2011. november 06., 11:262011. november 06., 11:26
Megnyerte a bizalmi szavazást a görög kormány, miután a szocialista képviselők - az előzetes kiszólások ellenére - egységesen támogatták Papandreut. Ezen kívül még egy korábban kizárt kormánypárti képviselő szavazott igennel a péntek éjszaka zárult név szerinti szavazáson.
Az viszont valószínű, hogy változik a kormány összetétele, miután a miniszterelnök a szavazáson után azonnal jelezte, hogy egyeztetni kíván Karolosz Papuliasz államfővel a kormány új összetételéről. Még az sem biztos, hogy Papandreu kormányfő marad. Korábban ugyanis többször is jelezte, hogy hajlandó megválni a miniszterelnöki széktől.
A miniszterelnök a szavazást megelőző parlamenti felszólalásában hangsúlyozta, hogy közös célokról kell megállapodni a helyzet rendezése érdekében, a kormány vezetéséről is egyeztetést tart szükségesnek. „A Görögország előtt álló feladatokat nem tudja csupán egy párt véghezvinni” - jelentette ki a jelenlegi miniszterelnök utalva arra, hogy széles parlamenti támogatást szeretne élvezni. Görög lapok a jelenlegi pénzügyminisztert, Evangelosz Venizeloszt tartják esélyesnek a miniszterelnöki posztra.
A parlamenti vita zárásában Venizelosz úgy fogalmazott, hogy egy átmeneti kormányt kellene felállítani, amely csak februárig lenne hivatalban, amikor is új választásokat írnának ki Görögországban. Úgy vélekedett, ez a kormány kellene biztosítsa a nemzetközi hitelcsomag következő – még novemberben esedékes – 8 milliárd eurós részletének kiutalását, amit az EU-IMF páros felfüggesztett a bizonytalan helyzetre való tekintettel. Elmondása szerint az ügyvivő kormány kellene megállapodjon a második görög mentőcsomag részleteiről.
Az első hitelcsomag hatodik részletének mielőbbi kiutalása azért is fontos, mert korábban görög illetékesek jelezték: a görög államnak december közepéig lehet pénze a számlái kifizetésére. Görögország egyébként decemberben közel 3 milliárd eurónyi lejáró kötvényt kellene kifizessen.
Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő szombaton megkezdte a tárgyalásokat Karolosz Papuliasz államfővel a nemzeti egységkormány létrehozásáról, amelyet nem ő irányítana, s amelynek feladata, hogy kivezesse az országot a mély gazdasági és politikai válságból.
Papandreu kijelentette: azért akar egységkormányt létrehozni, hogy elkerülje az általa katasztrofálisnak tartott előre hozott választásokat. „Minden tőlem telhetőt megteszek egy széles együttműködésen alapuló kormány létrehozásáért” – jelentette ki Papandreu az elnöki palotában a televíziós kamerák előtt.
A görög ellenzék fő erejét képező párt, az Új Demokrácia vezére szombaton megismételte mielőbbi választások kiírását célzó követelését, egyúttal lemondásra szólítva fel a baloldali miniszterelnököt. Antonisz Szamarasz visszautasította Jeórjiosz Papandreu kormányfő felhívását egy kétpárti átmeneti kormány megalakítására.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.