Fotó: Veres Nándor
Két nappal az előző üzemanyagár-emelés után pénteken ismét drágított a Romániában piacvezető Petrom, igaz, ezúttal csak a benzin ára nőtt az előző naphoz képest.
2024. február 23., 16:392024. február 23., 16:39
A kőolajipari vállalat nagyváradi töltőállomásain pénteken a standard benzin literenkénti ára 7,12 lej, a gázolajé pedig 7,55 lej volt, ami előbbi esetében csütörtökhöz képest 4 banis áremelést jelent.
Az utóbbi időben ugyanakkor ez már a tizenegyedik egymást követő üzemanyagár-emelés, kivéve egy jelentéktelen, literenkénti mindössze egy banis árcsökkentést.
A drágítások január közepén kezdődtek, miután a vállalat a hónap első felében 12 banival csökkentette az árakat literenként.
Az év első áremelése – mint ismeretes – 2024. január 1-jén volt, amikor a benzin literenként 29 banival, a gázolaj pedig literenként 26 banival drágult a jövedéki adó emelése miatt.
mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
Az elmúlt időszak drágítási hulláma a kőolajárak nemzetközi piaci árának emelkedésével magyarázható, amit a magasabb olajárak (83 dollár fölötti hordónkénti európai referenciaár – Brent) mellett más tényezők is felfele hajtottak, például a Vörös-tengeri konfliktus, amely a szállítási költségek emelkedéséhez vezetett, a finomítók felújítása és a lej enyhe leértékelődése az amerikai dollárral szemben.
Másfél hét után ismét, ezúttal a megszokottnál látványosabb mértékben emelte a hét negyedik napján a töltőállomásainál kínált üzemanyagok árát Romániában a piacvezető Petrom.
Az üzemanyagok jövedéki adója jövőre két ízben – január 1-jétől és július 1-jétől – emelkedik, ami önmagában is óriási, a jelenlegi szinthez képest akár 11 százalékos áremelkedést okozhat.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!