Fejtörést okoz a szállodákat és éttermeket működtető cégeknek az új adórendszer alkalmazása. Ezeknek a vállalkozásoknak március végéig kellett nyilatkozniuk, hogy milyen rendszerben adóznak, ám előfordul, hogy egy cégnek, amelynek többféle tevékenysége van, átalányadót és profitadót is kell fizetnie egyszerre, ám olyan is akad, amelyik a mikrovállalkozásokra érvényes 1 százalékos forgalmi adót fizeti.
2017. április 06., 16:472017. április 06., 16:47
A székelyföldi könyvelők Sepsiszentgyörgyön tartott múlt heti találkozóján is a szállodai és éttermi tevékenységre kivetett átalányadó volt a legvitatottabb téma. Georgeta Toma, a pénzügyminisztérium adózási igazgatóságának vezetője rámutatott, a legegyszerűbb azoknak a vállalkozásoknak, amelyek éves forgalma tavaly 100 ezer euró alatt volt, így mikrovállalkozásoknak minősülnek, ezek továbbra is a forgalmuk egy százalékát fizetik adóba.
Sokkal bonyolultabb a helyzet, ha a tavalyi forgalom 100 és 500 ezer euró között alakult, mert ezeket a cégeket februártól mikrovállalkozásnak minősítették, ám ha a szálloda- vagy a vendéglátóiparban tevékenykednek, idén még kötelesek átalányadót fizetni, és nem választhatják a mikroadó opciót. Emiatt sok panasz futott be a minisztériumhoz, mert több esetben a mikroadó, vagyis a forgalom utáni egy százalék előnyösebb lenne a vállalkozónak, mondta Georgeta Toma.
Az igazgató rámutatott, tovább bonyolódik a helyzet, ha egy cég szálláshelyet és vendéglőt egyaránt működtet, vagy ezenkívül még egy harmadik tevékenysége is van. Ahol a szálláshelyek és éttermi helyek száma megegyezik, csak szálláshelyre számolnak átalányadót, függetlenül attól, hogy a vendéglőben nemcsak a megszálló vendégek étkeznek. Ám ha az étterem befogadóképessége nagyobb, mint a szálláshelyé, akkor a különbségre már éttermi adót is kell fizetni. Az étteremben egy vendégre 1,4 négyzetmétert számolnak, a nyári teraszokra, kertekre csak a működés időszakára kell adózni, ha a működési engedélyből kiderül, ez csak időszakos jellegű.
A másik csavar az, hogy ha egy szállodában van wellness, kirándulásokat szerveznek és parkolót is működtetnek, az ágyak száma alapján fizetik az átalányadót, amennyiben ezeket a szolgáltatásokat csomagban kínálják, és csak a megszálló vendégek veszik igénybe, ám ha mások is, akkor már profitadó-köteles lesz. Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő elmondta, van példa olyanra is, hogy a vendéglőt működtető cégnek hentesüzlete is van, így két külön adórendszer érvényes rá, és fejtörést okoz a közös költségek meghatározása. Gyakran előfordul, hogy egy cégnek több tevékenysége is van, ilyenkor a számlák alapján döntik el, melyik adórendszerbe számolják el.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.