Fotó: Haáz Vince
A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.
2024. április 09., 12:582024. április 09., 12:58
Mind a benzin, mind a gázolaj ára 4 banival drágult, így a Krónika által megfigyelt nagyváradi Petrom-kúton egy liter standard benzin 7,31 lejbe, egy liter standard gázolaj 7,52 lejbe kerül.
A Peco-online.ro ármonitor szerint kedden reggel a Lukoil töltőállomásain lehetett a legolcsóbban tankolni, a legalacsonyabb benzinárat – 7,15 lej/liter – egy pitești-i kútnál, a legkisebb gázolajárat – 7,37 lej/liter – a Gorj megyei Novaci-on található töltőállomáson jegyezték.
A Petromnál a keddi immár a harmadik drágítás csak ebben a hónapban, az előző áremelésekre múlt pénteken és csütörtökön került sor, amikor az olajipari vállalat szintén 4 banival emelte a standard benzin és a standard gázolaj literenkénti árát.
Az előző áremelésre március 30-án, szombaton került sor, amikor a Petrom ugyancsak 4 banival emelte a benzin literenkénti árát. Ugyancsak négy banival emelték a benzin árát március 26-án, valamint március 19-én is, amikor a gázolaj literenkénti ára is 4 banival emelkedett. A gázolaj ára március 28-án azonban 3 banival csökkent.
Az Economedia.ro gazdasági portál számításai szerint a múlt hónaphoz képest a benzin literenkénti átlagára 1,5 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 5,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt.
A gázolaj literenkénti átlagára eközben 0,3 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 1 lejjel kerül kevesebbe, mint egy hónapja.
Az üzemanyagok ugyanakkor az év közepén ismét drágulni fognak Romániában, mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
Két nappal az előző üzemanyagár-emelés után pénteken ismét drágított a Romániában piacvezető Petrom, igaz, ezúttal csak a benzin ára nőtt az előző naphoz képest.
Romániai tapasztalatairól, terveiről, az energiapiacról beszélgettünk Mozga Gáborral, a Mol Románia nemrég kinevezett ügyvezető igazgatójával.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!