Fotó: Veres Nándor
Két nappal az előző üzemanyagár-emelés után pénteken ismét drágított a Romániában piacvezető Petrom, igaz, ezúttal csak a benzin ára nőtt az előző naphoz képest.
2024. február 23., 16:392024. február 23., 16:39
A kőolajipari vállalat nagyváradi töltőállomásain pénteken a standard benzin literenkénti ára 7,12 lej, a gázolajé pedig 7,55 lej volt, ami előbbi esetében csütörtökhöz képest 4 banis áremelést jelent.
Az utóbbi időben ugyanakkor ez már a tizenegyedik egymást követő üzemanyagár-emelés, kivéve egy jelentéktelen, literenkénti mindössze egy banis árcsökkentést.
A drágítások január közepén kezdődtek, miután a vállalat a hónap első felében 12 banival csökkentette az árakat literenként.
Az év első áremelése – mint ismeretes – 2024. január 1-jén volt, amikor a benzin literenként 29 banival, a gázolaj pedig literenként 26 banival drágult a jövedéki adó emelése miatt.
mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
Az elmúlt időszak drágítási hulláma a kőolajárak nemzetközi piaci árának emelkedésével magyarázható, amit a magasabb olajárak (83 dollár fölötti hordónkénti európai referenciaár – Brent) mellett más tényezők is felfele hajtottak, például a Vörös-tengeri konfliktus, amely a szállítási költségek emelkedéséhez vezetett, a finomítók felújítása és a lej enyhe leértékelődése az amerikai dollárral szemben.
Másfél hét után ismét, ezúttal a megszokottnál látványosabb mértékben emelte a hét negyedik napján a töltőállomásainál kínált üzemanyagok árát Romániában a piacvezető Petrom.
Az üzemanyagok jövedéki adója jövőre két ízben – január 1-jétől és július 1-jétől – emelkedik, ami önmagában is óriási, a jelenlegi szinthez képest akár 11 százalékos áremelkedést okozhat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!