Fotó: Gecse Noémi
A gazdasági növekedés és a közszféra béremelései is nyomást gyakorolnak a bérpolitikára, így az alkalmazottak zöme úgy gondolja, hogy legalább 1000 lejjel többet érdemel az elvégzett munkáért, mint amennyit hazavisz.
2017. szeptember 13., 13:502017. szeptember 13., 13:50
Óriási bérszakadék tátong a romániai megyék átlagfizetése között: 2017 júniusában csak a bukaresti, valamint a Kolozs, Ilfov, Szeben, Temes és Brassó megyei alkalmazottak kerestek jobban a 2380 lejes országos átlagnál.
Mint az Országos Statisztikai Intézet (INS) által összeállított adatsorokból kiderül, a legnagyobb, 3095 lejes átlagfizetés a fővárosban van, majd Kolozs (2675 lej), Ilfov (2607 lej), Szeben (2552 lej), Temes (2533 lej) és Brassó megye (2424 lej) következik.
Miközben az országos átlagbér jócskán meghaladja ezt a szintet,
Rögtön az országos átlag alatt találjuk Iaşi (2318 lej), Galac (2201 lej), Argeş és Prahova (2173 lej), illetve Olt (2160 lej), Arad (2147 lej) és Mehedinţi (2138 lej) megyéket.
1850 és 2000 lej közötti átlagbér volt az erdélyi és partiumi megyék közül Szatmár, Hunyad, Szilágy, Krassó-Szörény, Bihar, Beszterce-Naszód és Máramaros megyében.
előbbinél csak Teleorman megyében keresnek kevesebbet, átlagosan 1750 lejt, a két székely megye közé pedig Ialomiţa megye „férkőzött be” 1813 lejes átlagbérrel.
Közben pedig egyre nő a romániai lakosság fizetésekkel szembeni elvárása: míg tavaly egy polgár 2550 lejes átlagfizetésért már munkába állt volna, idén az elvárás 2844 lej – derül ki az eJobs friss felméréséből.
átlagban véve a kézhez kapott bér és az igazságosnak vélt összeg között 1000 lejnél nagyobb az eltérés.
A legnagyobb különbség a 24 évesnél fiatalabbak körében van, akik jelenleg mintegy 1500 lejt keresnek, azonban úgy vélik, hogy legalább 50 százalékkal nagyobb összeg, mintegy 2261 lej lenne az igazságos. Az ellenkező póluson a 35-45 éveseket találjuk, akik azt mondják, 33 százalékkal kellene több pénzt hazavinniük, mint jelenleg.
Az alkalmazottak különben azt várják, hogy a munkahelyváltás béremeléssel is járjon, de már 500 lejjel többért is odébbállnának, és megelégednének egy 19,3 százalékkal magasabb, 2640 lejes fizetéssel is.
Ugyanakkor a közszféra béremelései is nagy nyomást gyakorolnak, és új elvárásokat teremtenek a magánszektorban is” – fogalmazta meg az adatokat kommentálva Bogdan Badea, az eJobs eladási igazgatója.
Fotó: Veres Nándor
A menedzsment és az építőipar terén a legnagyobbak egyébként a várakozások, meghaladják az IT, a bankok vagy a biztosítások terén várt béreket. Egy menedzser legalább 4547 lejt szeretne keresni havonta, az építőipari alkalmazottak pedig 4071 lejt vinnének haza.
4028 lejjel az IT-szektor következik, majd 3831 lejjel a biztosítások és 3601 lejjel a bankok. Ami a jelenlegi fizetéseket illeti, a rangsor nagyjából megegyezik, menedzsment (3497 lej), építőipar (3133 lej), IT Software (2734 lej), külkereskedelem (2734 lej).
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!