Figyelmesen követi a bankpiaci mozgásokat a Versenytanács, többek között a ROBOR hirtelen emelkedését is monitorozzák.
2017. október 09., 16:202017. október 09., 16:20
Bár a Román Nemzeti Bank (BNR) múlt heti piaci beavatkozása nyomán enyhe csökkenésnek indult a hét második felében a háromhavi irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR 3M, a hetet újabb növekedéssel kezdte a változó kamatozású hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott, így igen fontos mutató.
A jelzáloghitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott hathavi ROBOR eközben az október 6-ai 1,87 százalékos szintről 1,91 százalékra nőtt.
Mint ismert, mielőtt drasztikus növekedésnek indult volna, szeptember elsején a háromhavi ROBOR még 0,92 százalékon állt, míg az év elején 0,87 százalékos volt.
Mugur Isărescu jegybankelnök múlt kedden elmagyarázta, a ROBOR-ról szóló döntéseket délelőtt 11 órakor hozzák meg, a meghatározott érték pedig másnapra vonatkozik. A keddi növekedés így a hétfői döntés eredménye.
– mutatott rá Isărescu, aki szerint a mostani növekedés olyan hirtelen elmúlik, ahogyan jött, a ROBOR pedig 1,75 százalék körül fog stabilizálódni.
Közben úgy tűnik, hogy a Versenytanács sem fogja sokáig tétlenül nézni a bankközi kamatláb alakulását: Bogdan Chirițoiu, a testület elnöke hétfőn a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, aggodalommal figyeli a hirtelen növekedést, monitorozzák a ROBOR alakulását, és amennyiben akár csak egyetlen jel is arra utalna, hogy a pénzintézetek közötti megállapodás alakítja a mutató szintjét, úgy vizsgálatot indítanak.
Nyomon követjük a lakosságnak, valamint a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott hitelekkel járó költségeket, a lakossági bankkártyák használatának díjszabásait” – közölte Bogdan Chirițoiu.
A Versenytanácsnak feltett kérdések legnagyobb része az üzemanyagokkal kapcsolatos, és ez is a gazdaság azon ágazata, amelyet a legtöbbet ellenőriz a szakhatóság – mondta el a News.ro hírportálnak nyilatkozva Bogdan Chirițoiu. Bejelentette egyúttal, hogy a szakhatóság egy olyan összehasonlító portálon dolgozik, amely – hasonlóképpen az egyelőre csak Bukarestre vonatkozó ármonitorhoz – az üzemanyagárakat veszi górcső alá.
Fotó: Barabás Ákos
A benzin és a gázolaj drágulása kapcsán viszont egyelőre csak annyit mondott, hogy nem tudja megbecsülni, milyen mértékben történt ez a jövedéki adó emelésének betudhatóan olyan körülmények között, hogy nőtt a kőolaj világpiaci ára.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!