Úgy kell a támogatás, mint a levegő – Mentőövet dobott a kormány a vendéglátóknak, szállásadóknak és idegenvezetőnek

Nagy bajban a vendéglátás. Ha nem sietnek, a cégek egy része csődbe mehet a támogatás utalása előtt •  Fotó: Bálint Eszter

Nagy bajban a vendéglátás. Ha nem sietnek, a cégek egy része csődbe mehet a támogatás utalása előtt

Fotó: Bálint Eszter

Egy évvel azt követően, hogy Romániában is felütötte a fejét a koronavírus, és – nem sokkal a járvány begyűrűzése után – a bukaresti hatóságok szigorú korlátozásokat vezettek be, végre mentőövet kap az óvintézkedéseket legjobban megsínylő HoReCa-ágazat. A szintén bajba jutott idegenvezetőket is segíti az állam.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. február 26., 12:072021. február 26., 12:07

2021. március 02., 17:152021. március 02., 17:15

Állami segítséget kapnak a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések nyomán bajba jutott vendéglátók és szállásadók (HoReCa-ágazat), valamint az idegenvezetők – a gazdasági mentőövről szóló sürgősségi kormányrendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben.

Az állami segélyre jogosultak a jogszabály szerint az ágazatuknak megfelelő számítási alap 20 százalékának megfelelő vissza nem térítendő támogatásban részesülnek.

A kárpótlások összege eléri az egymilliárd lejt – tájékoztatott csütörtökön a gazdasági minisztérium.

Közölték továbbá, hogy a szaktárca eltörölte a tervezetből azt az előírást, ami szerint a cégek jelentkezési sorrendben kapják a támogatást, így minden olyan vállalkozás megkapja a neki járó összeget, amely megfelel a kiírási feltételeknek.

Újdonság emellett, hogy a korlátozások miatt bajba jutott idegenvezetők is részesülnek állami támogatásban a program keretében.

Mint Claudiu Năsui gazdasági miniszter elmondta, az előző kormány által kidolgozott mentőcsomagot gondolták tovább. „A jelentkezési sorrend fenntartása azt eredményezte volna, hogy az első napokban, sőt órákban nagy lett volna a tolongás, továbbá lett volna egy réteg, aki nem kap pénzt. Ez pedig nem lett volna korrekt, hiszen az intézkedés célja minden olyan vállalkozás kárpótlása, amelynek be kellett zárnia. Így olyan megoldást választottunk, amely szerint mindenki kap pénzt a költségvetési keretek között” – részletezte a gazdasági tárca vezetője. Hozzátette:

amennyiben az igénylések összege meghaladja az erre a célra előirányzott egymilliárd lejt, akkor a cégek a finanszírozási kérésükkel arányos támogatásban részesülnek.

A részletekre viszont csak a későbbiekben derül fény, a gazdasági minisztériumnak ugyanis a sürgősségi rendelet hatálybalépése után 60 nap áll a rendelkezésére, hogy kidolgozza az alkalmazási módszertant, illetve hogy kijelölje a szaktárcán belül azt a struktúrát, amely felel az állami támogatás kifizetéséért.

A jogosultak legkésőbb 2022. június 30-áig kapják meg a nekik megítélt összegeket, ugyanakkor előbb az Európai Bizottságot is értesíteni kell a támogatásról.

A mentőöv haszonélvezőinek vállalniuk kell, hogy az összeg folyósítása után legalább egy évig fenntartják tevékenységüket,

ha pedig a támogatás összege meghaladja a 200 000 eurót, úgy 24 hónapig nem függeszthetik fel tevékenységüket.

Félő, hogy túl későn érkezik
a segítség

„Égető szüksége van a vendéglátásnak, a turizmusnak a támogatásra, de konkrét segítséget eddig még alig kaptak” – szögezte le megkeresésünkre Kovács István, a sepsiszentgyörgyi Park szálloda és étterem tulajdonosa. Hangsúlyozta: gyógyszerre is akkor van szüksége a betegnek, amikor éppen fáj a feje, és nem egy hónappal később.

Idézet
Folyamatosan érkeznek a hírek, hogy milyen tervei vannak a kormánynak a járvány következményei által leginkább sújtott ágazatok megsegítésére, de pénzt még nem láttunk”

– mutatott rá a vállalkozó. Felidézte, a Támogatások forgótőkére elnevezésű gazdaságélénkítő programra is pályáztak, de még nem bírálták el a kérésüket. A gazdaságélénkítő programokat fel kellene pörgetni, hiszen ha sokat késlekednek, túl későn érkezik a segítség, a cégek egy része  csődbe jut, a többiek megoldják valamiképpen önerőből a problémákat.

„A támogatásra azért is nagy szükség van, mert gyűlnek a téli számlák, ha nem fizetik ki a villanyt, a gázt, a szolgáltatók nem adnak több haladékot, ugyanakkor már a bankok is újraszámolják a késedelmi kamatokat, törleszteni kell a hiteleket. Ha nem nyújtanak időben segítséget, nem juttatják levegővételhez a vállalkozókat, teljesen padlóra kerül a vendéglátás, a turizmus” – összegzett Kovács István.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A virtuális idegenvezetés
nem az igazi

„Teljesen leállt az idegenvezetők tevékenysége a járvány kitörése óta” – számolt be tapasztalatairól lapunknak Kiss András, aki országos és helyi idegenvezetői, valamint kirándulásszervezési engedéllyel is rendelkezik. Mint részletezte,

a lazítások után sem érkeztek szervezett csoportok, a belföldi turisták egyénileg, saját gépkocsikkal keltek útra, hivatalosan nem vehettek igénybe idegenvezetői szolgáltatást.

Kifejtette, az ő megélhetése nem került veszélybe, mert főállásban tanít, viszont nagyon sok szakembernek ez jelentette az egyetlen bevételi forrást.

Az élet ugyanakkor nem állt le teljesen szakmai szempontból, hiszen online konferenciákat szerveztek, képezték magukat, sőt még virtuális idegenvezetést is vállaltak, ez utóbbit bérmentve azok számára, akik otthon a számítógép előtt ülve vállalkoztak arra, hogy felfedezik a látványosságokat. Az online ugyanakkor nem pótolja a személyes találkozásokat, az utazásokat, hiszen a turizmus lényege éppen az, hogy az emberek felkeresik a különböző helyszíneket, látványosságokat, megismerkednek új tájakkal, településekkel, túráznak.

Idézet
Edzésnek jó a virtuális idegenvezetés, arra hogy szinten tartsuk a tudásunk, tartsuk a kapcsolatot a potenciális ügyfelekkel, de nem helyettesítheti a személyes találkozást”

– húzta alá Kiss András, aki szerint a szakma közeljövőben sem számít túl sok külföldi turistára.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy kiéleződött a konfliktus az engedéllyel rendelkező és a nem hivatalosan tevékenykedő idegenvezetők között. „Sokan vállalnak idegenvezetést, zászlót lobogtatva, kitűzővel kísérik a turistacsoportokat, és közben nem rendelkeznek hivatalos engedéllyel. Mindezt azok kárára teszik, akik bejárták a hivatalos utat, megszereztek erre a tevékenységre minden jóváhagyást” – fejtette ki a háromszéki idegenvezető.

A romániai Pro Guide Egyesület által szervezett szakmai konferencián elhangzott: ezt a helyzetet az úgynevezett turisztikai rendőrség rendezhetné, ennek a megalakulását egy ideje fontolgatják, ha valóban akcióba lépne, kifehéríthetné a szakmát.

Kiss András különben eddig is élt a kormány nyújtotta támogatásokkal, most is kéri azt, amint megjelenik a módszertant. Hozzátette, a pénzt képzésre, népszerűsítésre fordítja, abban bízva, hogyha visszatér az élet a rendes kerékvágásba, megjelennek a turisták, akkor kamatoztatni tudja a kapcsolatrendszert, az időközben felhalmozott további tudást.

A szakember kérdésünkre arra is kitért,

a kormány azzal is segíthetné az ágazatot, hogy befektetéseket eszközöl, több figyelmet és pénzt fordít a látványosságok kiépítésére, helyreállítására.

„Az épített örökséget helyre kell állítani, hogy legyen, amit megmutatni a turistáknak. Magyarországon például rengeteg restaurált vár van, ahol interaktív tevékenységet, lovagi tornákat szerveznek. Nálunk is nagyon sok a várrom, közel az utakhoz, ezeket kellene bevonni a turisztikai körforgásba, egy jó idegenvezető színes-érdekes programot szervezhet ezekre alapozva” – javasolja Kiss András, aki amúgy úgy véli, hogy ezt az időszakot ki lehetett volna használni, és legalább a dokumentációkat  össze lehetett volna állítani az épített örökség restaurálására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint