Borús kilátások. Ma már nem sok helyen lehet 7 lejnél olcsóbban tankolni
Fotó: Bálint Eszter
Miután két hónap alatt több mint egy tucat alkalommal csökkentette a töltőállomásain kínált üzemanyagok árát, a piacvezető Petrom újra áremelésbe kezdett, a héten három alkalommal is drágított.
2024. június 21., 17:392024. június 21., 17:39
Az osztrák OMV tulajdonában levő lánc pénteken 5 banival emelte mind a benzin, mind a gázolaj árát, aminek nyomán a Krónika által nyomon követett nagyváradi Petrom-kútnál az ármonitor szerint egy liter benzinért 7,03 lejt, egy liter gázolajért 7,12 lejt kellett pénteken délelőtt lepengetni.
Az előző áremelésre két nappal ezelőtt került sor, amikor az olajtársaság négy banival emelte a gázolaj és a benzin literenkénti árát. A három emelést megelőzően 15 egymást követő árcsökkentés volt, beleértve a múlt hétvégi promóciós árcsökkentést is.
Jó hír ugyanakkor mindazoknak, akik náluk tankolnak, hogy a hétvégén a Petromnál csökkennek az árak: a benzinre és a gázolajra literenként egyaránt 5 bani kedvezményt adnak, ám az akció csak a hétvégén, péntek 23 órától vasárnap 23 óráig érvényes a június 15. – július 31. periódusban.
De nem csak a Petromból áll a világ. Miközben nagyon sok töltőállomás-láncnál náluk drágábban kínálják az üzemanyagot, akad mindig, ahol olcsóbb.
A Románia öt legnagyobb városában gyakorolt üzemanyagárakat górcső alá vevő táblázatból ugyanakkor kiderül, hogy Temesváron a legolcsóbb benzin 6,92 lejért, a legolcsóbb gázolajat 7,07 lejért kínálják literenként, Kolozsváron pedig 6,94, illetve 7,05 a legalacsonyabb árszint.
A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.
Az üzemanyagok ugyanakkor jövő hónaptól ismét drágulni fognak Romániában, mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós átlaghoz, hogy a magyar üzemanyagárak ne szakadjanak el attól – jelentette be Magyarország nemzetgazdasági minisztere szerdán.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!