Fotó: Jakab Mónika
Új történelmi csúcson az európai valuta: a Román Nemzeti Bank (BNR) hivatalos árfolyama szerint csütörtökön egy euró 4,7834 lejt ér (+0,09 százalék).
2020. február 20., 16:052020. február 20., 16:05
2020. február 20., 16:532020. február 20., 16:53
Az BNR szerdai árfolyama 4,7789 lej/euró volt. A lej 2019. november 21-én volt hasonló mélyponton, amikor egy euróért 4,7808 lejt adtak. A bankközi tranzakciókon az eurót 4,77776 és 4,7913 lej közötti értéken jegyezték.
Az MTI által idézett elemző szerint nincs szoros és közvetlen összefüggés a bukaresti belpolitikai válsággal, hiszen a lej gyengülése már hosszabb ideje megfigyelhető. Ezért elengedhetetlen az elemző szerint, hogy a román hatságok elkezdjék a deficiteket csökkentő intézkedéseket, de ezek egyelőre késnek a belpolitikai válság és az idén esedékes önkormányzati és parlamenti választások miatt.
Ionuț Dumitru emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság 7 százalékos államháztartási hiányt vetített előre 2021-re, amennyiben a kormány nem hoz korrekciós intézkedéseket az állami költségvetésben vagy az adópolitika terén.
A lej az amerikai dollárral szemben és vesztett értékéből, amely elérte a 4,4307 lejt, ami 0,66 banival (0,15 százalék) több, mint a szerdai 4,4241 lej/dollár árfolyam.
A BNR adatai szerint az arany ára ugyancsak rekordot döntött csütörtökön: egy gramm aranyért 229,4268 lejt adnak, míg egy nappal korábban 229.0604 lej volt az értéke.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!