Borús kilátások. Ma már nem sok helyen lehet 7 lejnél olcsóbban tankolni
Fotó: Bálint Eszter
Miután két hónap alatt több mint egy tucat alkalommal csökkentette a töltőállomásain kínált üzemanyagok árát, a piacvezető Petrom újra áremelésbe kezdett, a héten három alkalommal is drágított.
2024. június 21., 17:392024. június 21., 17:39
Az osztrák OMV tulajdonában levő lánc pénteken 5 banival emelte mind a benzin, mind a gázolaj árát, aminek nyomán a Krónika által nyomon követett nagyváradi Petrom-kútnál az ármonitor szerint egy liter benzinért 7,03 lejt, egy liter gázolajért 7,12 lejt kellett pénteken délelőtt lepengetni.
Az előző áremelésre két nappal ezelőtt került sor, amikor az olajtársaság négy banival emelte a gázolaj és a benzin literenkénti árát. A három emelést megelőzően 15 egymást követő árcsökkentés volt, beleértve a múlt hétvégi promóciós árcsökkentést is.
Jó hír ugyanakkor mindazoknak, akik náluk tankolnak, hogy a hétvégén a Petromnál csökkennek az árak: a benzinre és a gázolajra literenként egyaránt 5 bani kedvezményt adnak, ám az akció csak a hétvégén, péntek 23 órától vasárnap 23 óráig érvényes a június 15. – július 31. periódusban.
De nem csak a Petromból áll a világ. Miközben nagyon sok töltőállomás-láncnál náluk drágábban kínálják az üzemanyagot, akad mindig, ahol olcsóbb.
A Románia öt legnagyobb városában gyakorolt üzemanyagárakat górcső alá vevő táblázatból ugyanakkor kiderül, hogy Temesváron a legolcsóbb benzin 6,92 lejért, a legolcsóbb gázolajat 7,07 lejért kínálják literenként, Kolozsváron pedig 6,94, illetve 7,05 a legalacsonyabb árszint.
A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.
Az üzemanyagok ugyanakkor jövő hónaptól ismét drágulni fognak Romániában, mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós átlaghoz, hogy a magyar üzemanyagárak ne szakadjanak el attól – jelentette be Magyarország nemzetgazdasági minisztere szerdán.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!