Fejlesztenék, korszerűsítenék a nagyváradi légikikötőt
Fotó: Bihar Megyei Tanács
A nagyváradi nemzetközi repülőtér fejlesztéséről és korszerűsítéséről szóló határozatot fogadott el a Bihar megyei közgyűlés, a tervek szerint nagyjából egy év múlva rajtoló munkálatokat európai uniós forrásokból tervezik finanszírozni.
2021. április 28., 10:462021. április 28., 10:46
A megyei önkormányzat sajtóosztályának tájékoztatása szerint a tervezett beruházásnak négy célkitűzése van: a kifutó- és leszállópálya meghosszabbítása, az utasok ki- és beszállására használt övezet bővítése, az övezet körbekerítése és egy biztonságos útvonal létesítése, valamint a javításhoz és karbantartáshoz szükséges berendezések beszerzése.
A kifutópályát 400 méterrel hosszabbítanák meg déli irányba, azaz Nagyürögd felé, így elérné a 2500 métert, ezáltal növekedne a légikikötő kapacitása. Jelenleg ugyanis a légitársaságok súlykorlátozásokat alkalmaznak a felszálláskor, vagyis kevesebb utast szállítanak és kevesebb üzemanyaggal töltik meg a repülőgépeket.
Ugyanakkor a projekt magába foglalja a precíziós leszállást elősegítő eszközök, valamint a fényjelző rendszer beszerzését és felszerelését a kifutópálya végén, Nagyürögd felől.
Mint a közlemény is hangsúlyozza, az új berendezések használatával a repülőgépeknek már nem kellene igénybe venniük a Nagyvárad feletti légteret, mivel a leszállás iránya nem északról, hanem dél felől történne. Ezenkívül a hivatalos tájékoztatás szerint
Egy másik célkitűzés az utasok ki- és beszállására használt övezet bővítése 32 ezer négyzetméterrel, amely által nőne a Boeing 737 és Airbus A320 típusú nagy repülőgépek parkolóhelyeinek száma, lehetőség nyílna több repülőgép egyidejű kiszolgálására, különösen csúcsidőben. Jelenleg a nagyváradi légikikötő csak két ilyen típusú hellyel rendelkezik, a másik négy helyet kisebb méretű repülőgépek használhatják, mint például az ATR 42 vagy az ATR 72.
A kifutópálya meghosszabbításának nyomán ugyanakkor egy úgynevezett okoskerítést is építenének 2560 méteren a repülőtér biztonságának érdekében, továbbá javításra és karbantartásra használható eszközöket is beszereznének.
Két év késéssel ugyan, de augusztusban átadták a nagyváradi repülőtér új terminálját
Fotó: Facebook/Consiliul Judetean Bihor
Uniós pénzekből építkeznének
A mostani tájékoztatás szerint a megvalósíthatósági tanulmányt már elkészítették. A következő szakaszban benyújtják a finanszírozási kérelmet a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) 2.3. megjelölésű tengelyén keresztül.
A beruházás becsült értéke 26,98 millió euró, ebből mintegy 20 millió eurót tesz ki az európai uniós forrásból származó összeg.
Ez a beruházás egy kiegészítése annak a mintegy 20 millió eurós másik projektnek, amelyet a tavalyi év végén nyújtottunk be finanszírozásra” – idézte a közlemény Ilie Bolojant, a Bihar Megyei Tanács elnökét, aki az előző négy évben is minden alkalmat megtalált arra, hogy bírálja a korábbi, PSD–RMDSZ-többségű megyei képviselő-testületet.
Négy külföldi járattal tér vissza decembertől Nagyváradra a Ryanair írországi székhelyű fapados légitársaság – tájékoztatott kedden a nagyváradi önkormányzat sajtóirodája.
A támadások fő oka az volt, hogy a Ryanair 2018-ban felfüggesztette nagyváradi járatait, így konkrétan nemzetközi járatok nélkül maradt a Körös-parti város légikikötője. Új légitársaságokat azóta sem sikerült Váradra csábítani, a Ryanairt viszont 800 000 eurós önkormányzati támogatással sikerült „visszacsalni”. Az első bejelentések szerint úgy volt, hogy 2020 decemberében érkeznek az első gépek, ám a koronavírus-világjárvány és a pandémia megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések miatt
Addig viszont menetrend szerinti járatokkal mindössze Bukarestbe lehet eljutni a Tarom állami légitársaság, illetve a Blue Air gépeivel, valamint charter járatok vannak az egyiptomi tengerparti turistaparadicsomokba.
Átadták kedden a nagyváradi nemzetközi repülőtér új terminálját, és további fejlesztéseket is ígér a légikikötő vezetősége.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!