Fotó: Barabás Ákos
Továbbra is siralmas állapotok jellemzik a romániai közúti infrastruktúrát: miközben alig 763 kilométernyi autópályán száguldozhatunk, addig az úthálózat 35 százalékát, vagyis 31 025 kilométert föld vagy kavics borít.
2018. április 26., 09:232018. április 26., 09:23
Összesen 16 kilométer autópályát adtak át a tavalyi év folyamán a forgalomnak Romániában, ami azt jelenti, hogy jelen pillanatban 763 kilométernyi autópályán száguldozhatunk 130 kilométeres óránkénti sebességgel – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Ha a közlekedési sávok számát vesszük górcső alá, akkor az aszfaltcsíkok 1,6 százalékán, vagyis 290 kilométeren volt 3 sáv, 10,3 százalékon, azaz 1826 kilométeren 4 sáv és alig 0,1 százalékon, pontosabban 22 kilométeren volt 6 sáv. Ami a közutak műszaki állapotát illeti, a korszerűsített utak 41,4 százalékának és a könnyű terhelésre alkalmas burkolatú utak 48,2 százalékának le volt járva a jótállása.
A megyei utak 38,7 százaléka volt korszerűsített, és a községi utak 41,3 százaléka volt lekövezett.
Az Európai Bizottság áprilisban közzétett jelentése szerint Románia sereghajtó az Európai Unióban a közutak biztonsága tekintetében – a kimutatás értelmében egymillió lakosra 98 halálos baleset jut, ami az uniós átlagnak szinte a dupláját jelenti. Szakértők szerint pedig a balesetek magas száma összefüggésben áll a közúti infrastruktúra állapotával.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!