Fotó: Facebook/OMV Petrom
Az osztrák OMV Petrom olajtársaság közölte, hogy a román jogi környezet továbbra sem teszi lehetővé, hogy a fekete-tengeri földgáz kitermeléséről döntsenek, de jelezték: továbbra is érdekeltek a projektben és tárgyalnak a hatóságokkal.
2019. július 31., 13:032019. július 31., 13:03
2019. július 31., 13:042019. július 31., 13:04
A vállalat a bukaresti értéktőzsdén közzétett pénzügyi eredményét részletező jelentésében közölték, hogy az idén 4 milliárd lejt (845 millió euró) fordítanak befektetésekre, miután tavaly ez az összeg 4,29 milliárd lej volt, ami 44 százalékos növekedést jelentett 2017-hez mérten. A vállalat megjegyezte, hogy a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő földgáz kitermelését, amit közösen az amerikai ExxonMobil vállalattal kellene felszínre hozzanak, egyelőre nem tudják elkezdeni.
„Szeretnénk kitermelni a fekete-tengeri nyersanyagot, ezért továbbra is párbeszédet folytatunk a hatóságokkal, hogy megértsük melyik utat kell követnünk” – idézte a jelentést az MTI. Július közepén a bukaresti média olyan információkat közölt, hogy az amerikai vállalat ki akar vonulni, illetve egy harmadik partnert akar bevonni a beruházásba. Azért, mert elégedetlenek, hogy a román kormány a kitermelést lehetővé tevő offshore-törvényben olyan feltételeket szabott, amelyek csökkentik a beruházás nyereségességét. Az információkat azóta sem a román hatóságok, sem az érintett vállalat nem erősítette meg, de nem is cáfolta.
A Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42 és 84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiség rejlik, amelynek kitermelésében Magyarország is érdekelt, miután tavaly magyar vállalatok kötötték le a két ország gázhálózatát összekötő román-magyar interkonnektor teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
Három forgatókönyvet vázolt fel csütörtökön az Intelligens Energia Egyesület (AEI) arra, hogy mennyit kell majd fizetniük a háztartásoknak a földgázért és az elektromos energiáért április elsejétől.
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.
szóljon hozzá!