Fotó: Barabás Ákos
Továbbra is siralmas állapotok jellemzik a romániai közúti infrastruktúrát: miközben alig 763 kilométernyi autópályán száguldozhatunk, addig az úthálózat 35 százalékát, vagyis 31 025 kilométert föld vagy kavics borít.
2018. április 26., 09:232018. április 26., 09:23
Összesen 16 kilométer autópályát adtak át a tavalyi év folyamán a forgalomnak Romániában, ami azt jelenti, hogy jelen pillanatban 763 kilométernyi autópályán száguldozhatunk 130 kilométeres óránkénti sebességgel – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Ha a közlekedési sávok számát vesszük górcső alá, akkor az aszfaltcsíkok 1,6 százalékán, vagyis 290 kilométeren volt 3 sáv, 10,3 százalékon, azaz 1826 kilométeren 4 sáv és alig 0,1 százalékon, pontosabban 22 kilométeren volt 6 sáv. Ami a közutak műszaki állapotát illeti, a korszerűsített utak 41,4 százalékának és a könnyű terhelésre alkalmas burkolatú utak 48,2 százalékának le volt járva a jótállása.
A megyei utak 38,7 százaléka volt korszerűsített, és a községi utak 41,3 százaléka volt lekövezett.
Az Európai Bizottság áprilisban közzétett jelentése szerint Románia sereghajtó az Európai Unióban a közutak biztonsága tekintetében – a kimutatás értelmében egymillió lakosra 98 halálos baleset jut, ami az uniós átlagnak szinte a dupláját jelenti. Szakértők szerint pedig a balesetek magas száma összefüggésben áll a közúti infrastruktúra állapotával.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!