Fotó: Sándor Csilla
Újra alulról súrolja a 7 lejes lélektani határt a legolcsóbb benzin literenkénti ára, így a sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk minden egyes tankolásnál. A múlt hónaphoz képest egy 50 literes tank benzin átlagosan 12 lejjel drágult. Közgazdászok szerint a következő időszakban mérséklődhet a drágulás a töltőállomásoknál, mivel az üzemanyagárakat befolyásolja a kőolaj hordónkénti ára, amely az utóbbi időben nem sokat emelkedett.
2023. április 19., 10:302023. április 19., 10:30
Miután a benzin ára a tavalyi év végén 6 lej alá csökkent literenként, az autósok most csodálkozva figyelik, hogy a legolcsóbb benzin ára is ismét a 7 lejes szinthez közelít. Egyes bukaresti benzinkutakon a standard benzint 6,96 lej/literért árulják, míg a Peco-online ármonitor szerda reggeli adatai szerint
A benzin árának év eleji csökkenését a kőolaj akkor 80 dollár alatti áron jegyzett hordónkénti ára alakította. Időközben az ár 5 dollárral emelkedett.
A drágulást Szaúd-Arábia és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) más országai azon döntése okozza, hogy májustól csökkentik az olajkitermelést.
A napokban is folytatta a drágulást a benzin a romániai töltőállomásokon, így zavaly óta felére csökkent az árkülönbség a gázolajhoz képest.
„Tekintettel arra, hogy jelenleg az olaj hordónkénti ára nem túl magas, mindössze pletykák vannak, én nem sietnék a tartalékképzéssel. Nem mondanám, hogy pánikba kellene esnünk, és biztosra vennünk, hogy áremelkedéseket fogunk látni. Könnyen lehet, hogy a következő napokban elsimulnak a dolgok, és az árak ismét csökkenni kezdenek” – nyilatkozta Christian Năsulea közgazdász a Digi24 hírtelevíziónak.
Mint ismeretes, a standard benzin 6,38 lejes árszinttel kezdte az idei évet, amikortól megszűnt az 50 banis árkompenzáció, és azóta apró lépésekben, de szinte folyamatos az áremelkedés. A bukaresti illetékesek korábbi nyilatkozatai alapkán nem valószínű, hogy egyhamar újra számíthatunk ártámogatásra.
Nagyjából 8 százalékkal drágult meg az év eleje óta a benzin és a gázolaj is a romániai töltőállomásokon.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
szóljon hozzá!