Szorít a határidő. Idén már március 15-éig be kell nyújtani az adófelajánlásokat
Fotó: Barabás Ákos
Változik április elsejétől a szponzorációs törvény, a regisztrált civil szervezetek tetemes összegekben részesülhetnek.
2019. február 21., 07:502019. február 21., 07:50
2019. február 21., 07:522019. február 21., 07:52
Április elsejétől változik a szponzorációs törvény, azt követően már csak az Országos Adóhatóság (ANAF) rendszerében szereplő civil szervezetek, egyházak támogatását írhatják le az adóból a cégek. Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő elmondta, ezzel a szigorítással valószínűleg
például nem újítják meg az elnök lejárt mandátumát, vagy nem szervezik meg a tisztújító ülést.
A gazdasági szakember azt tanácsolja a civileknek, még a törvény módosítása előtt pótolják a hiányosságokat, különben nem kerülhetnek be az adóhatóság regiszterébe, és nem kérhetnek adóból leírható támogatást a vállalkozóktól. Az eljárás különben nem bonyolult, a cég és a civil szervezet köt egy szponzorációs szerződést, ez alapján a vállalkozó utalja, vagy nyugta ellenében kifizeti az összeget, majd azt leírhatja az adóalapjából.
A mikrovállalkozások forgalmi adót fizetnek, ennek a 20 százalékával támogathatják a civileket, egyházakat. Az április 1-jétől életbe lépő törvénymódosítás ugyanakkor eltörli a jelenleg érvényben levő korlátozást, hogy a mikrovállalatok csak olyan szervezetet támogathatnak, melynek van bejegyzett szociális tevékenysége. „Április 1-től a szponzoráció összeghatárai nem változnak, viszont a vállalkozónak meg kell bizonyosodnia, hogy az általa támogatandó civil szervezet vagy egyház szerepel az adóhatóság jegyzékében, ellenkező esetben nem írhatja le az összeget az adóalapjából” – hívta fel a figyelmet Debreczeni László. A civilek úgy kerülhetnek be a jegyzékbe, ha kitöltenek egy nyilatkozatot, hogy azt a tevékenységet végzik, amire megalakultak, minden adójelentésük naprakész, nincs 90 naposnál régebbi adóhátralékuk, és leadták az éves mérleget. Aki mindezt elmulasztotta, április 1-ig még megteheti, szögezte le az adószakértő.
Debreczeni ugyanakkor azt is kiszámolta, hogy a vállalkozások hatalmas összegeket ajánlhatnak fel a civileknek, hiszen csak Kovászna megyében a tavaly 60 milliárd lejes forgalmat valósítottak meg a cégek, ennek a 0,5 százaléka 30 millió lej, tehát hozzávetőleg ekkora a háromszéki szponzorációs alap. Ebben a számításban ráadásul nincsenek benne a mikrovállalkozások, és nem veszi figyelembe a veszteséges cégeket, melyek nem ajánlhatnak fel adóból leírható támogatást. A szakértő szerint a természetbeni támogatás 19 százalékkal növeli a szponzoráció értékét, hiszen annak az áfavonatkozását is le lehet írni, mégis kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) igazgatója, Bereczki Kinga is felhívta a figyelmet, hogy
és arra kéri a cégeket, hogyha a költségvetésük engedi, még ebben az időszakban segítsék a civil szervezeteket.
Idén sietni kell a 2 százalékkal, de 3,5 százalék is felajánlható a civil szervezeteknek
Idén már március 15-ig be kell nyújtaniuk a munkavállalóknak az adófelajánlásról rendelkező 230-as űrlapot. A tavalyi határidőt jóval előbbre hozta a kormány, viszont az eddigi 2 százalék helyett, a 3,5 százalék is felajánlható olyan civil szervezetnek, amely pótolhatatlan, akkreditált szociális tevékenységet folytat. Annak, aki a fizetésen kívüli jövedelmet valósít meg, nem kell kitöltenie a 230-as űrlapot, az egységes adónyilatkozaton belül rendelkezhet a felajánlásról. Idén az is megváltozott, hogy postán már nem lehet elküldeni az adóhatósághoz az adóbevallást, vagy a felajánlást, azt csak személyesen a kirendeltségeken vagy online nyújthatjuk be. Tavaly az adóhatóság minden adófizetőnek postán kiküldte az adóazonosító számot, ezzel lehet létrehozni a saját online fiókot, és ezen belül lehet interneten kitölteni a 230-as adóívet. Aki nem kapta meg, vagy nem találja a számát, a kirendeltségeken újra kérheti. A civil szervezetek ugyanakkor idén is összegyűjthetik az adófelajánlási íveket, hogy egyszerre eljuttassák az adóhivatalba, ám az adatvédelmi szabályozás miatt felhatalmazást is kérniük kell azoktól, akik felajánlják a 2 vagy 3,5 százalékot. Az államkincstárnak a felajánlástól számított 90 napon belül át kell utalnia az összeget a kedvezményezettnek. Debreczeni László ugyanakkor emlékeztetett, április 1-jétől a törvény úgy változik, hogy egységesen minden civil szervezetnek 3,5 százalékot lehet felajánlani, de ez már csak jövő évre vonatkozik, mert az idei adományokról még a törvénymódosítás életbe lépése előtt kell rendelkezni.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
szóljon hozzá!