„Erdőprivatizációtól” tartanak a tüntető erdészek, a zöldtárca új műholdas erdőfigyelő-rendszert indít

A környezetvédelmi minisztérium új ellenőrző mechanizmussal bővíti az eddigi nyomkövető rendszert •  Fotó: Pinti Attila

A környezetvédelmi minisztérium új ellenőrző mechanizmussal bővíti az eddigi nyomkövető rendszert

Fotó: Pinti Attila

Tüntetéssel tiltakoztak a Romsilva állami erdészeti vállalat keretében működő szakszervezetek a bukaresti kormánypalota előtt a nagyvállalat átszervezése ellen. Az erről szóló jogszabálytervezet egyeztetés alatt áll. A Krónikának nyilatkozó Porzsolt Levente – Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter tanácsosa – szerint a minisztérium számára valamennyi erdészeti vállalat fontos, nem tesznek közöttük különbséget.

Makkay József

2023. január 12., 14:522023. január 12., 14:52

2023. január 12., 15:022023. január 12., 15:02

Erdészeti szakszervezetek tüntettek csütörtökön a bukaresti kormánypalota előtt egy törvénytervezet ellen, amely hatályba lépésétől számítva három éven belül átszervezné a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium égisze alatt működő legnagyobb romániai erdészeti vállalatot, a Romsilvát. A szakszervezetek szerint az átszervezés során az állami nagyvállalatban a szolgáltatási tevékenységet elválasztanák a kereskedelmitől.

A fakitermeléssel és értékesítéssel részvénytársaságok vagy korlátolt felelősségű társaságok foglalkoznának.

A szakszervezeti vezetők szerint a Romsilva átszervezése a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ajánlásainak figyelembe vételével történik, ami veszélyezteti az állami nagyvállalat által felügyelt 3,1 millió hektárnyi állami tulajdonú erdő jövőjét Romániában. A Silva erdészeti szakszervezeti szövetség úgy véli, ha a jogszabály életbe lép, akkor az országban lévő faanyagot bizonyos érdekcsoportok kaparinthatják meg. Egyébként a bukaresti kormány által tavaly decemberben elfogadott törvénytervezet többek között olyan intézmények átszervezését vonná maga után, mint a Román Közúti Hatóság, az Állami Pénzverde, a Hivatalos Közlöny, a Légiközlekedési Szolgáltatások Igazgatósága, a Román Polgári Légiközlekedési Hatóság, valamint az Országos Erdőgazdálkodási Vállalat, a Romsilva is.

A Romsilva keretében működő szakszervezetek szerint az országban az állami felügyelet alatt álló erdők vannak a legnagyobb biztonságban.

A környezetvédelmi minisztériumot hazai zöldszervezetek is azzal vádolják, hogy nem tudja hatékonyan ellenőrizni, illetve megakadályozni az illegális fakitermelést.

A környezetvédelmi tárca élén álló RMDSZ-es Tánczos Barna miniszter tanácsosa, Porzsolt Levente erdőmérnök portálunk megkeresésére nem akarta kommentálni az erdészeti szakszervezetek vádjait. Elmondása szerint az erdészek által vitatott jogszabálytervezet nem új, az a korábbi kormány programjában is szerepelt.

A szaktárca még nem véglegesítette a törvénytervezet szövegét, az további egyeztetések alatt áll.

Porzsolt Levente szerint ugyanakkor nem lehet és nem is szabad úgy felosztani az erdészeti vállalatokat, hogy ki végez megbízható, jó munkát, illetve ki nem. A tanácsos nem ért egyet azzal, hogy a Romsilva erdészei jobbak vagy rosszabbak lennének, mint a magán- és közbirtokossági erdészetek munkatársai. Valamennyi erdészetre ugyanazok a törvények érvényesek, az állami hatóságok munkáját egyformán ellenőrzik.

Idézet
Sok vita hangzott el az elmúlt években arról, hogy Romániában nagyméretű erdőkitermelés, erdőirtás folyik, ami nem igaz.

Ennek az ellenkezőjét állítja az Európai Bizottság, és ugyanezt tanúsítják az erdőket nemzetközi szinten monitorozó Global Forest Watsch adatai. Minden évben nő a jelenleg hétmillió hektárnyi erdős területek nagysága” – állapította meg a Krónikának Porzsolt Levente.

Porzsolt Levente miniszteri tanácsos visszautasítja az erdőirtásokról szóló, szerinte alaptalan vádakat •  Fotó: Makkay József Galéria

Porzsolt Levente miniszteri tanácsos visszautasítja az erdőirtásokról szóló, szerinte alaptalan vádakat

Fotó: Makkay József

A miniszteri tanácsos arról is beszélt portálunknak, hogy a hatékonyan működő SUMAL faanyag-nyomkövető rendszert hamarosan összekötik egy műholdas adatokat feldolgozó szoftverrel, amely napra készen jelezni fogja, ha az országban bárhol legális vagy illegális erdőkitermelés folyik. A modern összehasonlító számítógépes rendszerre a napokban hirdetnek közbeszerzést. Amint az új monitoring kiépül, az ország egész területén műholdas jelzéseket tud küldeni a hatóságoknak minden változásról, amely az erdős területekben észlelhető. Hasonló rendszert működtet a mezőgazdasági minisztérium is: a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségen (APIA) keresztül műholdas rendszerben ellenőrzik az ország mezőgazdasági területeit.

A zöldszervezetek vádjaival kapcsolatban a miniszteri tanácsos úgy fogalmazott: a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezeteket két nagy csoportba lehet osztani. Amelyik civil szervezet erdészeti szakembereket foglalkoztat és reális panaszokat fogalmaz meg, azzal segíti a szakminisztérium és a hatóságok munkáját. Szerinte vannak viszont olyan zöldek, akik „alap nélküli vádaskodásokkal” sokat ártanak a környezetvédelem ügyének.

Tiltakozó akciója kapcsán a Silva Szakszervezeti Szövetség közölte, a tervezet megszavazásával a román állam „újabb kapitális hibát követne el”.

Szerintük az intézkedés ahhoz lenne hasonlatos, mint amikor privatizálták a bankszektort, a kőolajat, a finomítókat, az energiatermelést és -szolgáltatást, a kőolajkombinátokat, az acélgyárakat, a teherautó-, traktor- és mezőgazdaságigép-gyártást, figyelmen kívül hagyva a nemzeti érdekeket, noha az erdők védelme az 1991/51-es számú nemzetbiztonsági törvényben is szerepel. A szakszervezeti szövetség közleményben szögezte le, hogy tiltakozó akciójuk nem politikai jellegű, semmiféle politikai párt nem áll mögötte.

„Annak dacára, hogy Románia 29 milliárd euróból gazdálkodhat az országos helyreállítási terv (PNRR) végrehajtására – amiből 14 milliárd euró támogatás és 15 milliárd euró hitel –, a PNRR jóváhagyását megelőző tárgyalásokkor az illetékesek olyan elhibázott engedményeket tettek, elfogadva a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ajánlásait, amelyekkel a román kormány veszélyezteti a 3,1 millió hektár állami tulajdonban lévő erdő sorsát, amelyben jelenleg körülbelül egymilliárd köbméter faanyag van, több mint 100 milliárd euró értékben” – állítja közleményében a Silva.

A szakszervezeti szövetség úgy véli, az állami vállalatok irányításáról szóló 2011/109-es sürgősségi rendeletet módosító törvénytervezet sérti az ország stratégiai-gazdasági érdekeit és veszélyezteti a nemzetbiztonságot. A szóban forgó tervezet értelmében a jogszabály életbe lépésétől számított három éven belül a főként gazdasági tevékenységet folytató állami vállalatokat átszervezik, elválasztva a szolgáltatási tevékenységet a kereskedelmitől. Utóbbival részvénytársaságok vagy korlátolt felelősségű társaságok foglalkoznának. Az erdészeti szakszervezetek azt kérik, hogy a kormány vonja vissza a törvénytervezetet.

korábban írtuk

Ötvenhétezer hektár erdőt ültetnének az országos erdőtelepítési kampány keretében
Ötvenhétezer hektár erdőt ültetnének az országos erdőtelepítési kampány keretében

Románia legátfogóbb erdőtelepítési kampánya indult el, és újabb önkormányzatok kapnak támogatást hulladékudvarok építésére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit
2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását
2025. július 02., szerda

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság

A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság
2025. július 02., szerda

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is

A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is
2025. július 02., szerda

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya

A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya
2025. július 02., szerda

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter

Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter
2025. július 02., szerda

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag

A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag