Fotó: Keresztes Zoltán
A román belügyminisztérium már a tavalyi év végén megkötötte az idei évre szóló árambeszerzési szerződést, amely nyomán havi több mint hatmillió eurós villanyszámlát fizet majd.
2023. január 03., 12:372023. január 03., 12:37
2023. január 03., 12:392023. január 03., 12:39
Az energiaár-piac ukrajnai háború miatti berobbanása nem csupán a lakosság, hanem a közintézmények életét is megkeseríti: mint kiderült, a román belügyminisztérium például havi több mint hatmillió eurós villanyszámlára számíthat majd.
Mindezt ráadásul úgy, hogy a tárca illetékesei igyekeztek előre látóan kezelni a témát, ezért már tavaly októberben az egész idei évre előre megkötötték az áram beszerzéséről szóló keretszerződést a Hidroelectricával.
A Fanatik.ro közölte:
Ez annyit jelent, hogy a tárca havonta átlagosan 30 488 193 lejes, vagyis mintegy 6,15 milliós villanyszámlát fizet majd.
Mindez természetesen úgy értendő, hogy nem csupán a belügyminisztérium bukaresti székhelyére vonatkozik, hanem a tárca alárendeltségébe tartozó intézményekre is.
Nem lesz alacsony az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF) havi villanyszámlája sem: az intézmény 314 634 634 lejes szerződést kötött, ami mintegy 64 millió euró, de mivel ez csupán tíz hónapra szól,
A fennmaradó másik két hónapra másik közbeszerzési eljárást írt ki, a kiírás szerint a legmagasabb összeg, amelyet hajlandó kifizetni, 176 800 000 lej.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) illetékesei is előre gondoskodtak az áram beszerzéséről, így még december 21-én megkötötték a szerződést a Hidroelectricával.
Ennek értelmében az idei év 12 hónapjára a hírszerzés 74 230 849 lejt fizet az áramért, vagyis nagyjából 15 millió eurót.
Így a havi villanyszámla mintegy 1,25 millió euró lesz.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!