Képünk illusztráció
Fotó: RMDSZ
Románia legátfogóbb erdőtelepítési kampánya indult el, és újabb önkormányzatok kapnak támogatást hulladékudvarok építésére – nyilatkozta Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a Nicolae Ciuca kormányfő részvételével megtartott pénteki kampányindító eseményen.
2022. november 25., 17:582022. november 25., 17:58
A környezetvédelmi tárca 730 millió eurót különített el az erdőkre a helyreállítási alapból.
„A klímaváltozás elleni küzdelemben egyik legnagyobb fegyverünk az erdő, éppen ezért kiemelten kezeltem ezt a területet, és mandátumom alatt egyetlen négyzetméterrel sem csökkent az erdős területek nagysága, most pedig a helyreállítási alapból 57 ezer hektár új erdő létrehozására indítunk támogatási programot” – idézte Tánczost az RMDSZ közleménye.
Az erdőtelepítési kampányban legalább 0,5 hektár nagyságú erdők és 0,1 hektár nagyságú szélfogó, mezővédő erdősávok telepítésére lehet pályázni.
Ez az első ilyen jellegű kezdeményezés Romániában, és bízom benne, hogy sokan élni fognak a lehetőséggel, hiszen nemcsak a telepítés költségeit térítjük meg, hanem további húsz évig támogatjuk az új erdők tulajdonosait. Évi 456 euró juttatásban részesülnek majd” – emelte ki a környezetvédelmi tárca vezetője.
Az erdőtelepítési kampányt egy internetes applikáció segíti.
A pályázatokat az impaduriripnrr.mmap.ro oldalon kell benyújtani. Azoknak a földtulajdonosoknak, akik új erdőt szeretnének telepíteni, egy felhasználói fiókot kell létrehozniuk, majd a térképen be kell jelölni az erdősítésre szánt területet. A telepítési terveket az erdőőrségek hagyják jóvá, ezek elbírálása után kezdődhet el az ültetés - derül ki az RMDSZ közleményéből.
Erdősávok esetében például alföldi akácültetvényre hektáronként 10 522 euró, dombvidéki tölgyültetvényre 16 542 euró jár.
A kormánypalotában tartott eseményen ugyanakkor újabb 18 önkormányzattal írtak alá hulladékudvarok létrehozásáról szóló szerződéseket. Többek között Nagyiratoson, Szovátán, Dicsőszentmártonban és Kisbácsban is épülhet szelektív hulladékgyűjtő központ.
Ahhoz, hogy növelni tudjuk a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás mértékét, nagyon fontos, hogy a lakosság számára megfelelő infrastruktúrát biztosítsunk. Ehhez járulnak hozzá a hulladékudvarok, ahova önkéntesen viheti be a lakosság a hulladékot, amit később újrahasznosíthatnak” – hangsúlyozta a tárcavezető.
Tánczos Barna kiemelte, több mint 600 hulladékgyűjtő udvar létrehozására pályáztak az önkormányzatok, a következő hetekben újabb szerződéseket írnak alá – közölte az Agerpres hírügynökség.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!