Fotó: Boda L. Gergely
A Wizz Air honlapja szerint szeptember 15-től ismét Marosvásárhelyről indulnának a magyar légitársaság Kolozsvárra átköltöztetett járatai, ám Peti András reptérigazgató szerint az elméleti tervezésnek a gyakorlat keresztbe tehet.
2017. január 24., 17:132017. január 24., 17:13
Aki Budapestre, Londonba, Párizsba, Rómába, Madridba, Münchenbe, Dortmundba vagy Karlsruhéba szeretne repülni, szeptember 15-től ismét megteheti Marosvásárhelyről. A Wizz Air honlapján szereplő adatok szerint az ősz elejétől a székelyföldi ügyfeleknek nem kellene Kolozsvárra utazniuk ahhoz, hogy az említett európai nagyvárosokba repülhessenek. A tervek szerint ugyanis addig sikerülne felújítani a Transilvania Nemzetközi Repülőtér megrongálódott kifutópályáját. A munkálatok befejezése után a légikikötő tulajdonosa, a Maros megyei önkormányzat a Wizz Airen kívül más társaságokat is szeretne Vidrátszegre csalogatni.
Először a Wizz Air légitársasággal tárgyaltak
Péter Ferenc megyeelnök elsőként a Vecsésen bejegyzett légitársasággal tárgyalt, hiszen a Wizz Air – néhány időszakos kieséssel – több mint tíz éve a vidrátszegi reptér partnerének számít. A találkozón Péter részletesen tájékoztatta a cég képviselőjét a repülőtér jelenlegi gazdasági és jogi helyzetéről, és bemutatta a kifutópálya felújítási tervét is. A megbeszélésen a Wizz Air képviselője ismertette a légitársaság jövőbeni terveit, és biztosította a székelyföldieket arról, hogy amennyiben év végéig befejeződik a kifutópálya újjáépítése, a Wizz Air újra indít majd járatokat Marosvásárhelyről. „A Maros Megyei Tanács a továbbiakban is tartja a kapcsolatot a légitársasággal és bízunk benne, hogy az év vége előtt sikerül megnyitnunk a repülőteret, és újra fogadhatjuk a Wizz Air járatait is” – nyilatkozta a találkozó után Péter Ferenc.
Amint beszámoltunk róla, a vidrátszegi repülőtér kifutópályájának felújítása az előzetes számítások szerint mintegy 77 millió lejbe kerül. Mivel a nagyberuházások országos mesterterve alapján Maros megyének 2021-ig nincs lehetősége uniós alapokat lehívni a reptér fejlesztésére, ezért a Maros megyei önkormányzat úgy döntött, önerőből, hitel felvételével fogja megvalósítani a beruházást. A munkálat azért is elengedhetetlen, mivel a jelenlegi pálya már nem bír meg nagy kapacitású gépeket.
Peti óvatosságra int
Kérdésünkre, megvalósíthatónak tartja-e, hogy szeptember 15-től ismét visszatérjen a Wizz Air, a repülőtér igazgatója, Peti András óvatosságra intett. Mint mondta, ez a cég honlapján szereplő határidő még nem jelent semmit, a légitársaság bármikor változtathat rajta. Peti szerint ideális esetben valóban be lehetne fejezni szeptember közepéig a pálya teljes felújítását, de ehhez sok mindennek közre kell játszódnia. A megrendelő leginkább a munkálatokra kiírt versenytárgyalás megóvásától tart, ami a romániai viszonyokat ismerve semmiképp nem számítana meglepetésnek.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!