Bár egyes elemzők arra figyelmeztetnek, hogy hiába értek el a romániai gáztározók rekord töltöttségi szintet, az enyhe idő ellenére is rohamosan fogynak a gázkészletek, Virgil Popescu energiaügyi miniszter továbbra is igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
2023. január 18., 10:272023. január 18., 10:27
A tárcavezető Gorj megyei látogatása során kedden este arról beszélt, sokkal több földgáz van a tározókban, mint arra előzetesen számítottak.
Kijelentette: Románia közel 2,3 milliárd köbméternyi gázkészlettel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a gáztározók még mindig 68 százalékban telítettek.
A miniszter tavaly novemberben arról beszélt, hogy több mind hárommilliárd köbméter gázt sikerült elraktározni a tározókban, ami abszolút rekord.
Akkor arról biztosított mindenkit, hogy a 2022-2023-as téli időszakban nem lesznek gondok sem a lakosság, sem az ipar gázellátásával.
A miniszter kincstári optimizmusát azonban nem mindenki osztja: mint arról mi is beszámoltunk, a Wall-street.ro gazdasági portál január elején arra figyelmeztetett,
Mint írják, igaz ugyan, hogy nem vált be Oroszország fenyegetése, miszerint az európaiak meg fognak fagyni karácsonykor, de Romániában a helyzet továbbra is bonyolult, nagy a kitettség, és egyáltalán nem menti meg az ország helyzetét, hogy decemberre 65 euró/MWh-ra csökkent a földgáz ára, mint ahogy az sem, hogy egyelőre enyhe telünk van. Ugyanis még a viszonylag magas hőmérsékleti értékek mellett is Románia használja el arányaiban a legtöbb földgázt a tartalékokból: ez a mennyiség eléri a napi 0,38 százalékot, ami miatt már január 3-ára 80 százalék alá csökkent a gáztározók telítettsége.
Márpedig – a gazdasági portál és az elemzésben idézett független szakértők és vállalatok számításai szerint – ez azt jelenti, hogy import nélkül akkor is gondok lesznek, ha továbbra is enyhe marad a tél, mivel a készletek az évi 13 milliárd köbméterre rúgó szükségletek alig negyedére elégségesek.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!