Fotó: Mediafax
2011. július 14., 09:032011. július 14., 09:03
A tárca közleményéből kiderült, egy ellenőrzés nyomán döntött így Boagiu. A CFR által lebonyolított közbeszerzési eljárások vizsgálata során ugyanis arra derült fény, hogy 700-as, 900-as, valamint 1000-es típusú motorvonatok javítására kiírt tenderben rendellenességek vannak. Az ellenőrző csoport jelentése rámutat, megalapozatlan volt a javításokért kifizetett ár, illetve hiányzott a szakhatóságok jóváhagyása a műszaki iratcsomóra – enélkül pedig nem lehetett volna lebonyolítani a közbeszerzést. Ezért a tendert leállították, a CFR vezérigazgatóját, aki egyben a vasúttársaság igazgatótanácsának az elnöke is, menesztették tisztségeiből. „Nem fogom tolerálni, hogy a felügyeletem alá tartozó intézményekben olyan közbeszerzési eljárásokat folytassanak le, amelyek nem felelnek meg az átláthatóság és a szabad verseny szabályainak – szögezte le Anca Boagiu. – Ha más állami intézménynél is hasonló rendellenességre derül fény, szemrebbenés nélkül hasonlóképpen fogok eljárni.”
Amint arról lapunkban beszámoltunk, augusztus végén szintén korrupciós vádak miatt mondott le tisztségéről a Román Vasúttársaság infrastruktúráért felelős vezérigazgatója. Emil Sabót a részvénytársaság más vezetőivel együtt 700 ezer eurós csalással vádolják. Sabo azt követően jelentette be lemondását, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) bejelentette: vádat emeltek ellene és feltételezett tettestársai ellen egy 2005-ben elkövetett csalás miatt, amikor egy magáncég alkalmazottja volt. A DNA vádat emelt Alexandru Noapteş, a CFR utasszállító részlegének Liviu Pescăraşut megelőző vezérigazgatója, és helyettese, Nacu Vanghele, valamint Nicolae Iosub, a vontatási részlegének igazgatója ellen is.
A nyomozó hatóság közlése szerint a vád közérdek ellen elkövetett, rendkívül súlyos következményekkel járó, hivatali hatáskörrel való visszaélés. A DNA ügyészei szerint a vádlottak 2005. március és október között összesen hat, Németországból származó használt mozdonyt adtak el túlbecsült áron az CFR utasszállítónak két kereskedelmi társaság közvetítésével. Az Activ Invest Kft. – amelyet Emil Sabo vezetett – 689 248 lejért vásárolta meg a hat mozdonyt az aradi ICIM Rt.-től, majd 2 670 838 lejért továbbadta a kolozsvári Remarulnak, amelytől aztán a CFR utasszállító ágazata 7 497 000 lejért vásárolta meg a járműveket. A tranzakciók során a mozdonyok ára 16-szorosára duzzadt: az aradi cég 120 ezer euróért vásárolta a használt járműveket Németországból, míg a CFR utasszállító közel 2 millió eurót fizetett értük.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!