Fotó: Mediafax
2009. december 02., 10:142009. december 02., 10:14
Mint hangsúlyozta, a nemzetközi pénzintézet a romániai politikusoktól nem akármilyen elfogadott költségvetést vár, hanem olyan hiteles és alkalmazható büdzsét, amely a bruttó nemzeti termékhez viszonyítva 5,9 százalékos államháztartási hiánnyal, megvalósítható kiadási és bevételi tételekkel számol.
Az IMF képviselője hozzátette, hogy a Románia által vállalt többi kötelezettséget is tiszteletben kell tartani az állami költségvetés elfogadásakor. Az irodavezető szerint az IMF küldöttsége viszonylag rövid időn belül újrakezdheti a november elején felfüggesztett negyedéves felülvizsgálatot, amely során a feleknek a romániai gazdasági helyzetet, a hatósági intézkedéseket kellett volna áttekinteniük.
Akkor – mint arról beszámoltunk – az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank képviselőiből álló küldöttség azért távozott idejekorán Bukarestből, mert a még most is tartó kormányválság miatt a nemzetközi szervezetek nem látták értelmét a tárgyalások folytatásának. Emiatt az ország nem decemberben, hanem várhatóan csak a jövő év elején hívhatja le a három intézménytől a soron következő hitelrészleteket, amelyek összértéke meghaladja a 2,5 milliárd eurót.
Mint ismeretes, az IMF december 10-éig adott haladékot a parlamentnek, hogy elfogadja a költségvetést, de ezt a határidőt várhatóan nem sikerül tartani, mivel a jelenlegi ügyvivő kormány még a parlament elé se terjeszthette be a büdzsé tervezetét. Ezt vélhetően csak az államfőválasztás december 6-i második fordulóját követően megalakuló új kormány teszi meg.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.