Fotó: Jakab Mónika
A szociáldemokraták véglegesítették a villamosenergia- és gázárakra vonatkozó intézkedéscsomagot, a kormánykoalíció hétfőn 17 órától egyeztet a témában – jelentette be hétfő délelőtt Marcel Ciolacu PSD-elnök.
2022. január 17., 11:592022. január 17., 11:59
A Szociáldemokrata Párt székhelyén, az alakulat országos állandó bizottságának ülése előtt nyilatkozva Ciolacu újfent hangsúlyozta: meg kell állítani az árak emelkedését, csökkenteni kell a számlákat mind a lakosság, mind a vállalkozások számára, és meg kell próbálni „az állami költségvetésből kompenzálni annyit, amennyit a büdzsé megengedhet magának anélkül, hogy az befolyásolná a beruházásokat és az idei célkitűzések megvalósítását”.
Az intézkedéscsomagot meg fogják vitatni előbb a PSD vezetőtestületében a szociáldemokrata párti miniszterekkel, majd délután a koalíciós ülésen, amelyre az energiaügyi minisztert, valamint az az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) és a fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) képviselőit is meghívták.
A forgalmuk 4 százalékának megfelelő összeggel büntetné a gazdasági miniszter azokat az energiaszolgáltatókat, amelyek nem tartják tiszteletben az árplafon bevezetéséről és a részleges számlakompenzációról rendelkező jogszabályt.
A PSD-elnöke ugyanakkor arról is beszélt, hogy az energiaárak emelkedése egész Európát érinti, és szerinte nem prioritás most bűnbakot keresni Romániában.
„Személyes véleményem szerint nem szabad egy világjárvány kellős közepén az árakat liberalizálni anélkül, hogy a következményeket átgondolnánk” – idézte a nagyobbik kormánypárt elnökét az Agerpres.
Az elmúlt egy héten elvégzett ellenőrzései nyomán összesen 450 ezer lejre büntetett 27 földgáz- és áramszolgáltatót a fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) energiaügyi parancsnoksága – számolt be pénteken az intézmény.
PNL-s források szerint a pártelnök minden olyan megoldásra nyitott, ami „nem diszkriminál, és egyformán alkalmazható a gazdaság minden területén”. A Digi 24 által idézett értesülések szerint Cîțu azt szeretné, ha a számlák befizetését átütemeznék, és egy többéves befektetési tervet dolgoznának ki Románia energiabiztonsága érdekében. „A költségvetésből magánszemélyeknek és cégeknek kiutalt pénzek nem oldják meg az energiaárak rendszerszintű problémáját” – vallja az ex kormányfő az idézett források szerint.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke azt mondja, a kormánykoalíció vezetőinek következő találkozóján javasolni fogja, hogy ne csak a villamosenergia, hanem a földgáz áfáját is csökkentsék.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!