2012. február 20., 10:142012. február 20., 10:14
Az angol nyelvű regisztrációs lap kitöltésével március 16-áig jelentkezhetnek azok az egyetemistákból álló háromfős csoportok, amelyek részt akarnak venni a Mol-csoport által indított Freshhh 2012 nemzetközi on-line vetélkedőben.
A 20 ezer euró összdíjazású versenyben indulók megtapasztalhatják, milyen kihívásokkal kell szembenéznie az olajipari vállalatok vezetőinek. A Mol 2007 óta minden évben elindítja a gáz- és olajiparra koncentráló, technikai jellegű, nemzetközi on-line versengést, amelyre a világ bármely pontjáról lehet jelentkezni – a verseny hivatalos nyelve ezért az angol, a háromfős csapatok a http://freshhh.net/team_registration című weblapon regisztrálhatnak.
A technológiai alapú, logikus gondolkodást és pontos számításokat megkívánó stratégiai játék egy on-line fordulóval indul, amelyben a részt vevő csapatok megismerkednek a gáz- és olajipar érdekes világával. A játékosoknak egy virtuális olajvállalatot kell igazgatniuk, számos technikai és stratégiai jellegű döntést hozva. Kutatási és fejlesztési projektekről kell határozniuk, hogy ásványi anyagokban gazdag lelőhelyekre bukkanjanak, finomítókat kell építtetniük különböző termékek előállításához, illetve ki kell alakítaniuk egy profittermelő termékkínálatot.
A technikai és ipari fejlesztésekkel az olajipari ágazat és ezen belül a saját cégük számára kell kitűnő lehetőségeket teremteniük. A siker érdekében kockázatokat kell vállalniuk, de egyben lehetőséget kapnak arra, hogy létrehozzák a jövő legfontosabb olajipari cégét. A második fordulóban kreatív feladatokat kell megoldaniuk, míg a harmadik forduló egy élő döntő, amelyben az addig legjobb eredményt elérő tíz csapat vehet részt. Az első három csapat értékes pénzjutalomban részesül, de a további hét részt vevő csapat is kap ajándékot.
A szervezők az ágazat iránt érdeklődő tehetséges fiatal mérnököknek és természettudományokat, például geológiát tanuló fiataloknak szeretnék megmutatni játékos formában az iparágat és a szakmai fejlődési lehetőségeket. A vetélkedő kiváló módon szólítja meg a célcsoportot, hiszen a jelentkezők között a mérnökképzésben részt vevő, illetve természettudományos tárgyakat tanuló fiatalok aránya évek óta 75 százalék körüli. A verseny népszerűségét pedig mi sem jelzi jobban, minthogy a vetélkedőben résztvevők között a visszatérők aránya 25 százalék körül van.
Az elmúlt öt kiírás során több mint hatezer diák vett részt versengésben. Romániából minden évben voltak résztvevők, és 2010-ben egy három romániai diáklányból álló csapat végzett az első helyen. Tavaly 47 csapat jelentkezett Romániából, amely ezzel ebben a rangsorban a hatodik helyet foglalta el – a legjobb romániai csapat a 13. lett, azaz kevéssel maradt le a fináléról. A legtöbb jelentkező jellemzően a Mol-csoport számára legfontosabb országokból – Magyarország és Románia mellett Szlovákia, Horvátország, Oroszország vagy Pakisztán – regisztrál, de a versenybe eddig összesen 67 különböző országból jelentkeztek, köztük olyan távoli államokból, mint Izland, Thaiföld, Grönland, Trinidad és Tobago vagy éppen Japán.
A győztesek számára nemcsak a pénzjutalom lehet fontos, de az is, hogy fontos esélyt kapnak a pályakezdésre. Részt vehetnek a Mol-csoport growww 2012 elnevezésű programjában, amely a friss diplomások, illetve a tanulmányaikat még folytató hallgatók számára biztosít speciális képzést és szakmai gyakorlatot. A verseny eddigi öt döntőjében részt vett 150 fő közül a Mol-csoport több mint 60 fiatalt foglalkoztat vagy foglalkoztatott valamilyen formában.
Az egyetemisták számára kiírt Freshhh vetélkedő mellett a Mol az utóbbi két évben a középiskolásoknak szánt Junior Freshhh versengést is elindította, egyelőre kizárólag magyar nyelven. Ebben az olaj és gázipar „előszobájaként” számon tartott középiskolai természettudományok (fizika, kémia, matematika, biológia és földrajz) képezik a verseny tárgyát.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.