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese. Mint hangsúlyozta, az eddig napvilágot látott értesülések szerint már nem kötik a bankok aktíváira kirótt adó nagyságát a ROBOR-hoz, hanem – amint a tervezetben szerepelt – „a bankok közötti tranzakciók egy mutatójához, amely megjelenik a Román Nemzeti Bank hivatalos oldalán”. Bordás Attila azonban úgy látja, ez nem oszlatja a homályt, hiszen több ilyen mutató is van, a pénzintézetek továbbra sem tudnak tervezni, még egy évre sem lehet előre számolni, holott már eltelt egy negyedév, és a tervezés alapvető lenne ebben az ágazatban. „Egyetlen szereplő sem tudja, mire számítson pontosan. December végén teljesen előkészületlenül bevetettek egy rendeletet a kapzsisági adóról, már akkor egyértelmű volt, hogy ez nem vezet jóra, rövid távon talán pótolja a költségvetési hiányt, de hosszú távon visszaveti a hitelezést, a kamatnövelést ösztönzi, és lassítja a gazdasági növekedést” – mutatott rá a banki szakember.

Kell a pénz a költségvetésbe

Hangsúlyozta, bár a pénteki módosításban a korábbi 1,2 százalékról 0,4 százalékra csökkentették a banki aktívákra kirótt adót,

ez még így is egyike a legmagasabbaknak a térségben, csak Lengyelországban magasabb, ahol 0,44 százalék.

Kiemelte továbbá, hogy több országban – Magyarországon, Csehországban – akkor vezették be ezt az adót, amikor az állam jelentős újratőkésítést eszközölt a magánbankszférában, de amikor ezt az adó révén „visszafizették” a pénzintézetek, el is törölték.  Felidézte, a román kormány emelte a nyugdíjakat, a béreket, ezt valamiből finanszírozni kell, „ezért a költségvetés pótlására oda fordultak, ahol pénzt láttak, vagyis a bankszektort, az energetikai és a távközlési szektort akarták pluszadóval sújtani”. „Arra hivatkoztak, hogy Romániában túl nagy a különbség a betéti és a hitelkamatok között, vagyis a letétbe helyezett pénz után sokkal kisebb kamatot fizetnek, mint amikor hitelt nyújtanak, ez a különbség túl nagy nyereséget generál a bankoknak, amit valójában az ügyfelek fizetnek ki” – idézte fel a szakértő, aki szerint a december végén elfogadott változat „elvetemült” volt, hiszen átlag 1,2 százalékos adót rótt ki az aktívákra, még akkor is, ha a bank veszteséges. „Ezzel abszurd helyzetek alakultak ki, például, ha a bank meghitelezi az államot, államkötvényeket vásárol, ezt pluszban megadózzák, ez pedig a kamat további növelését eredményezte volna” – mondta Bordás Attila.

Arról is beszélt egyúttal, hogy Romániában nem olyan jó a bankok helyzete, mint ahogy azt a kormány sugallja, hiszen 2008 után mindenki elkezdett spórolni. Míg a válság előtt a hitelállomány kétszer akkora volt, mint a betéti, ez 2008 után megfordult, négy-öt éve már a betéti állomány a nagyobb, tehát több a megtakarítás. Viszont ennek az a hátulütője, hogy „pang a pénz”, a bankok nem tudják kihelyezni.

Idézet
A megtakarítások növekedése pozitív jel, a lakosság és a vállalkozások pénzügyi érettségére utal. A bérek növekedtek, de a hitelezés terén csak a lakáshitelezés bővült dinamikusan, a fogyasztási hitelek nem. Tehát a lakosság a megemelt fizetésekből nem hűtőszekrényt, nagyobb televíziót vásárol, hanem ingatlant”

– részletezte Bordás Attila.

Ugyanakkor – tette hozzá – a másik oldalon a vállalati hitelezés csökkent, a fiatalok elmentek külföldre, ezért nem alakultak új vállalkozások, a meglevő cégek alultőkésítettek. A lakosságnak kihelyezett hitelek egy idő után tetőznek, több kölcsönt már nem lehet nyújtani, a pénzt „nem verték el” ugyan, de a bankoknak már nem megy olyan jól.  Arra is kitért, hogy

Románia a banki termékek tekintetében utolsó helyen áll az EU-ban, a lakosság 30–40 százalékának még folyószámlája sincs, ami az elemi kötődés egy bankhoz.

Az alapvető banki termékeket – betét és hitel – használják csak, miközben Nyugaton a polgárok nagy része tőzsdézik, vagy befektetési alapoknál helyezi el a pénzét.

A szakértő rámutatott, a banki szektorban azóta sem állt le a 2008-ban elkezdődött lejtmenet, azóta folyamatosan érkeznek a hírek a bankfiókok bezárásáról, összevonásokról. Bordás Attila szerint a forgalmat, a hitelezést kellene ösztönözni, erre vannak eszközei a kormánynak, például az állami támogatású lakásmegtakarítási számla, a gyerek-takarékszámla, vagy a már megszűnt Kogălniceanu-hitel, amely révén a vállalkozók banki kamatait támogatta az állam.

Idézet
Rövid távon talán a 114-es rendeletben foganatosított intézkedések betömik a lyukat a költségvetésben, de hosszú távon fékezik a hitelezést, és ezzel a gazdasági növekedést. A többletadózást végül mindig az ügyfél, a lakosság, a vállalkozások fizetik meg”

– összegezte Bordás Attila, aki szerint leginkább stabil gazdasági és jogszabályi háttérre lenne szükség.  Módosítások, halasztások más területeken is

A szociálliberális kormány pénteki ülésén a tavaly év végén elfogadott, a gazdasági szereplők és a jobboldali ellenzék által élesen bírált, 114-es számú adóügyi rendeletének más – a magánnyugdíjalapokra, energetikai cégekre és távközlési szektorra vonatkozó – előírásait is módosította, illetve elhalasztotta pénteken, kilátásba helyezve ezek újratárgyalását az érintettekkel.
Így a romániai magánnyugdíj-kezelőkkel folytatott tárgyalások nyomán 2019. május 31-éig halasztották a törzstőke-követelmények gyakorlatba ültetését. Eddig a dátumig visszatérnek a 4 millió eurónak megfelelő minimális törzstőke-követelményhez. A halasztásra azért van szükség, hogy a magánnyugdíj-kezelőknek legyen idejük a törzstőkeemelésre. 2019. június elsejétől a minimálisan szükséges tőkealapokat 2019. december 31-éig be kell fizetni – fejtette ki a kormányülésen Viorica Dăncilă.

Megmarad ugyanakkor a háztartási fogyasztókkal szemben alkalmazott gáz- és villamosenergia-árak maximálását előíró kitétel, viszont az ipari fogyasztókkal szemben nem alkalmazzák ezt az előírást,

többek közt uniós elvárásnak is eleget téve ezzel. A távközlés terén pedig 2019. szeptember elsejéig halasztották a 114-es rendeletben az elektronikus távközlési hálózatok kiépítésében felmerülő hiányosságokért előírt szankciók gyakorlatba ültetését. A halasztásra azért van szükség, mert előbb véglegesíteni kell a szolgáltatók hálózatépítési engedélyezését megkönnyítő törvényi keretet. Dăncilă szerint mindezek a módosítások a román állampolgárok érdekeit fogják szolgálni és szorgalmazzák Románia gazdasági fejlődését.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt