Új otthon: több lehetőség a lakásvásárlóknak

Lendületet adhat az ingatlanpiacnak. Módosításokat hoz az Első otthonból lett Új otthon program •  Fotó: Haáz Vince

Lendületet adhat az ingatlanpiacnak. Módosításokat hoz az Első otthonból lett Új otthon program

Fotó: Haáz Vince

A koronavírus-járvánnyal karöltve érkező gazdasági válság ellenére sem csökkentek a lakásárak az erdélyi városokban, és továbbra is stagnálásra számíthatunk a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint, akik úgy látják, hogy a kormány által most elfogadott Új otthon program nem fog dráguláshoz vezetni.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. július 31., 08:422020. július 31., 08:42

Nem tartják valószínűnek a Krónikának nyilatkozó szakemberek, hogy drágulást eredményezne az ingatlanpiacon a lakásvásárlást támogató Első otthonból lett Új otthon program, inkább az árak stagnálását várják. Lapunk azt követően kereste erdélyi ingatlanügynökségek képviselőit, hogy hamarosan életbe lép a bukaresti kormány által a múlt héten elfogadott Új otthon program, ami lényeges változásokat vezet be elődjéhez viszonyítva. Ezt sokan kitámadták, mondván, hogy a küszöb 140 000 euróra történő emelése miatt hirtelen és drasztikusan megdrágulhatnak a lakások, ugyanakkor nő a lakosság eladósodottságának a kockázata is.

Igény szerint lehet választani

Az új program ugyanis két felső határt szab meg arra, hogy az érdeklődők milyen értékben vásárolhatnak lakást a kormánygaranciának köszönhetően kedvező feltételekkel igényelt hitelből.

Újdonság, hogy idéntől nagyobb lakások megvásárlását is lehetővé kívánják tenni a módosuló program keretében, ennek megfelelően megszabtak egy 140 000 eurós határt is,

ameddig a program keretében vásárolt lakás elmehet, vagyis ameddig a kormány garanciát vállal. Akinek viszont ekkora lakás kell, attól nagyobb előleget is várnak, esetükben 15 százalékos az az összeg, amit a hitel igénylésekor önrészként fel kell mutatniuk. A drágább otthonok esetében az állam – a pénzügyminisztérium révén – a hitel értékének legtöbb 60 százalékáig vállal garanciát, de ez nem haladhatja meg a lakás vételárának 85 százalékát.

Aki viszont nem vágyik 70 000 eurósnál drágább lakásra vagy nagyobb hitelre, annak mindössze 5 százalékos előleget kell felmutatnia. Mint ismeretes, az Első otthon programnak a kedvezményes kamat mellett ez volt az egyik legfőbb előnye, hiszen nagyon sok fiatalnak még ezt sem könnyű előteremteni, nemhogy a bankok által a saját jelzáloghitel-konstrukcióikban elvárt 15–20 százalékos önrészt.

Az állam a kölcsön értékének legtöbb 50 százalékáért vállalt garanciát, az összeg viszont nem haladhatja meg a vételár 95 százalékát.

Azok a személyek igényelhetnek hitelt az Új otthon program keretében, akik a kölcsön igénylésekor saját felelősségre nyilatkozatot tesznek, amely szerint nincs sem saját, sem házastársukkal közös lakásuk, vagy van saját vagy a házastársukkal maximum egy közös lakásuk, amelyet nem a kormányprogram keretében vásároltak meg, és nem nagyobb, mint 50 négyzetméter. A hitelből csak egyetlen lakás vásárolható.

„Elkerülhetetlen az összeomlás”

Az Új otthon program maximum abban segíthet, hogy az ingatlanpiac elkerülhetetlen összeomlása halasztást nyer, és még egy ideig szinten maradnak az árak – jelentette ki lapunk érdeklődésre Szabó Lehel, a csíkszeredai Well Ingatlanügynökség vezetője, aki szerint nem valószínű, hogy drágulási hullámnak legyünk szemtanúi az elkövetkező időszakban.

Idézet
Áremelkedést semmiképpen nem hoz az Új otthon program, az emberek a jelenleginél nagyobb összegeket már nem tudnak kifizetni egy lakásért. Viszont lehet egy olyan hatása, hogy nem csökkennek az árak, nem következik be olyan gyorsan az összeomlás, mint ahogy arra számítottunk. A program akár 2022-ig is biztosíthat egy stabilitást”

– részletezte az ingatlanközvetítő. Meglátása szerint ugyanakkor az összeomlás elkerülhetetlen, hiszen az ingatlanpiac is követi a gazdasági ciklust, a recesszió befolyásolni fogja az árakat. Jelenleg az árak stagnálnak, a járványhelyzet nem eredményezett módosítást. Szabó Lehel szerint ennek a hátterében az áll, hogy a nagyobb székelyföldi városokban – Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Gyergyószentmiklóson – még mindig magasabb a kereslet, mint a kínálat.

„Bejött néhány olyan ingatlan a piacra, amit a nehéz anyagi helyzetbe jutott tulajdonosok kínálnak eladásra, ám ez még nem olyan mértékű, hogy a keresletet kiegyenlítse” – mondta Szabó Lehel.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy

a járványhelyzet miatt érezhetően megugrott a kereslet a kertes házak, a telkek iránt, sok embernek elege lett a társasházból, „megunták a kaptárlétet”.

Sokan keresnek akár egy kisebb falusi telket vagy hétvégi házat, egy lehetőséget, hogy kiszabadulhassanak a panelrengetegből. Ugyanakkor Székelyföldön még mindig ritka a jó minőségű, tehát első osztályú, megfizethető panellakás, ha ilyen kerül be a piacra, nagyon gyorsan gazdára talál.

Kolozsváron a bérpiac alakítja
az ingatlanárakat

Nem tartja valószínűnek az ingatlanárak növekedését Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője sem. Mint a Krónika megkeresésére hangsúlyozta, a kincses város ingatlanpiacát a bérpiac alakítja, amíg ez utóbbi nem tér magához, a lakásárak sem növekednek, és ezen az Új otthon program sem változtat. Kolozsváron sok befektető vásárolt lakást, ha az ingatlan már nem „termel”, akkor egy részük megszabadul tőle. Az utóbbi időben már több ilyen lakás érkezett be eladásra az ügynökséghez, az Airbnb-rendszerben rövid távra jól kiadható, belvárosi lakásokat kínálnak eladásra.

Ugyanakkor a járványnak, és a gazdasági válságnak még nem volt hatása az ingatlanpiacra, az árak nem estek vissza, tartják magukat. Ez a trend hosszabb ideig tarthat, és rengeteg tényező befolyásolhatja az árak alakulását, szögezte le Bónis Endre. Rámutatott, ha felpörög a gazdaság emelkedhetnek az árak, viszont ha elhúzódik a gazdasági válság, vagy ha bekövetkezik a járvány második hulláma, visszaeshetnek az ingatlanárak. Bónis szerint

az Új otthon program még túl friss ahhoz, hogy változtatni tudjon a piacon, ám Kolozsvár egyik sajátossága, hogy az új építésű lakások többségét még telekkönyvezés előtt eladják, tehát ezekre nem lehetnek vevők a program haszonélvezői.

Mivel a program keretében az átadástól számított legtöbb ötéves lakást lehet vásárolni, ilyeneket akkor tud vásárolni a hitelből, ha azokat már továbbadják. Viszont az új építésű lakásokat általában nem túl vonzó zónában, és nem a legjobb minőségben építik meg, tehát aki hosszú távra a családjának keres ingatlant, inkább nem ezeket választja.

„Egyértelműen profitorientált beruházások, a közös terek, felvonók, silány minőségben készülnek el, ezek a lakótömbök gyakran öt év múlva rosszabbul néznek ki, mint a régi építésűek. Gyakori, hogy befektetésként veszik meg, majd kiadják bérbe, és ha egy ingatlanban a bérlők aránya meghaladja az 50 százalékot, nagyobb a rendetlenség, hiszen a tulajdonosok jobban megőrzik a lakás állagát” – osztotta meg velünk tapasztalatait Bónis Endre.

Az ingatlanközvetítő nem tartja valószínűnek, hogy a program „behúzza” a piacra ezeket a silányabb, rossz helyen épült ingatlanokat, meglátása szerint ezek továbbra sem lesznek vonzóak a vásárlók számára.


Kolozsvár maradt a legdrágább országos viszonylatban

Országos viszonylatban továbbra is Kolozsváron a legmagasabb a lakásárak. A Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap összeállítása szerint míg Bukarestben egy kétfős családnak tíz évet kell dolgoznia a saját otthon megvásárlásához, Kolozsváron ez nem elegendő, 12 évre van szükség. A gazdasági lap ezt a lakásárak és az átlagjövedelem alapján számolta ki. Számításai alapján továbbra is Kolozsvár az ország legdrágább városa, ahhoz, hogy egy pár saját ingatlant vehessen itt, 12 évet kell dolgoznia. A kincses városban ugyanis 1760 eurós átlagáron kínálják a lakások négyzetméterét, míg az átlagbér 3500 lej. Tehát ha egy családban két személy ennyit keres, 12 év elteltével költözhetnek saját lakásba. Bukarestben ehhez tíz év elegendő, a fővárosban ugyanis 3700 lej az átlagbér, míg a lakások ára átlagosan 1460 euró négyzetméterenként. Temesváron ennél is kevesebbet kell várni, 3000 lejes átlagbérrel és 1270 eurós négyzetméterenkénti árral nyolc év alatt saját lakáshoz lehet jutni. (Pap Melinda)


Egyre kisebb lakásokat építettek a beruházók

Az elmúlt 11 év leforgása alatt csaknem 300 000 lakás talált gazdára az Első otthon program keretében. Ingatlanpiaci szakértők szerint ezalatt a bő évtized alatt a program alakította a hitelpiac mellett az ingatlanfejlesztéseket is, a befektetők próbáltak a 60–70 000 eurós küszöbnek megfelelő lakásokat építeni, ami miatt egyre kisebbek lettek a lakások. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap megkeresésére közölt adatsorok szerint a 2019-ben megvásárolt lakások átlagos mérete 63 négyzetméter volt, ami 20 éves minimumot jelent. „Ma a lakásvásárlók többsége az Első otthont választja, az ingatlanfejlesztők pedig elkezdtek az alacsony árküszöbbe beleférő lakásokat építeni, automatikusan csökkentve a lakások méretét” – idézett a ZF egy ingatlanügynököt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés

Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés
2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 13., vasárnap

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek

Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára
2025. július 11., péntek

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól
2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban