Olcsóbban tankolhatunk? A parlament már ma eltörölheti az üzemanyagok extra jövedéki adóját
Fotó: Thomas Campean
A szociáldemokrata kormány által elfogadott és azóta is vitatott intézkedések eltörlésén ügyködik az Orban-kabinet. Eltörölnék egyebek mellett az üzemanyagok extra jövedéki adóját, a részmunkaidős szerződésekre kirótt többletadót, és a hírhedt 2018/114-es sürgősségi kormányrendeleten is több ponton módosítani készülnek. Az adók eltörléséről ma szavaz a képviselőház, a 114-es módosításáért pedig várhatóan parlamenti felelősséget vállal a liberális kormány.
2019. december 03., 19:562019. december 03., 19:56
A szociáldemokrata párti (PSD) kormány utáni söprögetésbe kezdett a nemzeti liberális párti (PNL) kabinet: egy sor hatályban levő intézkedés eltörlése a cél. A képviselőház költségvetési bizottsága kedden már pozitívan is véleményezte az adótörvénykönyv módosítását célzó jogszabályjavaslatot, ami eltöröli az üzemanyagok extra jövedéki adóját és a részmunkaidős szerződések többletadóját.
A részmunkaidős szerződések esetében pedig visszatérnének ahhoz a korábbi mechanizmushoz, ami szerint nem a minimálbér, hanem a tényleges jövedelem alapján számítják ki az államkasszába befizetendő társadalombiztosítási és egészségbiztosítási hozzájárulás értékét. Az 53 nemzeti liberális párti törvényhozó által kezdeményezett tervezetről döntő házként szavaz majd a képviselőház.
– jelentette be kedden Ludovic Orban miniszterelnök, aki egy nappal korábban már jelezte, hogy kabinetje felelősséget fog vállalni a parlamentben a hírhedt rendelet módosításáért és bizonyos előírások hatályon kívül helyezéséért. Kedden érvekkel is előrukkolt. Mint hangsúlyozta, a parlamenti bizottságokban nem úgy alakulnak a dolgok, ahogyan szerették volna. „Természetesen mi azt szerettük volna, hogy parlamenti vitával javítsuk ki ennek a rendeletnek az előírásait, és hatályon kívül helyezzünk minden elhibázott előírást. Sajnos a dolgok nem a várakozásainknak megfelelően alakulnak, épp ellenkezőleg, a különböző bizottságokban olyan módosító indítványok kerülnek terítékre, amelyek még tovább rontják ezt a rendeletet” – emelte ki Orban. Példaként a Szuverén Befektetési Alap plafonértékének emelését említette.
Beszélt egyúttal arról is, hogy
Orban egyúttal jelezte, a kötelező magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás mértékét nem ezzel a jogszabállyal készülnek emelni, de mindenképp céljuk egy hasonló intézkedés foganatosítása.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!