Japánsztrájkba léptek szerdán az ország több helyi és megyei önkormányzatának alkalmazottai – bár korábban általános munkabeszüntetést jelentettek be, végül sok hivatalban fehér karszalaggal, de dolgoztak, és sok megye végül nem csatlakozott a tiltakozó akcióhoz.
Például a besztercei városháza alkalmazottainak fele tiltakozik fehér karszalag viselésével szerda reggeltől péntekig a közalkalmazottak egységes bérezéséről szóló törvénytervezet ellen.
A nagyszebeni városházán viszont minden dolgozó felfüggesztette a munkát szerdán reggel 10 óra körül. Doru Hanciu szakszervezeti vezető közölte, az összes alkalmazott sztrájkol, akár tagja a szakszervezetnek, akár nem.
„Spontán sztrájkot indítottunk. A polgármesteri hivatal összes alkalmazottja elégedetlen, és csatlakozott ehhez a tiltakozási formához. Itt vannak a városházán dolgozók, illetve az adó- és illetékügyi osztály alkalmazottjai is. Nem dolgoznak. Lehet, hogy egy-két órát, lehet, hogy egész nap tart a sztrájk” – mondta el Doru Hanciu a Mediafax hírügynökségnek.
Több megyében eközben azt mondták a szakszervezeti vezetők, hogy nem szerveznek tiltakozó megmozdulásokat, de arra van esély, hogy spontán tüntetések kialakuljanak. Ilyen például Hunyad, Fehér és Kolozs megye. A Szeben Megyei Tanács alkalmazottait tömörítő szakszervezet elnöke, Dan Frăţilă szerdán azt mondta, egyelőre nem döntötték el, tiltakoznak-e, és ha igen, milyen formában. A temesvári városházán dolgozókat tömörítő szakszervezet vezetője, Tiberiu Negrei azt mondta, a tagok egy része részt vesz a jövő hét elején Bukarestben meghirdetett tiltakozáson.
A Temes megyei helyi önkormányzatok tagjai sem munkabeszüntetéssel, hanem japánsztrájkkal tiltakoznak, de ők csak csütörtöktől. A Kovászna megyei köztisztviselők is csütörtökön csatlakoznak a tiltakozókhoz, japánsztrájkkal fejezik ki az egységes bértörvény rájuk vonatkozó előírásai miatti elégedetlenségüket. Ferencz Tibor, a sepsiszentgyörgyi Nova Vita Szakszervezet elnöke lapunknak elmondta,
A következőkben döntik el, hogy jövő héten milyen újabb megmozdulásokat szerveznek, ha a követeléseiket nem teljesítik. Ferencz Tibor elmondta, a munkabeszüntetéssel kivárnak, mert az fizetéslevonással jár, ezért nem támogatja egyértelműen a tagság. Hangsúlyozta, nehezményezik, hogy a helyi közigazgatásban dolgozókkal csak látszattárgyalásokat folytattak az egységes bértörvényről. Azt pedig semmiképpen nem fogadják el, hogy a helyi tanácsok döntsenek a fizetésükről. „Ez túl szubjektív. A szép szemünkért, vagy milyen alapon kapjuk majd a fizetést?” – tette fel a kérdést a szakszervezeti bizalmi.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!