Japánsztrájkba léptek szerdán az ország több helyi és megyei önkormányzatának alkalmazottai – bár korábban általános munkabeszüntetést jelentettek be, végül sok hivatalban fehér karszalaggal, de dolgoztak, és sok megye végül nem csatlakozott a tiltakozó akcióhoz.
Például a besztercei városháza alkalmazottainak fele tiltakozik fehér karszalag viselésével szerda reggeltől péntekig a közalkalmazottak egységes bérezéséről szóló törvénytervezet ellen.
A nagyszebeni városházán viszont minden dolgozó felfüggesztette a munkát szerdán reggel 10 óra körül. Doru Hanciu szakszervezeti vezető közölte, az összes alkalmazott sztrájkol, akár tagja a szakszervezetnek, akár nem.
„Spontán sztrájkot indítottunk. A polgármesteri hivatal összes alkalmazottja elégedetlen, és csatlakozott ehhez a tiltakozási formához. Itt vannak a városházán dolgozók, illetve az adó- és illetékügyi osztály alkalmazottjai is. Nem dolgoznak. Lehet, hogy egy-két órát, lehet, hogy egész nap tart a sztrájk” – mondta el Doru Hanciu a Mediafax hírügynökségnek.
Több megyében eközben azt mondták a szakszervezeti vezetők, hogy nem szerveznek tiltakozó megmozdulásokat, de arra van esély, hogy spontán tüntetések kialakuljanak. Ilyen például Hunyad, Fehér és Kolozs megye. A Szeben Megyei Tanács alkalmazottait tömörítő szakszervezet elnöke, Dan Frăţilă szerdán azt mondta, egyelőre nem döntötték el, tiltakoznak-e, és ha igen, milyen formában. A temesvári városházán dolgozókat tömörítő szakszervezet vezetője, Tiberiu Negrei azt mondta, a tagok egy része részt vesz a jövő hét elején Bukarestben meghirdetett tiltakozáson.
A Temes megyei helyi önkormányzatok tagjai sem munkabeszüntetéssel, hanem japánsztrájkkal tiltakoznak, de ők csak csütörtöktől. A Kovászna megyei köztisztviselők is csütörtökön csatlakoznak a tiltakozókhoz, japánsztrájkkal fejezik ki az egységes bértörvény rájuk vonatkozó előírásai miatti elégedetlenségüket. Ferencz Tibor, a sepsiszentgyörgyi Nova Vita Szakszervezet elnöke lapunknak elmondta,
A következőkben döntik el, hogy jövő héten milyen újabb megmozdulásokat szerveznek, ha a követeléseiket nem teljesítik. Ferencz Tibor elmondta, a munkabeszüntetéssel kivárnak, mert az fizetéslevonással jár, ezért nem támogatja egyértelműen a tagság. Hangsúlyozta, nehezményezik, hogy a helyi közigazgatásban dolgozókkal csak látszattárgyalásokat folytattak az egységes bértörvényről. Azt pedig semmiképpen nem fogadják el, hogy a helyi tanácsok döntsenek a fizetésükről. „Ez túl szubjektív. A szép szemünkért, vagy milyen alapon kapjuk majd a fizetést?” – tette fel a kérdést a szakszervezeti bizalmi.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!