2012. március 30., 09:112012. március 30., 09:11
A Mediafax hírügynökség által megszerzett adatok szerint így a bank a megmaradt 60,3 millió lejes, 14 millió eurós nettó profittal számolhat. A BNR ebből hozzájárulhat az állami tartalékok, valamint az állami alkalmazottak bérezéséhez szükséges alap növeléséhez, illetve saját finanszírozási forrásokat hozhat létre, abban az esetben, ha nem kell fedeznie az elmúlt év során szerzett veszteségeket. Decemberben a BNR devizatartaléka közel 1,5 milliárd euróval nőtt a Világbanktól és az Európai Bizottságtól érkező összegeknek köszönhetően, így a valutatartalék az elmúlt évben 33,2 milliárd euró volt, szemben a 2010-ben jegyzett 32,4 milliárd euróval. A banknak 2010-ben 1,41 milliárd lejes bevétele származott kamatokból, 2009-ben ez az érték 3,12 milliárd lej volt.
A romániai bankrendszer közel 430 millió lejes, 100 millió eurós veszteséggel zárta a tavalyi évet, míg 2010-ben a veszteség 516 millió lej volt.
A BNR igazgatói tanácsa egyébként csütörtökön döntött az alapkamat 5,50 százalékról 5,25 százalékra való csökkentéséről. Mugur Isărescu jegybankelnök ezzel kapcsolatban csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, a magánszektor hitelezésének növelése ennek ellenére lassú folyamat lesz. A központi bank már tavaly ősz óta folyamatosan csökkentette az alapkamatot, illetve ennek megfelelően a likviditási feltételeket. A BNR igazgatótanácsának csütörtöki ülésén ugyanakkor a bankrendszer likviditásának megfelelő módon történő ügyintézéséről, valamint a hitelezési intézmények passzíváinak esetében alkalmazható minimális tartalékok jelenlegi szinten való tartásáról is szó esett.
Az év második felében várhatóan emelkedik majd az inflációs ráta, amely azonban minden bizonnyal nem haladja meg a GDP 3 százalékos értékét – nyilatkozta csütörtöki sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke. Mint mondta, ez leginkább annak tudható be, hogy az ipari termelés fejlődése az utóbbi időben enyhén visszaesett, miközben a kereslet megnövekedett, a költségvetési hiány pedig továbbra is fennáll. Az inflációs ráta egyébként februárban 2,6 százalékra csökkent a decemberi 3,14 százalékhoz képest. „Az elmúlt év végén történelmi mélypontra csökkent az inflációs ráta, ez elsősorban annak köszönhető, hogy Románia eleget tett az Európai Unióval, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megegyezésekben szereplő gazdasági-pénzügyi előírásoknak. Mindehhez ugyanakkor az élelmiszer-árak viszonylagos kedvező alakulása, valamint az adók és illetékek növelése is hozzájárult” – magyarázta a jegybankelnök. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.