Fotó: Sándor Csilla
Nagyjából 8 százalékkal drágult meg az év eleje óta a benzin és a gázolaj is a romániai töltőállomásokon.
2023. január 25., 12:362023. január 25., 12:36
Az áremelkedés egyik oka – mint ismeretes –, hogy a bukaresti kormány január elsejétől kivezette az üzemanyagok 50 banis árkompenzációját, amelyet 2022 júniusában vezetett be, amikor már egy liter benzinért 8,65 lejt, egy liter gázolajért pedig 9,2 lejt is elkértek.
Miután a tavalyi év végén csökkenésnek indultak az árak, a Ciucă-kabinet úgy határozott, hogy 2023. január elsejétől felfüggeszti az árkompenzációt. Ám Nicolae Ciucă miniszterelnök egyúttal azt ígérte:
Január elsején amúgy még a várt 50 banis szintnél alacsonyabb mértékben, 36, illetve 38 banival ugrott meg a benzin és a gázolaj literenkénti ára a tavalyi év utolsó napjához képest, az elmúlt három hét során viszont rendszeresek lettek a kisebb-nagyobb drágítások.
A Peco Online ármonitor adatai szerint szerda délelőtt egy Dâmbovița megyei töltőállomáson a legolcsóbb, 6,38 lej volt egy liter standard benzin, gázolajjal pedig egy élesdi (Bihar megye) kúton tankolhattunk a legolcsóbban, literenként 7,55 lejért.
Ha azt vesszük figyelembe, hogy a piacvezető osztrák OMV kútjainál a tavalyi év utolsó napjaiban a standard benzin literenkénti ára 5,93 lej volt, míg a gázolaj ára 7,11 és 7,20 lej között mozgott literenként, akkor láthatjuk, bő három hét leforgása alatt mindkét üzemanyag típus ára 50 bani körüli értékkel drágult literenként.
A prémium benzin és gázolaj ára eközben 7, illetve 8 lejhez közelít.
Több mint 0,30 lejjel emelkedett a benzin és a gázolaj literenkénti ára a romániai töltőállomásoknál 2023. januárjának első napján az állami kompenzáció megszüntetésének hatására. Nőtt az áfa a vendéglátóiparban, de az üdítőitalok esetében is.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!