Fotó: Haáz Vince
A 2023-as Új Otthon program keretében a pénzügyminisztérium 1,5 milliárd lejes támogatási keretet különített el ingatlanhitelek garantálására.
2023. január 13., 15:512023. január 13., 15:51
A szaktárca tájékoztatása szerint a 2023-ra javasolt 1,5 milliárd lejes keretet a bankok és a hitelfelvevők 2022-ben megfigyelt magatartása, illetve a 2023-ra megjósolt lakáspiaci és jelzáloghitelezési trendek alapján szabták meg.
A maximálisan igénybe vehető hitel 66 500 eurónak megfelelő lej, 5 százalékos előleggel, olyan lakások esetében, amelyek ára legfeljebb 70 000 euró; illetve 119 000 euró, 15 százalékos előleggel, olyan lakások esetében, amelyek ára legfeljebb 140 000 euró.
A törvénytervezet indokolása szerint a jelzáloghitelből finanszírozott ingatlanügyletek szempontjából
amelyet egyrészt az ukrajnai háború okozta válság, másrészt az infláció és a hitelek költségszerkezetét alkotó változó mutatók gyors növekedése táplált, ami jelentősen csökkentette a keresletet.
„2023-ban várhatóan több tényező befolyásolja az ingatlanpiacot: feltételezve, hogy a geopolitikai környezet stabilizálódik, az infláció mérséklődik, és a változó mutatók nem emelkednek többé, várhatóan növekedni fog a jelzáloghitelekből finanszírozott ügyletek száma. Ezért a javaslat szerint a keretet úgy szabták meg, hogy segítse elő a kereslet élénkülését ebben a piaci ágazatban” – idézte a pénzügyminisztérium közleményét az Agerpres.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!