Védelem a háztartási szolgáltatóknak: kifehérítenék az ágazatot, de még sokat kell várni a 15 lejes utalványokra

Jól jön. Egészségbiztosításban, a későbbiekben pedig nyugdíjban is részesülnek
az utalvánnyal fizetett bejárónők •  Fotó: Haáz Vince

Jól jön. Egészségbiztosításban, a későbbiekben pedig nyugdíjban is részesülnek az utalvánnyal fizetett bejárónők

Fotó: Haáz Vince

Sok még a tennivaló, amíg életbe lép a háztartási szolgáltatást nyújtó személyeknek nyújtható utalványok rendszere, várhatóan csak 2024 januárjától rajtolhat el az ágazat kifehérítését célzó program.

Bíró Blanka

2022. április 06., 16:202022. április 06., 16:20

Bár a képviselőház döntéshozó kamaraként elfogadta a múlt héten azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi, hogy a háztartási szolgáltatók 15 lej értékű utalványokban kapják munkadíjukat, és bizonyos feltételekkel biztosítottá váljanak, a jogszabály igazából csak 2024 januárjától lép érvénybe. A munkaügyi minisztériumnak addig kell kidolgoznia az alkalmazási módszertant, és létre kell hoznia a háztartási szolgáltatások elektronikus platformját – mutatott rá a Krónika megkeresésére Csép Andrea képviselő.

Az RMDSZ szociális ügyekért felelős szakpolitikusa hangsúlyozta, a lehetőségről addig is beszélni kell, hogy akik háztartási munkát vállalnak, tudjanak róla. „Az ilyen jellegű munkát 98 százalékban nők végzik, az esetek többségében nem fizetnek társadalombiztosítási járulékot, így amikor elérik a hivatalos nyugdíjkorhatárt, nem kapnak semmilyen juttatást, a minimális nyugdíjat sem. Ha tudnak erről a lehetőségről, amint a jogszabály érvénybe lép, megszerezhetik ezt a védelmet.

Idézet
Ragaszkodhatnak hozzá, hogy csak akkor végzik el a munkát, ha utalványban kapják meg a fizetséget. Eldönthetik, óránként 3 lejjel többet kapnak feketén, vagy bebiztosítják a jövőjüket”

– magyarázta Csép Andrea.

Mi a háztartás és a háztartási szolgáltatás?

Mint részletezte, a törvénytervezet kidolgozásakor pontosan meghatározták a fogalmakat, mert több kérdés is felmerült, például hogy a kutyasétáltatás háztartási szolgáltatásnak minősül-e, és hogy mi történik az alkalmanként foglalkoztatott kertésszel. A jogszabály szerint háztartás a lakásként használt épületből, a melléképületekből, az udvarból és a kertből áll, a háztartási célokra használt ingatlanok és ingóságok összessége.

A háztartási szolgáltatás a jogszabály szerint alkalmi, szakképzettséget nem igénylő munka, amelyet a háztartási szolgáltató nyújt egy családnak vagy egyedülálló személynek.

A háztartási szolgáltató nem lehet családtag, tehát ha a nagymama besegít a vasalásba, nem lehet neki utalvánnyal kedveskedni, pontosított Csép Andrea.

Háztartási munkának minősül eközben a takarítás, tisztítás, mosás, vasalás, varrás, főzés, személyek gondozása, etetése vagy egy arra szoruló személy felügyelete, illetve a gyermekfelügyelet. Ezeket belefoglalták a törvénybe, de tulajdonképpen minden a háztartáson belül elvégzett alkalmi, szakképzetlen munka annak minősül, így a fűnyírás és a kutyasétáltatás is.

A munkakapcsolatból azonban nem profitálhat harmadik fél, és nem történhet kereskedelmi célból, tehát nem lehet kiközvetíteni.

Emellett a nagykorú háztartási szolgáltató nem dolgozhat többet naponta 12 óránál, a 16 és 18 év közötti pedig napi 6 óránál. Újdonság, hogy a képviselőházban betették a gyerekfelügyeletet is, tehát a dajkaként, bébiszitterként dolgozók is háztartási szolgáltatónak minősülnek, ők is kaphatnak fizetségként utalványokat. A szakpolitikus elmondta, ezt azért tartották fontosnak, mert a bébiszittertörvénynek vannak „hátulütői”, mivel a jogszabály szerint a szolgáltatónak engedélyezett magánszemélynek kell lennie, vagy egy cég alkalmazottjának, emiatt sokan nem törvényesítik a tevékenységet. Amint a háztartási szolgáltatásokra vonatkozó törvény életbe lép, azokat is lehet utalvánnyal fizetni, akik a gyerekekre vigyáznak.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Mennyi az annyi?

A várhatóan 2024-től hatályba lépő törvény értelmében a feleknek meg kell állapodniuk a munkaidő, a munkamennyiség és a munkadíj tekintetében, és a bért háztartási utalványokban kapja a szolgáltató. Tehát ha a bejárónő hetente kétszer takarít egy háztartásban, a felek megegyeznek az összegben, ám nem készpénzben történik a fizetés, hanem utalványokkal.

Az alku során figyelni kell arra, hogy az utalványokból visszatartják a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot, ami a 15 lej értékű utalványnál 2,62 lej.

Maga a folyamat azzal kezdődik, hogy aki háztartási szolgáltatót foglalkoztat, bemegy a megyei munkaerő-elhelyező ügynökséghez, és vásárol 15 lejes utalványokat, de ezeket digitálisan is letöltheti a platformról. A bejárónőnek pedig onnantól már nem zsebből, készpénzzel fizet, hanem utalványokkal, ő az értékjegyeket szintén a megyei munkaerő-elhelyező ügynökségnél vagy bármelyik postahivatalban válthatja készpénzre. Ez azért volt fontos, hogy ne csak a megyeszékhelyeken lehessen beváltani, ahol az ügynökségek működnek, mutatott rá Csép Andrea.

A 15 lejes utalványért ugyanakkor már nem 15 lejt, hanem 12,40 lejt kap a szolgáltató. A törvény szerint az érték felére kell személyi jövedelemadót és társadalombiztosítási járulékot fizetni, tehát a 15 lejes utalvány esetében 7,50 lejre számolnak adót-illetéket. Ilyen módon a 10 százalékos személyi jövedelemadó 75 banit jelent, a 2 százalékos társadalombiztosítási járulék 1,85 lejt, vagyis összesen 2,60 lejt tartanak vissza, és 12,40 lej marad meg a szolgáltató kezében. Ezt figyelembe kell venni, amikor megegyeznek, tehát ha a bejárónő 120 lejt szeretne kézbe a munkájáért, akkor tíz darab 15 lejes utalványt kér, a számítás alapján tudja kialkudni a munkadíját. Azt is figyelembe kell venni, hogy egy órára nem kaphat egy utalványnál kevesebbet, részletezte a szakpolitikus.

Az értékjegyeket különben 12 hónap alatt kötelezően be kell váltani.

Tehát a kedvezményezett megteheti, hogy a bejelentett munkája mellett heti kétszer takarítást vállal, az így keresett pénzt összegyűjti nyaralásra, vagy a tanévkezdéskor felmerülő pluszkiadásokra, és egy évben egyszer váltja be a megtakarítást, részletezte Csép Andrea.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Ki lesz biztosított?

A háztartási szolgáltató akkor válhat az állami társadalombiztosító rendszer biztosítottjává, ha havonta minimum 85 háztartási utalvány utáni járulékot fizet be. E hozzájárulás összege nem lehet kevesebb, mint a garantált bruttó minimálbér összegének 25 százaléka. Csép Andrea kifejtette, akik egy hónapban legalább 85 utalványt keresnek, abban a hónapban biztosítottak az egészségbiztosítási rendszerben. A nyugdíjalapot azonban érdemes külön tárgyalni, mert míg az egészségügyi biztosítás havi lefedettséget feltételez, a nyugdíjalap a szolgálati idő kiszámításánál nyom a latban. Tehát

amikor a háztartási szolgáltató eléri a törvényes nyugdíjkorhatárt, összeadják az addig megkeresett utalványok számát, és elosztják 85-tel, így jön ki, hány hónap munkaidőt vesz figyelembe a rendszer.

Ez nem feltételezi, hogy minden hónapban el kell érni a 85-öt, tehát ha egyik hónapban csak 25 darab utalványt keresett valaki, abban a hónapban nincs ugyan egészségügyi biztosítása, de a szolgálati idő kiszámításakor ez is hozzáadódik az egészhez. A 85 értékjegy 1275 lej, ennyi volt a minimálbér, amikor a törvényt kidolgozták, magyarázta a döntés hátterét a szakpolitikus. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a háztartási szolgáltatók részesülhetnek munkanélküliségi segélyben, amiért kapnak utalványokat.

A munkaadók jutalmazhatják alkalmazottaikat

„A munkaadó jutalmazhatja is a háztartási szolgáltató kifizetésére alkalmas utalványokkal az alkalmazottait, ezek után nem kell adót, illetékeket fizetnie a cégnek” – hívta fel ugyanakkor a figyelmet Csép Andrea. Tehát bónuszként adhatnak az alkalmazottaknak ilyen utalványt, amiből aztán ő háztartási szolgáltatást vásárol magának, vagyis kifizeti a bejárónőt, a dadát vagy a kertészt.

Ha a munkáltató egy évben vásárol 600 utalványt, és azt mind egyetlen alkalmazottjának adja, a következő évben kap az államtól 75 utalványt ingyen. Ha több munkatársának is vásárol fejenként 600 utalványt, akkor annyiszor 75 darabot kap a következő évben ingyen.

Idézet
Egyértelműen az a cél, hogy a háztartási szolgáltatást kifehérítsük, az érintettek kapjanak nyugdíjat, részesüljenek egészségügyi biztosításban”

– mutatott rá a politikus. Hozzátette, még sok a tennivaló, amíg a jogszabály érvénybe lép, el kell készülnie a módszertannak, meg kell vásárolni a programokat, el kell indítani az elektronikus platformot, amely online és mobil alkalmazás révén is elérhető lesz, ám a helyreállítási tervben és a kormányprogramban is szerepel ez a vállalás, így lesz forrás minderre, bizakodik Csép Andrea.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát
2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat