Adókulcskérdés. Újra téma a progresszív adó a kiszivárgott információk szerint
Fotó: Borbély Fanni
Már idén bevezetheti a kormány a progresszív adózást a jelenlegi egykulcsos rendszer helyett a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó politikai források szerint.
2025. január 13., 14:202025. január 13., 14:20
2025. január 13., 14:312025. január 13., 14:31
Az intézkedés elsősorban a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatását élvezi, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai rendre elutasították nyilatkozataikban a progresszív adózást.
Technikai szempontból Románia nincs felkészülve a progresszív adózás bevezetésére – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă exkormányfő.
A Digi 24 információi szerint viszont most a koalíció fontolgatja a bevezetését a nagy jövedelmek esetében.
Szó sincs arról, hogy a progresszív adó kivetésén dolgozna a román kormány, meg kell védeni az egységes adókulcsot, ahogyan azt most az adótörvénykönyv szabályozza – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Az idézett politikai források szerint ugyanakkor a koalíciós partnerek a fizetések kiszámításának megváltoztatását is fontolgatják, mert létezik a jövedelemadó, de van társadalombiztosítási és egészségügyi hozzájárulás is, amelyeket jelenleg másképp számolnak ki. A Digi24 szerint tárgyalnak arról, hogy ezeket együtt számítsák ki, ami azt eredményezné, hogy nagyobb összegek folyhatnak be az államkasszába.
mert a Digi24 szerint azt nem januártól fogják alkalmazni, ahogy azt a választási kampányban folyamatosan ígérték, hanem arról tárgyalnak, hogy szeptemberig ne alkalmazzák.
A nyugdíjak indexálása az egyik témája a koalíciós pártvezetők hétfőn 13 órakor elkezdődött ülésének – erősítette meg Marcel Ciolacu. A miniszterelnök a tanácskozás előtt a sajtónak elmondta, hogy az ülésen a 2025-ös állami költségvetésről egyeztetnek a koalíció társelnökeivel és a miniszterelnök-helyettesekkel.
A tervek szerint a nyugdíjakat szeptember 1-től indexálnák, egy évvel az új nyugdíjtörvény hatálybalépése után.
A koalíciós ülésen a progresszív adózásról is szó lesz, a Világbank „négy-öt évvel ezelőtt” elküldött forgatókönyveit fogják megvitatni – jelezte egyúttal a kormányfő.
De még itt is vannak különböző hangok a koalícióban, mert az értesülések szerint Tánczos Barna pénzügyminiszter azt szeretné, ha egyeztetnének a témáról, de a 2025-ös költségvetésben nem szerepelne egyértelműen, pontosan azért, hogy lássák, milyen bevételeket sikerül elérniük az év közepéig, amikor a költségvetés-kiigazításról döntenek.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak az uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást gázkazánok beszerelésére.
Nem nő az áfa – írta Tánczos Barna pénzügyminiszter a közösségi oldalán vasárnap, miután szombaton este még arra utalt, hogy a kormány vizsgálja az általános forgalmi adó növelésének a lehetőségét.
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
szóljon hozzá!