2012. július 06., 11:172012. július 06., 11:17
A hírt Ovidiu Mureşan alpolgármester jelentette be csütörtökön az Eurobusiness 1. ipari parkban, ahol éppen infrastrukturális munkálatok folynak. A város első ipari parkja a Borsi út mentén található, Váradról a magyar határ felé vezető úton. A park parcelláit haszonbérbe adja az önkormányzat, mostanáig 50 százalékos a lefoglaltsága – tudtuk meg Delia Ungurtól, az ipari park igazgatójától. Jelenleg 5 gyár működik a területen, további 7 pedig épül, a megkötött koncessziós szerződések száma 28.
Az épülő termelőegységek közül a legnagyobb és legjelentősebb a Plexus, amely áprilisban jelentette be, hogy a tervezettnél is nagyobb, 26 ezer négyzetméteres, 500 embert foglalkoztató gyárat épít az ipari parkban. Az Eurobusiness 1. közművesítését európai uniós támogatásból végzi az önkormányzat. A finanszírozási szerződést tavaly írták alá, s ősszel el is kezdték a munkát, amelyet mostanra 85 százalékban befejeztek. Teljesen készen csak októberben lesz, akkorra a víz- és csatornahálózatot kiépítik, bevezetik az áramot, és a belső utakat is leaszfaltozzák.
A kettes számú ipari parkban is már több cég vett bérbe parcellát. Az egykori tankgyakorlótéren kialakítandó park egyes részeire már cipőgyár és játékgyár is leszerződött, az itteni közművesítést a helyi költségvetésből finanszírozzák majd. A városvezetőség egyébként további két ipari park létrehozását tervezi: a hármas számú szintén a Borsi úton, a negyedik pedig a város keleti végében, az évtizedek óta nem működő 2-es számú hőerőmű telkén kap majd helyet. A hőerőmű egyelőre a védelmi minisztérium tulajdonában van, ám az alpolgármester bízik abban, hogy hamarosan átadják a városnak lebontás céljából.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.