Fotó: Haáz Vince
A 2023-as Új Otthon program keretében a pénzügyminisztérium 1,5 milliárd lejes támogatási keretet különített el ingatlanhitelek garantálására.
2023. január 13., 15:512023. január 13., 15:51
A szaktárca tájékoztatása szerint a 2023-ra javasolt 1,5 milliárd lejes keretet a bankok és a hitelfelvevők 2022-ben megfigyelt magatartása, illetve a 2023-ra megjósolt lakáspiaci és jelzáloghitelezési trendek alapján szabták meg.
A maximálisan igénybe vehető hitel 66 500 eurónak megfelelő lej, 5 százalékos előleggel, olyan lakások esetében, amelyek ára legfeljebb 70 000 euró; illetve 119 000 euró, 15 százalékos előleggel, olyan lakások esetében, amelyek ára legfeljebb 140 000 euró.
A törvénytervezet indokolása szerint a jelzáloghitelből finanszírozott ingatlanügyletek szempontjából
amelyet egyrészt az ukrajnai háború okozta válság, másrészt az infláció és a hitelek költségszerkezetét alkotó változó mutatók gyors növekedése táplált, ami jelentősen csökkentette a keresletet.
„2023-ban várhatóan több tényező befolyásolja az ingatlanpiacot: feltételezve, hogy a geopolitikai környezet stabilizálódik, az infláció mérséklődik, és a változó mutatók nem emelkednek többé, várhatóan növekedni fog a jelzáloghitelekből finanszírozott ügyletek száma. Ezért a javaslat szerint a keretet úgy szabták meg, hogy segítse elő a kereslet élénkülését ebben a piaci ágazatban” – idézte a pénzügyminisztérium közleményét az Agerpres.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!