Visszaállt a startmezőre a román gazdaság – Várakozáson felül bővült az első negyedévben a hazai össztermék

Visszaállt a startmezőre a román gazdaság – Várakozáson felül bővült az első negyedévben a hazai össztermék

Váratlan fordulat. A legoptimistább előrejelzéseket is meghaladta a román gazdaság bővülése

Fotó: BBTE/Facebook

Románia majdnem teljes mértékben behozta a koronavírus-járvány miatt elszenvedett gazdasági veszteségeket Szász Levente kolozsvári közgazdász szerint, akit azt követően kérdeztünk, hogy az Országos Statisztikai Intézet (INS) tegnap minden elemzői várakozást felülmúló első negyedévi gazdasági növekedésről számolt be. Az ING Bank elemzése „wow-faktort” említ.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. május 19., 08:152021. május 19., 08:15

Minden várakozást felülmúlva nőtt az idei első negyedévben Románia gazdasága az előző három hónap eredményéhez viszonyítva – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból. 2021. január–március között a román össztermék (GDP) a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint 2,8 százalékkal volt nagyobb a 2020. október–december közötti időszakhoz mérten.

Ez a növekedés jóval meghaladta a gazdasági elemzők várakozását, akik 0,5–1,0 százalékos negyedéves bővülésre számítottak.

A tavalyi év azonos időszakához viszonyítva az idei első negyedévben a nyers adatok szerint 0,2 százalékkal csökkent a román gazdaság teljesítménye, a szezoná­lis és naptárhatással kiigazított érték szerint viszont a GDP azonos volt a 2020 első negyedévivel.

Mint ismeretes, a bukaresti hatóságok az idén 5,0 százalékos gazdasági növekedésre számítanak, miután a kormány gazdasági előrejelzési bizottsága április végén javította az idei várakozását a korábban közölt 4,3 százalékról. Az Európai Bizottság 5,1 százalékos GDP-bővülést, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 6,0 százalékos növekedést, míg a Világbank 4,3 százalékos román gazdasági növekedést prognosztizált az idei évre.

A kormányfő további növekedést vár

Florin Cîţu miniszterelnök keddi Facebook-bejegyzésében

„a világtörténelem leggyorsabb gazdasági helyreállásának” nevezte a 2,8 százalékos gazdasági növekedést,

ami „választ ad az elmúlt száz év legnagyobb válságára”. Hangsúlyozta: kormánya „a legjobb döntéseket” hozta meg, és erre a gazdaság pozitívan válaszolt. „Most pedig előkészítjük azokat az intézkedéseket, amelyek révén a járvány utáni Románia erősebb, versenyképesebb, ellenállóbb lesz. A következő években olyan gazdasági növekedésre számítok, amely szertefoszlat minden eddigi előrejelzést, és ennek minden polgár a haszonélvezője lesz” – fogalmazott bejegyzésében a román kormányfő.

Benne van a „wow faktor”

„Wow faktort” említ a statisztikai adatok nyilvánosságra hozatalát követően a befektetők számára kiadott gyorselemzésében az ING Bank, a kifejezés az angol álmélkodó felkiáltásból került be a magyar szlengbe. A hitelintézet elemzői szerint a 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel a román gazdaság újra lendületet vett, ezért

nem is látják akadályát annak, hogy az év végére a bővülés üteme meg is haladja a bank legderűlátóbb prognózisaiban szereplő 5,5 százalékos szintet.

Az elemzők egyelőre nem módosítják előrejelzéseiket, várják a részletes adatsorokat, amelyek június 8-án látnak majd napvilágot.

Az viszont meglátásuk szerint is egyértelmű, hogy sok múlik még a koronavírus-járvány alakulásán és az oltás tempóján. „Románia gazdasága újfent bizonyítja, hogy figyelemre méltó az ellenállás a sokkhatásokra” – zárták gyorselemzésüket az ING Bank közgazdászai.

Behozott lemaradás

„Tulajdonképpen nem növekedett a romániai gazdaság, ám az Országos Statisztikai Intézet idei első negyedévre becsült adatai szerint

Idézet
Románia majdnem teljes mértékben behozta a járvány miatt elszenvedett gazdasági veszteségeket”

– fogalmazta meg hasonlóképpen a Krónika megkeresésére Szász Levente kolozsvári közgazdász, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának dékánhelyettese.

A visszakapaszkodás tekintettel a járványhelyzetre, önmagában is egy jó hír, szögezte le az elemző. Mint magyarázta, a bruttó hazai termék az elmúlt év utolsó negyedéhez képest növekedett 2,8 százalékkal, ez jól hangzik, sőt negyedéves szinten a 2,8 százalék erőteljes növekedésnek számít. Ugyanakkor ennél lényegesebb az éves szint vizsgálata, a 2020. márciusi adatokhoz viszonyítva viszont nyers adatként 0,2 százalékos a visszaesés.

Szász Levente felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt év második negyedében volt a legnehezebb időszak, negyedéves szinten a tíz százalékot is meghaladó gazdasági visszaesés, tehát ebből kiindulva volt és még van, ahonnan növekedjen a gazdaság teljesítménye. Arra is kitért, hogy bármilyen furcsán hangzik ez az elmúlt hónapokra vonatkoztatva, ez a 2,8 százalékos növekedés még mindig csak az Országos Statisztikai Intézet előzetes becslése, mely később még módosulhat, és néha jelentős mértékben megváltozik.

Éves szinten a 0,2 százalékos visszaesés mindenképpen a nulla körül van, ami azért fontos, mert jelzi, hogy az ország gazdasági szempontból visszaállt a járvány kezdetén érvényes szintre

– összegzett a közgazdász.

Emlékeztetett továbbá, hogy a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának van egy kutatási projektje, melyben a kutatócsoport tagjai naponta közzéteszik elemzéseiket a koronavírus-járvány romániai gazdasági hatásaira nézve, itt az elemzők éves szinten tehát 2020 első negyedévéhez viszonyítva 0,3 százalékos növekedésre számítottak, ami szintén a nullához közelít, tehát a helyreállást jelzi.

Jók a kilátások 2021-re

Innen mindenképpen további növekedésre számíthatunk – vetítette előre Szász Levente. Felidézte, a korábbi előrejelzésükben 2021-re 5 százalék feletti éves növekedésre számítottak, a modellt a statisztikai intézet becslései alapján kiigazítják, valószínű felfele fogják módosítani. „A GDP hosszú távon növekedni szokott. Azt látni kell, hogy egy évnyi növekedést elveszítettünk, most ugyan nincs még emelkedés, de legalább behoztuk a lemaradást, és visszaálltunk a 2020. év eleji szintre. Gyakorlatilag a járvány miatt gazdasági értelemben nem veszítettünk egy évnél többet, miközben a pandémia elején az elemzők többsége legalább másfél-két éves veszteségre számított. Ehhez képest jól alakulnak a mutatók” – összegezte a közgazdász.

Ilyen betű nincs is

Kérésünkre vizuálisan is megjelenítette a gazdaság alakulását a járvány kitörése óta. Mint mondta, valójában nem is V vagy U alakú a helyreállás, hanem inkább egy, a második szárán elnyújtott W betűre emlékeztet. Az elmúlt év második negyedében,

a járvány kitörése után egy nagyon mély visszaesés volt tapasztalható, onnan kezdődött a harmadik negyedévben egy meredek emelkedés,

viszont a gazdaság teljesítménye akkor még nem állt teljesen vissza. Az utolsó negyedévben nulla körüli értéket jegyeztek, stagnált a teljesítmény, itt egy vízszintes vonal húzható, most pedig az idei év első három hónapjában újra emelkedik a teljesítmény.

„Mindenképpen egy lassú kilábalás körvonalazódik, a gazdaság nem egyből ugrott vissza, de mostanra már visszaállt. A 2020-as évet alapvetően a csökkenés jellemezte, 2021 viszont az előző év veszteségéhez képest növekedést fog hozni” – részletezte az elemző. Kifejtette, a háttérben folyamatosan számolják, hogy mi várható éves szinten, eddig az első három hónapról vannak adatok, de vizsgálják havi és negyedéves lebontásban is a számokat, ez alapján arra a következtetésre jutottak, hogy jók a kilátások 2021-re.

„A Raiffeisen Bank Románia vezető közgazdásza a 7 százalékot meghaladó gazdasági növekedésre számít, ez sem kizárt, hiszen van ahonnan növekedni a veszteséges 2020-as esztendőből” – húzta alá Szász Levente.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban