2013. március 11., 07:192013. március 11., 07:19
A 2008-as válság előrejelzésével hírnevet szerzett közgazdász a CNBC tévécsatorna riporterének kérdésére kifejtette: Olaszországban egy politikai vihar előszelei érezhetőek, a választások eredménye azt mutatja, hogy az olaszok többsége ellenzi a megszorításokat. A németek és az EKB A tervére – ami úgy szólt, hogy „folytassátok csak a megszorításokat, hajtsátok végre a szerkezeti reformokat, mi pedig cserébe türelmesek leszünk, megadjuk nektek az OMT-t (az EKB új másodpiaci államkötvény-vásárlási programja), az ESM-et (az Európai Stabilitási Mechanizmus), a Tier-szabályokat (banki tőkemegfelelési szabályok), a Target2 Balance fizetési rendszert” – épülő politikai egyensúly kezd felbomlani a recessziót kiváltó megszorítások miatt kialakult lakossági ellenállás következtében, elsősorban Olaszországban, de az euróövezet perifériáján máshol is. „Ebben én egy közelgő vihar előszeleit vélem felismerni” – mondta Roubini.
A közgazdász ugyanakkor nem értett egyet a riporternek azzal a felvetésével, hogy Mario Draghi EKB-elnök szerint a választások koalíciós eredményétől függetlenül az olasz pénzügyi politika mindenben marad a régi. „A legvalószínűbb forgatókönyv szerintem az, hogy akár kisebbségi, akár ügyvezető kormány alakul, hat hónapon belül ismét választások lesznek. Ezalatt a hat hónap alatt a gazdasági helyzet tovább romlik (...) növekszik az ellenállás a megszorításokkal szemben (...) és a választásokból egy megszorítás-ellenes kormány kerül majd ki győztesen” – fejtette ki. „Ezt követően komoly összetűzésre kerül majd sor az egyik oldalon Németország és az EKB, a másik oldalon pedig a megszorító politikából kihátráló Olaszország között” – hangsúlyozta.
Megvonta Olaszországtól az elsőrendű, A kategóriás államadós-besorolást pénteken a Fitch Ratings, az olaszországi parlamenti választások után előállt bizonytalan helyzettel indokolva a lépést. A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy az eddigi A mínuszról egy fokkal, BBB pluszra rontotta a hosszú futamú olasz hazai és külső törlesztéskockázati besorolást, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A Fitch a leminősítéshez fűzött elemzésben kiemelte, hogy a február végi olasz parlamenti választások eredményeként valószínűtlen egy stabil kormány megalakítása a következő hetekben. A hitelminősítő szerint a megnövekedett politikai bizonytalanság és a további szerkezeti reformoknak nem kedvező háttér újabb sokkhatással ér fel az egyébként is mély receszszióban lévő olasz gazdaságban. Mint beszámoltunk, a Capital Economics szakértői is a napokban azt jósolták, hogy az erősödő piaci nyomás előbb-utóbb várhatóan külső segítségkérésre kényszeríti Olaszországot, tekintettel arra, hogy akár többhavi patthelyzet is következhet. |
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.