Vámháború. Trump 25 százalékkal növelte az Egyesült Államokba érkező gépkocsik vámját
Fotó: MTI
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
2025. március 27., 13:222025. március 27., 13:22
A Truth Social internetes közösségi felületen megjelent bejegyzésben Trump úgy fogalmazott, hogy
Donald Trump szerint erre a lépésre azért lenne szükség, hogy „megvédjék a két ország legjobb barátját, akivel valaha is rendelkezett”.
Az amerikai elnök már korábban is hangsúlyozta, hogy
Trump az utóbbi hetekben azt is többször kijelentette, hogy Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene válnia, és Washington jelentős vámokat is kivetett az amerikai piacra exportált kanadai termékekre.
Trump szerdán bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vet ki az autóimportra. A döntést a Fehér Ház a hazai gyártás fellendítésére irányuló intézkedésként jellemezte, ugyanakkor pénzügyi nyomást gyakorolhat azokra az autógyártókra, amelyek globális ellátási láncokra támaszkodnak – mutat rá a Híradó.hu.
„Ez tovább fogja ösztönözni a növekedést” – mondta Trump az újságíróknak.
Azonban az intézkedés bonyodalmakat okozhat, mivel még az amerikai autógyártók is világszerte szerzik be az alkatrészeiket. Az áprilisban életbe lépő adóemelés miatt az autógyártók magasabb költségekkel és alacsonyabb eladásokkal szembesülhetnek.
Az amerikai elnök azonban azzal érvel, hogy a vámok új gyárak megnyitásához vezetnek az Egyesült Államokban, és véget vetnek annak a „nevetséges” ellátási láncnak, amely az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó között oszlik meg.
Trump régóta hangoztatja, hogy az autóimportra kivetett vámok elnökségének meghatározó politikai lépései közé tartoznak. Az intézkedés célja, hogy a vámok okozta költségnövekedés arra ösztönözze a gyártókat, hogy több termelést helyezzenek át az Egyesült Államokba, miközben segítenek csökkenteni a költségvetési hiányt.
Az amerikai és külföldi autógyártók azonban világszerte rendelkeznek üzemekkel, hogy kiszolgálják a globális piacot és versenyképes árakat tartsanak fenn. Az új gyárak tervezése, megépítése és üzembe helyezése pedig éveket vehet igénybe.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
szóljon hozzá!