Borús kilátások. Ma már nem sok helyen lehet 7 lejnél olcsóbban tankolni
Fotó: Bálint Eszter
Miután két hónap alatt több mint egy tucat alkalommal csökkentette a töltőállomásain kínált üzemanyagok árát, a piacvezető Petrom újra áremelésbe kezdett, a héten három alkalommal is drágított.
2024. június 21., 17:392024. június 21., 17:39
Az osztrák OMV tulajdonában levő lánc pénteken 5 banival emelte mind a benzin, mind a gázolaj árát, aminek nyomán a Krónika által nyomon követett nagyváradi Petrom-kútnál az ármonitor szerint egy liter benzinért 7,03 lejt, egy liter gázolajért 7,12 lejt kellett pénteken délelőtt lepengetni.
Az előző áremelésre két nappal ezelőtt került sor, amikor az olajtársaság négy banival emelte a gázolaj és a benzin literenkénti árát. A három emelést megelőzően 15 egymást követő árcsökkentés volt, beleértve a múlt hétvégi promóciós árcsökkentést is.
Jó hír ugyanakkor mindazoknak, akik náluk tankolnak, hogy a hétvégén a Petromnál csökkennek az árak: a benzinre és a gázolajra literenként egyaránt 5 bani kedvezményt adnak, ám az akció csak a hétvégén, péntek 23 órától vasárnap 23 óráig érvényes a június 15. – július 31. periódusban.
De nem csak a Petromból áll a világ. Miközben nagyon sok töltőállomás-láncnál náluk drágábban kínálják az üzemanyagot, akad mindig, ahol olcsóbb.
A Románia öt legnagyobb városában gyakorolt üzemanyagárakat górcső alá vevő táblázatból ugyanakkor kiderül, hogy Temesváron a legolcsóbb benzin 6,92 lejért, a legolcsóbb gázolajat 7,07 lejért kínálják literenként, Kolozsváron pedig 6,94, illetve 7,05 a legalacsonyabb árszint.
A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.
Az üzemanyagok ugyanakkor jövő hónaptól ismét drágulni fognak Romániában, mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós átlaghoz, hogy a magyar üzemanyagárak ne szakadjanak el attól – jelentette be Magyarország nemzetgazdasági minisztere szerdán.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!