Vámháború. Trump 25 százalékkal növelte az Egyesült Államokba érkező gépkocsik vámját
Fotó: MTI
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
2025. március 27., 13:222025. március 27., 13:22
A Truth Social internetes közösségi felületen megjelent bejegyzésben Trump úgy fogalmazott, hogy
Donald Trump szerint erre a lépésre azért lenne szükség, hogy „megvédjék a két ország legjobb barátját, akivel valaha is rendelkezett”.
Az amerikai elnök már korábban is hangsúlyozta, hogy
Trump az utóbbi hetekben azt is többször kijelentette, hogy Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene válnia, és Washington jelentős vámokat is kivetett az amerikai piacra exportált kanadai termékekre.
Trump szerdán bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vet ki az autóimportra. A döntést a Fehér Ház a hazai gyártás fellendítésére irányuló intézkedésként jellemezte, ugyanakkor pénzügyi nyomást gyakorolhat azokra az autógyártókra, amelyek globális ellátási láncokra támaszkodnak – mutat rá a Híradó.hu.
„Ez tovább fogja ösztönözni a növekedést” – mondta Trump az újságíróknak.
Azonban az intézkedés bonyodalmakat okozhat, mivel még az amerikai autógyártók is világszerte szerzik be az alkatrészeiket. Az áprilisban életbe lépő adóemelés miatt az autógyártók magasabb költségekkel és alacsonyabb eladásokkal szembesülhetnek.
Az amerikai elnök azonban azzal érvel, hogy a vámok új gyárak megnyitásához vezetnek az Egyesült Államokban, és véget vetnek annak a „nevetséges” ellátási láncnak, amely az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó között oszlik meg.
Trump régóta hangoztatja, hogy az autóimportra kivetett vámok elnökségének meghatározó politikai lépései közé tartoznak. Az intézkedés célja, hogy a vámok okozta költségnövekedés arra ösztönözze a gyártókat, hogy több termelést helyezzenek át az Egyesült Államokba, miközben segítenek csökkenteni a költségvetési hiányt.
Az amerikai és külföldi autógyártók azonban világszerte rendelkeznek üzemekkel, hogy kiszolgálják a globális piacot és versenyképes árakat tartsanak fenn. Az új gyárak tervezése, megépítése és üzembe helyezése pedig éveket vehet igénybe.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!