Leállhat a munka. Veszélybe kerültek a beruházások az építőipari drágulások és a lassú beszállítás miatt
Fotó: Jakab Mónika
Rohamosan növekszik az építőanyagok ára, a drágulást fokozza az ukrajnai háború, ilyen ütemben megfizethetetlenek lesznek a közberuházások – figyelmeztetnek az építőipari munkáltatók. A Krónika által megszólaltatott vállalkozók a magánépítkezések lassulására számítanak, véleményük szerint hatalmas gondot jelent, hogy az építőipari szezon kezdetén az anyagok egy részéhez nem lehet nagy tételben hozzájutni, drasztikusan megnövekedtek a beszállítási határidők.
2022. március 18., 19:422022. március 18., 19:42
Rendkívül érzékenyen érinti az építőipart az építkezési anyagok drágulása, az áremelkedések legsúlyosabb következménye lehet, hogy leállnak a közberuházások – kongatta meg a vészharangot Adriana Iftime, a romániai építkezési vállalatok munkáltatói szövetségének igazgatója. A Profit.ro gazdasági portál által idézett vállalkozó szerint tavaly a fejlesztési minisztérium sietett a segítségükre, hogy a drágulások miatt aktualizálhassák a közberuházások értékét, ám 12–14 százalékos árnövekedést fogadtak el, miközben a kivitelezési ár 20 százalékkal is növekedhetett. „Tavaly az építőanyagok átlag 40 százalékkal drágultak, ám voltak olyan anyagok – a vasbeton, vagy a műanyag termékek –, melyek ára megkétszereződött” – sorolta Iftime.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy
Mindez oda vezethet, hogy folyamatosan drágulni fog az építkezés, miközben a hazai vállalatoknak be kell illeszkedniük egy árkeretbe.
„Az ágazat már több mint egy éve azzal küzd, hogy megszakadtak a beszállítási láncok, a drágulás mellett a munkaerőhiány súlyosbítja a helyzetüket. Az elmúlt év végén újra megkezdődött a kivándorlás, a romániai munkások nyugaton keresik a megélhetést, a helyüket ázsiai munkaerővel igyekeznek pótolni” – mutatott rá Adriana Iftime, aki attól tart, hogy ilyen körülmények között nem sikerül elkölteni a helyreállítási tervben Románia által lehívható európai uniós alapokat.
– szögezte le az építőipari vállalkozó.
Nagyon nehéz helyzetbe kerültek az építkezési vállalkozók, még olyan körülmények között is, hogy törvényes lehetőségük van arra, miszerint a közberuházások terén az aláírt szerződésekben aktualizálják az árakat – erősítette meg lapunknak Boér Lehel, a Depo háromszéki barkácsáruházlánc tulajdonosa. Kifejtette, vannak olyan anyagok, melyek esetében naponta harangoznak be drágulást a beszállítók, közben az árakat a statisztikai hivatal három hónapos adatai alapján lehet újraszámolni. Mint mondta, Ukrajna nagy játékos volt a fémstruktúrákat érintő termékek, a vas romániai piacán, így ezek az anyagok nagyban már nem elérhetőek.
„Kelet-Európa nagymértékben függött az ukrán vastól, nem jönnek a szállítmányok” – részletezte a vállalkozó. Elmondta, a lerakatokban, így nála is, még van betonvas, de már nem tud eladni, mert hatalmas hullám volt a magánszemélyek részéről, nagyon sokan kifizették az előleget. Most azokat a rendeléseket leszállítják, de újakat nem tudnak elfogadni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai kőzetgyapot-termelés eközben az igények 65–70 százalékát fedezte, a többi külföldről érkezett, ám az import már tavaly akadozott, hiszen a többi országban is meglódultak a felvevő piacok, az építkezések, beruházások állami támogatásával.
– részletezte Boér Lehel. Elmondta, olyan eset is előfordult, hogy leadta a rendelést az importtermékre február végén, és jelezték, hogy az idei kvótáját ezzel elhasználta.
„Ha valaki házat akar építeni, téglára, vasra, cserépre és faanyagra van szüksége, hogy pirosba felhúzza. Eddig az volt a szokás, hogy az előnyös árért ezeket csomagban megvették, ám most nem tudja a kereskedő elfogadni az előleget, mert nem tudja, honnan, mikor és mennyiért tud majd vasat rendelni” – magyarázta Boér Lehel. Hangsúlyozta,
„Az építőiparban most következik a szezonstart, egy kereskedőnek az a legkellemetlenebb, hogy nem tudja kiszolgálni a vevőit” – szögezte le a vállalkozó, aláhúzva, nem azért nem szerzi be az árut, mert drága, magasabb áron is megvenné, mert mindig akad a drága termékre is vevő, de vas például nincs a piacon, és a termékek többségénél látványosan megnövekedtek a beszállítási határidők.
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt év második felére stabilizálódni kezdtek az árak, most újra elszabadultak – emelte ki hasonlóképpen kérdésünkre Stier Attila építészmérnök, a székelyudvarhelyi Bestatics cég társtulajdonosa. Felidézte, tavaly már árrobbanás volt a vas esetében, most az akkori 4 lejes ár 7 lejre emelkedett. Meglátása szerint a magánépítkezésben is csökkenni fog a ritmus, mert az építőanyag drágulása miatt mindenki kétszer megfontolja, mielőtt belevág.
Valószínűleg limitált határidőre, egy-két hétre tudnak majd árakat mondani, vagy belefoglalják a szerződésbe, hogy ha az anyagok 15–20 százaléknál többel drágulnak, újra kell tárgyalni az építkezés árát.
A jelenlegi helyzet később csapódik le az iparágban, ám a vállalkozó óva int a pániktól. Hangsúlyozta: a tömeghisztéria nem tesz jót, felsrófolhatja az árakat, ezért azt javasolja, hogy mindig hivatalos forrásból kell tájékozódni az árakról is, megnézni például a tőzsdén, hogy alakul a vas ára. „Ha ott nincs nagy mozgás, alaptalan a pánik, és nem kell előre nagy mennyiségeket felvásárolni, bár az árak alakulását illetően jelenleg nehéz jóslatokba bocsátkozni” – összegezte Stier Attila.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!