Új otthon: több lehetőség a lakásvásárlóknak

Lendületet adhat az ingatlanpiacnak. Módosításokat hoz az Első otthonból lett Új otthon program •  Fotó: Haáz Vince

Lendületet adhat az ingatlanpiacnak. Módosításokat hoz az Első otthonból lett Új otthon program

Fotó: Haáz Vince

A koronavírus-járvánnyal karöltve érkező gazdasági válság ellenére sem csökkentek a lakásárak az erdélyi városokban, és továbbra is stagnálásra számíthatunk a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint, akik úgy látják, hogy a kormány által most elfogadott Új otthon program nem fog dráguláshoz vezetni.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. július 31., 08:422020. július 31., 08:42

Nem tartják valószínűnek a Krónikának nyilatkozó szakemberek, hogy drágulást eredményezne az ingatlanpiacon a lakásvásárlást támogató Első otthonból lett Új otthon program, inkább az árak stagnálását várják. Lapunk azt követően kereste erdélyi ingatlanügynökségek képviselőit, hogy hamarosan életbe lép a bukaresti kormány által a múlt héten elfogadott Új otthon program, ami lényeges változásokat vezet be elődjéhez viszonyítva. Ezt sokan kitámadták, mondván, hogy a küszöb 140 000 euróra történő emelése miatt hirtelen és drasztikusan megdrágulhatnak a lakások, ugyanakkor nő a lakosság eladósodottságának a kockázata is.

Igény szerint lehet választani

Az új program ugyanis két felső határt szab meg arra, hogy az érdeklődők milyen értékben vásárolhatnak lakást a kormánygaranciának köszönhetően kedvező feltételekkel igényelt hitelből.

Újdonság, hogy idéntől nagyobb lakások megvásárlását is lehetővé kívánják tenni a módosuló program keretében, ennek megfelelően megszabtak egy 140 000 eurós határt is,

ameddig a program keretében vásárolt lakás elmehet, vagyis ameddig a kormány garanciát vállal. Akinek viszont ekkora lakás kell, attól nagyobb előleget is várnak, esetükben 15 százalékos az az összeg, amit a hitel igénylésekor önrészként fel kell mutatniuk. A drágább otthonok esetében az állam – a pénzügyminisztérium révén – a hitel értékének legtöbb 60 százalékáig vállal garanciát, de ez nem haladhatja meg a lakás vételárának 85 százalékát.

Aki viszont nem vágyik 70 000 eurósnál drágább lakásra vagy nagyobb hitelre, annak mindössze 5 százalékos előleget kell felmutatnia. Mint ismeretes, az Első otthon programnak a kedvezményes kamat mellett ez volt az egyik legfőbb előnye, hiszen nagyon sok fiatalnak még ezt sem könnyű előteremteni, nemhogy a bankok által a saját jelzáloghitel-konstrukcióikban elvárt 15–20 százalékos önrészt.

Az állam a kölcsön értékének legtöbb 50 százalékáért vállalt garanciát, az összeg viszont nem haladhatja meg a vételár 95 százalékát.

Azok a személyek igényelhetnek hitelt az Új otthon program keretében, akik a kölcsön igénylésekor saját felelősségre nyilatkozatot tesznek, amely szerint nincs sem saját, sem házastársukkal közös lakásuk, vagy van saját vagy a házastársukkal maximum egy közös lakásuk, amelyet nem a kormányprogram keretében vásároltak meg, és nem nagyobb, mint 50 négyzetméter. A hitelből csak egyetlen lakás vásárolható.

„Elkerülhetetlen az összeomlás”

Az Új otthon program maximum abban segíthet, hogy az ingatlanpiac elkerülhetetlen összeomlása halasztást nyer, és még egy ideig szinten maradnak az árak – jelentette ki lapunk érdeklődésre Szabó Lehel, a csíkszeredai Well Ingatlanügynökség vezetője, aki szerint nem valószínű, hogy drágulási hullámnak legyünk szemtanúi az elkövetkező időszakban.

Idézet
Áremelkedést semmiképpen nem hoz az Új otthon program, az emberek a jelenleginél nagyobb összegeket már nem tudnak kifizetni egy lakásért. Viszont lehet egy olyan hatása, hogy nem csökkennek az árak, nem következik be olyan gyorsan az összeomlás, mint ahogy arra számítottunk. A program akár 2022-ig is biztosíthat egy stabilitást”

– részletezte az ingatlanközvetítő. Meglátása szerint ugyanakkor az összeomlás elkerülhetetlen, hiszen az ingatlanpiac is követi a gazdasági ciklust, a recesszió befolyásolni fogja az árakat. Jelenleg az árak stagnálnak, a járványhelyzet nem eredményezett módosítást. Szabó Lehel szerint ennek a hátterében az áll, hogy a nagyobb székelyföldi városokban – Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Gyergyószentmiklóson – még mindig magasabb a kereslet, mint a kínálat.

„Bejött néhány olyan ingatlan a piacra, amit a nehéz anyagi helyzetbe jutott tulajdonosok kínálnak eladásra, ám ez még nem olyan mértékű, hogy a keresletet kiegyenlítse” – mondta Szabó Lehel.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy

a járványhelyzet miatt érezhetően megugrott a kereslet a kertes házak, a telkek iránt, sok embernek elege lett a társasházból, „megunták a kaptárlétet”.

Sokan keresnek akár egy kisebb falusi telket vagy hétvégi házat, egy lehetőséget, hogy kiszabadulhassanak a panelrengetegből. Ugyanakkor Székelyföldön még mindig ritka a jó minőségű, tehát első osztályú, megfizethető panellakás, ha ilyen kerül be a piacra, nagyon gyorsan gazdára talál.

Kolozsváron a bérpiac alakítja
az ingatlanárakat

Nem tartja valószínűnek az ingatlanárak növekedését Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője sem. Mint a Krónika megkeresésére hangsúlyozta, a kincses város ingatlanpiacát a bérpiac alakítja, amíg ez utóbbi nem tér magához, a lakásárak sem növekednek, és ezen az Új otthon program sem változtat. Kolozsváron sok befektető vásárolt lakást, ha az ingatlan már nem „termel”, akkor egy részük megszabadul tőle. Az utóbbi időben már több ilyen lakás érkezett be eladásra az ügynökséghez, az Airbnb-rendszerben rövid távra jól kiadható, belvárosi lakásokat kínálnak eladásra.

Ugyanakkor a járványnak, és a gazdasági válságnak még nem volt hatása az ingatlanpiacra, az árak nem estek vissza, tartják magukat. Ez a trend hosszabb ideig tarthat, és rengeteg tényező befolyásolhatja az árak alakulását, szögezte le Bónis Endre. Rámutatott, ha felpörög a gazdaság emelkedhetnek az árak, viszont ha elhúzódik a gazdasági válság, vagy ha bekövetkezik a járvány második hulláma, visszaeshetnek az ingatlanárak. Bónis szerint

az Új otthon program még túl friss ahhoz, hogy változtatni tudjon a piacon, ám Kolozsvár egyik sajátossága, hogy az új építésű lakások többségét még telekkönyvezés előtt eladják, tehát ezekre nem lehetnek vevők a program haszonélvezői.

Mivel a program keretében az átadástól számított legtöbb ötéves lakást lehet vásárolni, ilyeneket akkor tud vásárolni a hitelből, ha azokat már továbbadják. Viszont az új építésű lakásokat általában nem túl vonzó zónában, és nem a legjobb minőségben építik meg, tehát aki hosszú távra a családjának keres ingatlant, inkább nem ezeket választja.

„Egyértelműen profitorientált beruházások, a közös terek, felvonók, silány minőségben készülnek el, ezek a lakótömbök gyakran öt év múlva rosszabbul néznek ki, mint a régi építésűek. Gyakori, hogy befektetésként veszik meg, majd kiadják bérbe, és ha egy ingatlanban a bérlők aránya meghaladja az 50 százalékot, nagyobb a rendetlenség, hiszen a tulajdonosok jobban megőrzik a lakás állagát” – osztotta meg velünk tapasztalatait Bónis Endre.

Az ingatlanközvetítő nem tartja valószínűnek, hogy a program „behúzza” a piacra ezeket a silányabb, rossz helyen épült ingatlanokat, meglátása szerint ezek továbbra sem lesznek vonzóak a vásárlók számára.


Kolozsvár maradt a legdrágább országos viszonylatban

Országos viszonylatban továbbra is Kolozsváron a legmagasabb a lakásárak. A Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap összeállítása szerint míg Bukarestben egy kétfős családnak tíz évet kell dolgoznia a saját otthon megvásárlásához, Kolozsváron ez nem elegendő, 12 évre van szükség. A gazdasági lap ezt a lakásárak és az átlagjövedelem alapján számolta ki. Számításai alapján továbbra is Kolozsvár az ország legdrágább városa, ahhoz, hogy egy pár saját ingatlant vehessen itt, 12 évet kell dolgoznia. A kincses városban ugyanis 1760 eurós átlagáron kínálják a lakások négyzetméterét, míg az átlagbér 3500 lej. Tehát ha egy családban két személy ennyit keres, 12 év elteltével költözhetnek saját lakásba. Bukarestben ehhez tíz év elegendő, a fővárosban ugyanis 3700 lej az átlagbér, míg a lakások ára átlagosan 1460 euró négyzetméterenként. Temesváron ennél is kevesebbet kell várni, 3000 lejes átlagbérrel és 1270 eurós négyzetméterenkénti árral nyolc év alatt saját lakáshoz lehet jutni. (Pap Melinda)


Egyre kisebb lakásokat építettek a beruházók

Az elmúlt 11 év leforgása alatt csaknem 300 000 lakás talált gazdára az Első otthon program keretében. Ingatlanpiaci szakértők szerint ezalatt a bő évtized alatt a program alakította a hitelpiac mellett az ingatlanfejlesztéseket is, a befektetők próbáltak a 60–70 000 eurós küszöbnek megfelelő lakásokat építeni, ami miatt egyre kisebbek lettek a lakások. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap megkeresésére közölt adatsorok szerint a 2019-ben megvásárolt lakások átlagos mérete 63 négyzetméter volt, ami 20 éves minimumot jelent. „Ma a lakásvásárlók többsége az Első otthont választja, az ingatlanfejlesztők pedig elkezdtek az alacsony árküszöbbe beleférő lakásokat építeni, automatikusan csökkentve a lakások méretét” – idézett a ZF egy ingatlanügynököt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank