Figyelmesen követi a bankpiaci mozgásokat a Versenytanács, többek között a ROBOR hirtelen emelkedését is monitorozzák.
2017. október 09., 16:202017. október 09., 16:20
Bár a Román Nemzeti Bank (BNR) múlt heti piaci beavatkozása nyomán enyhe csökkenésnek indult a hét második felében a háromhavi irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR 3M, a hetet újabb növekedéssel kezdte a változó kamatozású hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott, így igen fontos mutató.
A jelzáloghitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott hathavi ROBOR eközben az október 6-ai 1,87 százalékos szintről 1,91 százalékra nőtt.
Mint ismert, mielőtt drasztikus növekedésnek indult volna, szeptember elsején a háromhavi ROBOR még 0,92 százalékon állt, míg az év elején 0,87 százalékos volt.
Mugur Isărescu jegybankelnök múlt kedden elmagyarázta, a ROBOR-ról szóló döntéseket délelőtt 11 órakor hozzák meg, a meghatározott érték pedig másnapra vonatkozik. A keddi növekedés így a hétfői döntés eredménye.
– mutatott rá Isărescu, aki szerint a mostani növekedés olyan hirtelen elmúlik, ahogyan jött, a ROBOR pedig 1,75 százalék körül fog stabilizálódni.
Közben úgy tűnik, hogy a Versenytanács sem fogja sokáig tétlenül nézni a bankközi kamatláb alakulását: Bogdan Chirițoiu, a testület elnöke hétfőn a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, aggodalommal figyeli a hirtelen növekedést, monitorozzák a ROBOR alakulását, és amennyiben akár csak egyetlen jel is arra utalna, hogy a pénzintézetek közötti megállapodás alakítja a mutató szintjét, úgy vizsgálatot indítanak.
Nyomon követjük a lakosságnak, valamint a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott hitelekkel járó költségeket, a lakossági bankkártyák használatának díjszabásait” – közölte Bogdan Chirițoiu.
A Versenytanácsnak feltett kérdések legnagyobb része az üzemanyagokkal kapcsolatos, és ez is a gazdaság azon ágazata, amelyet a legtöbbet ellenőriz a szakhatóság – mondta el a News.ro hírportálnak nyilatkozva Bogdan Chirițoiu. Bejelentette egyúttal, hogy a szakhatóság egy olyan összehasonlító portálon dolgozik, amely – hasonlóképpen az egyelőre csak Bukarestre vonatkozó ármonitorhoz – az üzemanyagárakat veszi górcső alá.
Fotó: Barabás Ákos
A benzin és a gázolaj drágulása kapcsán viszont egyelőre csak annyit mondott, hogy nem tudja megbecsülni, milyen mértékben történt ez a jövedéki adó emelésének betudhatóan olyan körülmények között, hogy nőtt a kőolaj világpiaci ára.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!