Fotó: Barabás Ákos
Továbbra is siralmas állapotok jellemzik a romániai közúti infrastruktúrát: miközben alig 763 kilométernyi autópályán száguldozhatunk, addig az úthálózat 35 százalékát, vagyis 31 025 kilométert föld vagy kavics borít.
2018. április 26., 09:232018. április 26., 09:23
Összesen 16 kilométer autópályát adtak át a tavalyi év folyamán a forgalomnak Romániában, ami azt jelenti, hogy jelen pillanatban 763 kilométernyi autópályán száguldozhatunk 130 kilométeres óránkénti sebességgel – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Ha a közlekedési sávok számát vesszük górcső alá, akkor az aszfaltcsíkok 1,6 százalékán, vagyis 290 kilométeren volt 3 sáv, 10,3 százalékon, azaz 1826 kilométeren 4 sáv és alig 0,1 százalékon, pontosabban 22 kilométeren volt 6 sáv. Ami a közutak műszaki állapotát illeti, a korszerűsített utak 41,4 százalékának és a könnyű terhelésre alkalmas burkolatú utak 48,2 százalékának le volt járva a jótállása.
A megyei utak 38,7 százaléka volt korszerűsített, és a községi utak 41,3 százaléka volt lekövezett.
Az Európai Bizottság áprilisban közzétett jelentése szerint Románia sereghajtó az Európai Unióban a közutak biztonsága tekintetében – a kimutatás értelmében egymillió lakosra 98 halálos baleset jut, ami az uniós átlagnak szinte a dupláját jelenti. Szakértők szerint pedig a balesetek magas száma összefüggésben áll a közúti infrastruktúra állapotával.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
szóljon hozzá!