Fotó: Veres Nándor
Két nappal az előző üzemanyagár-emelés után pénteken ismét drágított a Romániában piacvezető Petrom, igaz, ezúttal csak a benzin ára nőtt az előző naphoz képest.
2024. február 23., 16:392024. február 23., 16:39
A kőolajipari vállalat nagyváradi töltőállomásain pénteken a standard benzin literenkénti ára 7,12 lej, a gázolajé pedig 7,55 lej volt, ami előbbi esetében csütörtökhöz képest 4 banis áremelést jelent.
Az utóbbi időben ugyanakkor ez már a tizenegyedik egymást követő üzemanyagár-emelés, kivéve egy jelentéktelen, literenkénti mindössze egy banis árcsökkentést.
A drágítások január közepén kezdődtek, miután a vállalat a hónap első felében 12 banival csökkentette az árakat literenként.
Az év első áremelése – mint ismeretes – 2024. január 1-jén volt, amikor a benzin literenként 29 banival, a gázolaj pedig literenként 26 banival drágult a jövedéki adó emelése miatt.
mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
Az elmúlt időszak drágítási hulláma a kőolajárak nemzetközi piaci árának emelkedésével magyarázható, amit a magasabb olajárak (83 dollár fölötti hordónkénti európai referenciaár – Brent) mellett más tényezők is felfele hajtottak, például a Vörös-tengeri konfliktus, amely a szállítási költségek emelkedéséhez vezetett, a finomítók felújítása és a lej enyhe leértékelődése az amerikai dollárral szemben.
Másfél hét után ismét, ezúttal a megszokottnál látványosabb mértékben emelte a hét negyedik napján a töltőállomásainál kínált üzemanyagok árát Romániában a piacvezető Petrom.
Az üzemanyagok jövedéki adója jövőre két ízben – január 1-jétől és július 1-jétől – emelkedik, ami önmagában is óriási, a jelenlegi szinthez képest akár 11 százalékos áremelkedést okozhat.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!