Tavaly 2 százalékkal csökkent a Romániában kitermelt fa mennyisége az előző évhez képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Új erdészeti törvénytervezet vitája kezdődött a bukaresti szenátus szakbizottságaiban, a kormánykoalíció a jelenlegi jogszabályt több területen is átalakítaná. Tánczos Barna RMDSZ-szenátorral, volt környezetvédelmi miniszterrel jártuk körül a témát.
Az Országos Statisztikai Intézet pénteken közölt adatai szerint tavaly Romániában 18,348 millió köbméter fát termeltek ki, 5,6 százalékkal (1,098 millió köbméterrel) kevesebbet, mint az előző évben.
Jóváhagyta az Európai Bizottság azt az állami támogatási programot, amely alapján a következő öt évben összesen 1 milliárd lejt kapnak a védett erdők tulajdonosai, akik a fakitermelési korlátozások miatt bevételtől esnek el.
Az elmúlt két évben a leghatékonyabb intézkedéseket hoztuk az illegális fakitermelés elleni küzdelem és a korábbi illegális fakitermelés által érintett ökoszisztémák helyreállításának területén – közölte a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
A Romsilva állami erdészeti vállalat erdészei tüntetnek a bukaresti kormánypalota előtt nagyvállalatuk átszervezése ellen. Porzsolt Levente miniszteri tanácsos szerint a minisztérium számára minden erdészeti vállalat fontos.
A SUMAL faanyag-nyomkövető rendszer már az elindítása óta kijátszható, és talán a legsúlyosabb csalási módszer a „szállítmány elpárologtatása”, amikor a fuvarozók kikapcsolják a mobiladataikat, így nem ellenőrzik őket.
Több megyében összesen 146 helyszínen tart házkutatást szerdán a rendőrség. Az akció célja egy illegális fakitermelésre szakosodott bűnszövetkezet felszámolása.
A bukaresti kormány által tervezett ársapka nem oldja meg a tűzifa piacán kialakult helyzetet a faipari ágazat képviselői szerint. Egybehangzó véleményük, hogy növelni kellene – és meggyőződésük szerint lehet is – a belföldi kitermelést.
Több turista jelezte, hogy a Kelemen-havasok Nemzeti Park egy sor turistaútján és -ösvényén ismeretlen személyek olyan csapdákat állítottak fel, amelyek felhasítják az autók és kerékpárok abroncsát – közölte kedden a Maros megyei hegyimentő-szolgálat.
Továbbra is akadályozza az állami erdészeti hivatal Maros és Hargita megye összekapcsolását a Siklód-, valamint a Bakta-tetőn keresztül. A Romsilva önkényeskedésének csak egy kormányhatározat vagy a terület kisajátítása vethetne véget.
Elfogadta a kormány a környezetvédelmi tárca szigorításokról szóló határozatát, amely betiltja a faanyag kitermelőhelyről történő, éjszakai szállítását.
A bevált faanyag-nyomkövető rendszer fejlesztését és az újrahasznosítható hulladék és használt áru útjának monitorozását lehetővé tevő jogszabályi keretről is beszámoltak hétfőn a kormány illetékesei.
A környezetvédelmi minisztérium keretében munkacsoportot hoznak létre a civil szervezetek bevonásával a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszer (SUMAL) működésének tökéletesítésére – jelentette be szerdán Florin Cîţu kormányfő.
Csütörtök délután egy 20 fős csoport tagjai megtámadtak és bántalmaztak két újságírót és egy környezetvédő aktivistát a Suceava megyei Coşna községhez tartozó erdőben.
Fatolvajok támadtak az udvarán egy erdészre és a családtagjaira a Dâmboviţa megyei Bilciureşti-en; az eset beilleszkedik az erdészeti dolgozók ellen irányuló agressziósorozatba, amely során az elmúlt években hat erdészt megöltek.
Bő egy év alatt duplájára nőtt a rönkként értékesített romániai kitermelésű fa ára, amely a világpiaci árakat is messze túlszárnyalta. A hazai fafeldolgozó nagyvállalatok a nyersanyag zömét más európai országokból szerzik be olcsóbban.
Jelentős mértékben csökkent az illegális fakitermelés Romániában az elmúlt hat hónapban a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszernek (SUMAL) köszönhetően, egyre kevesebb vállalat kockáztatja meg az engedély nélküli faanyagszállítást Tánczos Barna miniszter szerint. Míg tavaly országos szinten 2,5 illegális faanyag-szállítmány