Adókulcskérdés. Újra téma a progresszív adó a kiszivárgott információk szerint
Fotó: Borbély Fanni
Már idén bevezetheti a kormány a progresszív adózást a jelenlegi egykulcsos rendszer helyett a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó politikai források szerint.
2025. január 13., 14:202025. január 13., 14:20
2025. január 13., 14:312025. január 13., 14:31
Az intézkedés elsősorban a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatását élvezi, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai rendre elutasították nyilatkozataikban a progresszív adózást.
Technikai szempontból Románia nincs felkészülve a progresszív adózás bevezetésére – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă exkormányfő.
A Digi 24 információi szerint viszont most a koalíció fontolgatja a bevezetését a nagy jövedelmek esetében.
Szó sincs arról, hogy a progresszív adó kivetésén dolgozna a román kormány, meg kell védeni az egységes adókulcsot, ahogyan azt most az adótörvénykönyv szabályozza – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Az idézett politikai források szerint ugyanakkor a koalíciós partnerek a fizetések kiszámításának megváltoztatását is fontolgatják, mert létezik a jövedelemadó, de van társadalombiztosítási és egészségügyi hozzájárulás is, amelyeket jelenleg másképp számolnak ki. A Digi24 szerint tárgyalnak arról, hogy ezeket együtt számítsák ki, ami azt eredményezné, hogy nagyobb összegek folyhatnak be az államkasszába.
mert a Digi24 szerint azt nem januártól fogják alkalmazni, ahogy azt a választási kampányban folyamatosan ígérték, hanem arról tárgyalnak, hogy szeptemberig ne alkalmazzák.
A nyugdíjak indexálása az egyik témája a koalíciós pártvezetők hétfőn 13 órakor elkezdődött ülésének – erősítette meg Marcel Ciolacu. A miniszterelnök a tanácskozás előtt a sajtónak elmondta, hogy az ülésen a 2025-ös állami költségvetésről egyeztetnek a koalíció társelnökeivel és a miniszterelnök-helyettesekkel.
A tervek szerint a nyugdíjakat szeptember 1-től indexálnák, egy évvel az új nyugdíjtörvény hatálybalépése után.
A koalíciós ülésen a progresszív adózásról is szó lesz, a Világbank „négy-öt évvel ezelőtt” elküldött forgatókönyveit fogják megvitatni – jelezte egyúttal a kormányfő.
De még itt is vannak különböző hangok a koalícióban, mert az értesülések szerint Tánczos Barna pénzügyminiszter azt szeretné, ha egyeztetnének a témáról, de a 2025-ös költségvetésben nem szerepelne egyértelműen, pontosan azért, hogy lássák, milyen bevételeket sikerül elérniük az év közepéig, amikor a költségvetés-kiigazításról döntenek.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!