Leállhat a munka. Veszélybe kerültek a beruházások az építőipari drágulások és a lassú beszállítás miatt
Fotó: Jakab Mónika
Rohamosan növekszik az építőanyagok ára, a drágulást fokozza az ukrajnai háború, ilyen ütemben megfizethetetlenek lesznek a közberuházások – figyelmeztetnek az építőipari munkáltatók. A Krónika által megszólaltatott vállalkozók a magánépítkezések lassulására számítanak, véleményük szerint hatalmas gondot jelent, hogy az építőipari szezon kezdetén az anyagok egy részéhez nem lehet nagy tételben hozzájutni, drasztikusan megnövekedtek a beszállítási határidők.
2022. március 18., 19:422022. március 18., 19:42
Rendkívül érzékenyen érinti az építőipart az építkezési anyagok drágulása, az áremelkedések legsúlyosabb következménye lehet, hogy leállnak a közberuházások – kongatta meg a vészharangot Adriana Iftime, a romániai építkezési vállalatok munkáltatói szövetségének igazgatója. A Profit.ro gazdasági portál által idézett vállalkozó szerint tavaly a fejlesztési minisztérium sietett a segítségükre, hogy a drágulások miatt aktualizálhassák a közberuházások értékét, ám 12–14 százalékos árnövekedést fogadtak el, miközben a kivitelezési ár 20 százalékkal is növekedhetett. „Tavaly az építőanyagok átlag 40 százalékkal drágultak, ám voltak olyan anyagok – a vasbeton, vagy a műanyag termékek –, melyek ára megkétszereződött” – sorolta Iftime.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy
Mindez oda vezethet, hogy folyamatosan drágulni fog az építkezés, miközben a hazai vállalatoknak be kell illeszkedniük egy árkeretbe.
„Az ágazat már több mint egy éve azzal küzd, hogy megszakadtak a beszállítási láncok, a drágulás mellett a munkaerőhiány súlyosbítja a helyzetüket. Az elmúlt év végén újra megkezdődött a kivándorlás, a romániai munkások nyugaton keresik a megélhetést, a helyüket ázsiai munkaerővel igyekeznek pótolni” – mutatott rá Adriana Iftime, aki attól tart, hogy ilyen körülmények között nem sikerül elkölteni a helyreállítási tervben Románia által lehívható európai uniós alapokat.
– szögezte le az építőipari vállalkozó.
Nagyon nehéz helyzetbe kerültek az építkezési vállalkozók, még olyan körülmények között is, hogy törvényes lehetőségük van arra, miszerint a közberuházások terén az aláírt szerződésekben aktualizálják az árakat – erősítette meg lapunknak Boér Lehel, a Depo háromszéki barkácsáruházlánc tulajdonosa. Kifejtette, vannak olyan anyagok, melyek esetében naponta harangoznak be drágulást a beszállítók, közben az árakat a statisztikai hivatal három hónapos adatai alapján lehet újraszámolni. Mint mondta, Ukrajna nagy játékos volt a fémstruktúrákat érintő termékek, a vas romániai piacán, így ezek az anyagok nagyban már nem elérhetőek.
„Kelet-Európa nagymértékben függött az ukrán vastól, nem jönnek a szállítmányok” – részletezte a vállalkozó. Elmondta, a lerakatokban, így nála is, még van betonvas, de már nem tud eladni, mert hatalmas hullám volt a magánszemélyek részéről, nagyon sokan kifizették az előleget. Most azokat a rendeléseket leszállítják, de újakat nem tudnak elfogadni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai kőzetgyapot-termelés eközben az igények 65–70 százalékát fedezte, a többi külföldről érkezett, ám az import már tavaly akadozott, hiszen a többi országban is meglódultak a felvevő piacok, az építkezések, beruházások állami támogatásával.
– részletezte Boér Lehel. Elmondta, olyan eset is előfordult, hogy leadta a rendelést az importtermékre február végén, és jelezték, hogy az idei kvótáját ezzel elhasználta.
„Ha valaki házat akar építeni, téglára, vasra, cserépre és faanyagra van szüksége, hogy pirosba felhúzza. Eddig az volt a szokás, hogy az előnyös árért ezeket csomagban megvették, ám most nem tudja a kereskedő elfogadni az előleget, mert nem tudja, honnan, mikor és mennyiért tud majd vasat rendelni” – magyarázta Boér Lehel. Hangsúlyozta,
„Az építőiparban most következik a szezonstart, egy kereskedőnek az a legkellemetlenebb, hogy nem tudja kiszolgálni a vevőit” – szögezte le a vállalkozó, aláhúzva, nem azért nem szerzi be az árut, mert drága, magasabb áron is megvenné, mert mindig akad a drága termékre is vevő, de vas például nincs a piacon, és a termékek többségénél látványosan megnövekedtek a beszállítási határidők.
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt év második felére stabilizálódni kezdtek az árak, most újra elszabadultak – emelte ki hasonlóképpen kérdésünkre Stier Attila építészmérnök, a székelyudvarhelyi Bestatics cég társtulajdonosa. Felidézte, tavaly már árrobbanás volt a vas esetében, most az akkori 4 lejes ár 7 lejre emelkedett. Meglátása szerint a magánépítkezésben is csökkenni fog a ritmus, mert az építőanyag drágulása miatt mindenki kétszer megfontolja, mielőtt belevág.
Valószínűleg limitált határidőre, egy-két hétre tudnak majd árakat mondani, vagy belefoglalják a szerződésbe, hogy ha az anyagok 15–20 százaléknál többel drágulnak, újra kell tárgyalni az építkezés árát.
A jelenlegi helyzet később csapódik le az iparágban, ám a vállalkozó óva int a pániktól. Hangsúlyozta: a tömeghisztéria nem tesz jót, felsrófolhatja az árakat, ezért azt javasolja, hogy mindig hivatalos forrásból kell tájékozódni az árakról is, megnézni például a tőzsdén, hogy alakul a vas ára. „Ha ott nincs nagy mozgás, alaptalan a pánik, és nem kell előre nagy mennyiségeket felvásárolni, bár az árak alakulását illetően jelenleg nehéz jóslatokba bocsátkozni” – összegezte Stier Attila.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!