Figyelmesen követi a bankpiaci mozgásokat a Versenytanács, többek között a ROBOR hirtelen emelkedését is monitorozzák.
2017. október 09., 16:202017. október 09., 16:20
Bár a Román Nemzeti Bank (BNR) múlt heti piaci beavatkozása nyomán enyhe csökkenésnek indult a hét második felében a háromhavi irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR 3M, a hetet újabb növekedéssel kezdte a változó kamatozású hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott, így igen fontos mutató.
A jelzáloghitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott hathavi ROBOR eközben az október 6-ai 1,87 százalékos szintről 1,91 százalékra nőtt.
Mint ismert, mielőtt drasztikus növekedésnek indult volna, szeptember elsején a háromhavi ROBOR még 0,92 százalékon állt, míg az év elején 0,87 százalékos volt.
Mugur Isărescu jegybankelnök múlt kedden elmagyarázta, a ROBOR-ról szóló döntéseket délelőtt 11 órakor hozzák meg, a meghatározott érték pedig másnapra vonatkozik. A keddi növekedés így a hétfői döntés eredménye.
– mutatott rá Isărescu, aki szerint a mostani növekedés olyan hirtelen elmúlik, ahogyan jött, a ROBOR pedig 1,75 százalék körül fog stabilizálódni.
Közben úgy tűnik, hogy a Versenytanács sem fogja sokáig tétlenül nézni a bankközi kamatláb alakulását: Bogdan Chirițoiu, a testület elnöke hétfőn a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, aggodalommal figyeli a hirtelen növekedést, monitorozzák a ROBOR alakulását, és amennyiben akár csak egyetlen jel is arra utalna, hogy a pénzintézetek közötti megállapodás alakítja a mutató szintjét, úgy vizsgálatot indítanak.
Nyomon követjük a lakosságnak, valamint a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott hitelekkel járó költségeket, a lakossági bankkártyák használatának díjszabásait” – közölte Bogdan Chirițoiu.
A Versenytanácsnak feltett kérdések legnagyobb része az üzemanyagokkal kapcsolatos, és ez is a gazdaság azon ágazata, amelyet a legtöbbet ellenőriz a szakhatóság – mondta el a News.ro hírportálnak nyilatkozva Bogdan Chirițoiu. Bejelentette egyúttal, hogy a szakhatóság egy olyan összehasonlító portálon dolgozik, amely – hasonlóképpen az egyelőre csak Bukarestre vonatkozó ármonitorhoz – az üzemanyagárakat veszi górcső alá.
Fotó: Barabás Ákos
A benzin és a gázolaj drágulása kapcsán viszont egyelőre csak annyit mondott, hogy nem tudja megbecsülni, milyen mértékben történt ez a jövedéki adó emelésének betudhatóan olyan körülmények között, hogy nőtt a kőolaj világpiaci ára.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!