Fotó: Keresztes Zoltán
A román belügyminisztérium már a tavalyi év végén megkötötte az idei évre szóló árambeszerzési szerződést, amely nyomán havi több mint hatmillió eurós villanyszámlát fizet majd.
2023. január 03., 12:372023. január 03., 12:37
2023. január 03., 12:392023. január 03., 12:39
Az energiaár-piac ukrajnai háború miatti berobbanása nem csupán a lakosság, hanem a közintézmények életét is megkeseríti: mint kiderült, a román belügyminisztérium például havi több mint hatmillió eurós villanyszámlára számíthat majd.
Mindezt ráadásul úgy, hogy a tárca illetékesei igyekeztek előre látóan kezelni a témát, ezért már tavaly októberben az egész idei évre előre megkötötték az áram beszerzéséről szóló keretszerződést a Hidroelectricával.
A Fanatik.ro közölte:
Ez annyit jelent, hogy a tárca havonta átlagosan 30 488 193 lejes, vagyis mintegy 6,15 milliós villanyszámlát fizet majd.
Mindez természetesen úgy értendő, hogy nem csupán a belügyminisztérium bukaresti székhelyére vonatkozik, hanem a tárca alárendeltségébe tartozó intézményekre is.
Nem lesz alacsony az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF) havi villanyszámlája sem: az intézmény 314 634 634 lejes szerződést kötött, ami mintegy 64 millió euró, de mivel ez csupán tíz hónapra szól,
A fennmaradó másik két hónapra másik közbeszerzési eljárást írt ki, a kiírás szerint a legmagasabb összeg, amelyet hajlandó kifizetni, 176 800 000 lej.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) illetékesei is előre gondoskodtak az áram beszerzéséről, így még december 21-én megkötötték a szerződést a Hidroelectricával.
Ennek értelmében az idei év 12 hónapjára a hírszerzés 74 230 849 lejt fizet az áramért, vagyis nagyjából 15 millió eurót.
Így a havi villanyszámla mintegy 1,25 millió euró lesz.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!