Fotó: Keresztes Zoltán
A román belügyminisztérium már a tavalyi év végén megkötötte az idei évre szóló árambeszerzési szerződést, amely nyomán havi több mint hatmillió eurós villanyszámlát fizet majd.
2023. január 03., 12:372023. január 03., 12:37
2023. január 03., 12:392023. január 03., 12:39
Az energiaár-piac ukrajnai háború miatti berobbanása nem csupán a lakosság, hanem a közintézmények életét is megkeseríti: mint kiderült, a román belügyminisztérium például havi több mint hatmillió eurós villanyszámlára számíthat majd.
Mindezt ráadásul úgy, hogy a tárca illetékesei igyekeztek előre látóan kezelni a témát, ezért már tavaly októberben az egész idei évre előre megkötötték az áram beszerzéséről szóló keretszerződést a Hidroelectricával.
A Fanatik.ro közölte:
Ez annyit jelent, hogy a tárca havonta átlagosan 30 488 193 lejes, vagyis mintegy 6,15 milliós villanyszámlát fizet majd.
Mindez természetesen úgy értendő, hogy nem csupán a belügyminisztérium bukaresti székhelyére vonatkozik, hanem a tárca alárendeltségébe tartozó intézményekre is.
Nem lesz alacsony az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF) havi villanyszámlája sem: az intézmény 314 634 634 lejes szerződést kötött, ami mintegy 64 millió euró, de mivel ez csupán tíz hónapra szól,
A fennmaradó másik két hónapra másik közbeszerzési eljárást írt ki, a kiírás szerint a legmagasabb összeg, amelyet hajlandó kifizetni, 176 800 000 lej.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) illetékesei is előre gondoskodtak az áram beszerzéséről, így még december 21-én megkötötték a szerződést a Hidroelectricával.
Ennek értelmében az idei év 12 hónapjára a hírszerzés 74 230 849 lejt fizet az áramért, vagyis nagyjából 15 millió eurót.
Így a havi villanyszámla mintegy 1,25 millió euró lesz.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!