Bár egyes elemzők arra figyelmeztetnek, hogy hiába értek el a romániai gáztározók rekord töltöttségi szintet, az enyhe idő ellenére is rohamosan fogynak a gázkészletek, Virgil Popescu energiaügyi miniszter továbbra is igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
2023. január 18., 10:272023. január 18., 10:27
A tárcavezető Gorj megyei látogatása során kedden este arról beszélt, sokkal több földgáz van a tározókban, mint arra előzetesen számítottak.
Kijelentette: Románia közel 2,3 milliárd köbméternyi gázkészlettel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a gáztározók még mindig 68 százalékban telítettek.
A miniszter tavaly novemberben arról beszélt, hogy több mind hárommilliárd köbméter gázt sikerült elraktározni a tározókban, ami abszolút rekord.
Akkor arról biztosított mindenkit, hogy a 2022-2023-as téli időszakban nem lesznek gondok sem a lakosság, sem az ipar gázellátásával.
A miniszter kincstári optimizmusát azonban nem mindenki osztja: mint arról mi is beszámoltunk, a Wall-street.ro gazdasági portál január elején arra figyelmeztetett,
Mint írják, igaz ugyan, hogy nem vált be Oroszország fenyegetése, miszerint az európaiak meg fognak fagyni karácsonykor, de Romániában a helyzet továbbra is bonyolult, nagy a kitettség, és egyáltalán nem menti meg az ország helyzetét, hogy decemberre 65 euró/MWh-ra csökkent a földgáz ára, mint ahogy az sem, hogy egyelőre enyhe telünk van. Ugyanis még a viszonylag magas hőmérsékleti értékek mellett is Románia használja el arányaiban a legtöbb földgázt a tartalékokból: ez a mennyiség eléri a napi 0,38 százalékot, ami miatt már január 3-ára 80 százalék alá csökkent a gáztározók telítettsége.
Márpedig – a gazdasági portál és az elemzésben idézett független szakértők és vállalatok számításai szerint – ez azt jelenti, hogy import nélkül akkor is gondok lesznek, ha továbbra is enyhe marad a tél, mivel a készletek az évi 13 milliárd köbméterre rúgó szükségletek alig negyedére elégségesek.
Románia tengerjáró hajók fogadására is alkalmas dunai kikötőt akar vásárolni a moldovai Giurgiuleștiben, az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány.
A GDP 4,02 százalékra, 71,04 milliárd lejre nőtt a héthavi költségvetési deficit Romániában – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Nem kell tartani a gabonapiac összeomlásától, inkább a növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ez emelkedő tendenciát mutat – áll az Agritel cég elemzésében.
„Korrekt” intézkedés a nyugdíjak adómentességi küszöbének megemelése 3000 lejre Marcel Ciolacu kormányfő szerint, aki kedden bejelentette: a várhatóan októbertől hatályos intézkedésről sürgősségi rendelettel fog elfogadni a kabinet.
Májusban 52,6 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte a bukaresti pénzügyminisztérium.
Több megyében is leállították a nyugdíj-újraszámítási végzések kézbesítését, mert azok tévesek lehetnek: a legtöbb eset Fehér megyében történt, de más megyékben is több tucat vagy több száz határozat kézbesítését állították le a megyei nyugdíjpénztárak&
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.
Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt.
Számos erdélyi település, idegenforgalmi célpont húzhat hasznot a klímaváltozás elleni harcból, ugyanis a bukaresti hatóságok a globális felmelegedés veszélyei ismeretében módosítani kívánják az országos turizmusfejlesztési kerettervet.
szóljon hozzá!