A romlandó élelmiszerek beszállítói számára is nagyobb védelmet jelenthet a jogszabály
Fotó: Pixabay.com
Több száz lejes bírság kifizetésére kényszeríthetik azokat az üzletláncokat, amelyek tisztességtelen piaci gyakorlatot alkalmaznak a beszállítókkal szemben. Késik azonban a vonatkozó jogszabály, Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indított.
2021. július 31., 19:552021. július 31., 19:55
2021. július 31., 20:002021. július 31., 20:00
Felszólította a héten az Európai Bizottság (EB) Romániát, hogy az országos jogszabályokat hozza összhangba a mezőgazdasági és élelmiszer-ellátási láncban a vállalkozások közötti kapcsolatokban előforduló tisztességtelen piaci gyakorlatokról szóló irányelvvel. A 2019/633 EU irányelv miatt összesen 12 tagállam ellen indult meg a kötelezettségszegési eljárás.
A hiányolt jogszabálytervezetet a bukaresti szenátus amúgy áprilisban elfogadta, azóta a képviselőház bizottságaiban van. Könczei Csaba RMDSZ-es képviselő a Krónika megkeresésére elmondta,
A mezőgazdasági szakpolitikus rámutatott, alakult egy munkacsoport, a különböző érdekvédelmi szervezetekkel tárgyalnak a dokumentumról.
„Szükség van a kis beszállítók védelmére, viszont folyamatosan egyeztetni kell, hiszen érdekütközések vannak a helyi beszállítók és a multinacionális kereskedőláncok között.
– fogalmazott a politikus.
Az irányelvet különben az Európai Bizottság még 2019 áprilisában elfogadta, arra hivatkozva, hogy az uniós szintű fellépés az élelmiszer-ellátási lánc szereplőinek alapszintű védelmét biztosítja. A tagállamoknak kétéves határidőt szabtak meg, hogy az irányelvet átültessék a hazai törvénykezésbe, tehát ez volt az idei májusi 1-jei határidő, ugyanakkor újabb fél év alatt, vagyis november 1-ig ezt már életbe is kell léptetni.
Az irányelvben tételesen felsorolják, hogy mit minősítenek tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak. A vevő nem fizethet a romlandó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekért a szállítási időszak után több mint harminc nappal. A többi, tehát nem romlandó termék esetében ez a határidő hatvan nap. A romlandó termékek megrendelését nem lehet túl rövid határidővel lemondani, hogy a beszállító még találhasson alternatív megoldást az értékesítésre vagy felhasználásra.
Nem lehet egyoldalúan megváltoztatni a szerződés feltételeit, nem lehet olyan kifizetésekre kötelezni a beszállítót, melyek nem kapcsolódnak a termékei értékesítéséhez. Ha a termék a vevő telephelyén károsodott, és ez nem a beszállító hibájából, gondatlanságából történt, nem lehet kötelezni a veszteség fizetésére. A beszállító üzleti titkait nem lehet jogosulatlanul megszerezni, hasznosítani vagy felfedni, ugyanakkor a vevő nem fenyegetheti a beszállítót, és nem is alkalmazhat ellene megtorló intézkedéseket.
A parlament napirendjén szereplő tervezetben az áll, hogy ezekkel a panaszokkal az érintettek a Versenytanácshoz fordulhatnak, és több száz lejes bírság szabható ki a tiltások megszegése esetén.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
1 hozzászólás