Nem lesz mindegy. A villamos energia árliberalizációját követően a legkecsegtetőbb ajánlattal előrukkoló szolgáltatóval köthetünk szerződést
Fotó: Pinti Attila
Az olcsóbbat választhatjuk – a villamos energia árának liberalizációjára készülve, decemberben valamennyi fogyasztó árajánlatot kap az villamosenergia-szolgáltatójától, és eldöntheti, marad vagy szerződést bont, és kedvezőbb ajánlattal előrukkoló vállalattal folytatja.
2020. október 03., 09:002020. október 03., 09:00
2021. szeptember 10., 12:162021. szeptember 10., 12:16
Három hónap alatt a romániai villamosenergia-szolgáltatók kötelesek előkészíteni a január 1-jétől életbe lépő piaci liberalizációt. Ez azt jelenti, hogy a folyamatról addig két ízben is tájékoztatniuk kell a fogyasztókat, majd decemberben elő kell rukkolniuk egy szabadpiaci árajánlattal.
csak már nem az állam által szabályozott, hanem a szabadpiaci áron kapja a villamos energiát.
Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta, január 1-jétől megszűnnek a szabályozott árak, ennek a fontos lépésnek az előkészítéséhez a hatóság arra kötelezte a szolgáltatókat, hogy legalább kétszer – október és november folyamán – erről értesítsék a fogyasztókat. Tehát ebben a két hónapban a még szabályozott szerződéssel és árral rendelkező mintegy hatmillió fogyasztó a számlával együtt kap egy ilyen jellegű tájékoztatót, amiben tulajdonképpen csak felhívják a figyelmet, hogy január 1-től az energia árát liberalizálják.
tehát ki kell számolniuk, hogy a liberalizáció után, január 1-től milyen díjszabással szolgáltatnak.
Fotó: Barabás Ákos
Az illetékes elmondása szerint azért csak decemberben küldenek árajánlatot, mert csak akkor hagyják jóvá a január 1-től életbe lépő hálózati díjakat, ami alapján ki tudják számolni, hogy milyen áron tudják adni a villamos energiát a fogyasztóknak. Decemberben az árajánlat alapján mindenki eldöntheti, hogy megfelel neki jelenlegi szolgáltatója ajánlata, és marad annál, vagy más szolgáltatót keres – emlékeztetett a hatóság alelnöke. Annak érdekében, hogy a döntést segítsék, Nagy-Bege elmondása szerint
A júliusi gázár-liberalizációt követően – amint arról lapunkban beszámoltunk – frissítették a gázár-összehasonlítót, ez a villamos energia esetében is folyamatban van. Az összehasonlító elérhető a hatóság honlapján, ugyanakkor az applikáció Android- és iOS-készülékekre is letölthető.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a földgáz júliusi liberalizációja utáni két hónapban, tehát júliusban és augusztusban a fogyasztók több mint 9 százaléka váltott szolgáltatót. Ez mindenképpen ígéretes, annál is inkább, hogy nyári időszakban alacsony a fogyasztás. Hamarosan befutnak a szeptemberi adatok is, arra számítanak, hogy három hónap alatt ez az arány meghaladja a 10 százalékot, tehát ezek a fogyasztók tudatosan, az ajánlatokat összevetve döntöttek.
– vont párhuzamot a hatóság képviselője.
Fotó: Pinti Attila
A villamos energia esetében ugyanakkor már most különböző a helyzet, hiszen a mintegy nyolcmillió lakossági fogyasztó közül több mint 2,5 millió – ami a fogyasztók közel 30 százaléka – már jelenleg is a szabadpiaci áron kapja az áramot, nem szabályozott szerződéssel. A villamos energia lépcsőzetes árliberalizációja ugyanis már korábban elkezdődött, a folyamatot a 114-es kormányrendelet szakította meg, amikor a tavaly visszavezette a szabályozott árakat, akkor a fogyasztók eldönthették, hogy maradnak a szabályozott árral, vagy szabadpiaci szerződést kötnek, és 2,5 millióan az utóbbit választották.
21 napos határidőn belül minden költség nélkül átmehet egy másik vállalathoz, ha úgy látja annak kedvezőbb az ajánlata.
Fontos tudni, hogy ha egy fogyasztó nem ír alá új szerződést, nem választ új szolgáltatót, vagy a meglévőnek nem jelez vissza, az nem azt jelenti, hogy január 1-jétől áram nélkül marad, a szolgáltatója a korábbi szerződés alapján, a szabadpiaci áron továbbra is biztosítja számára a villamos energiát. A későbbiekben pedig bármikor dönthet a szolgáltatóváltás mellett.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
szóljon hozzá!