Fotó: Keresztes Zoltán
A román belügyminisztérium már a tavalyi év végén megkötötte az idei évre szóló árambeszerzési szerződést, amely nyomán havi több mint hatmillió eurós villanyszámlát fizet majd.
2023. január 03., 12:372023. január 03., 12:37
2023. január 03., 12:392023. január 03., 12:39
Az energiaár-piac ukrajnai háború miatti berobbanása nem csupán a lakosság, hanem a közintézmények életét is megkeseríti: mint kiderült, a román belügyminisztérium például havi több mint hatmillió eurós villanyszámlára számíthat majd.
Mindezt ráadásul úgy, hogy a tárca illetékesei igyekeztek előre látóan kezelni a témát, ezért már tavaly októberben az egész idei évre előre megkötötték az áram beszerzéséről szóló keretszerződést a Hidroelectricával.
A Fanatik.ro közölte:
Ez annyit jelent, hogy a tárca havonta átlagosan 30 488 193 lejes, vagyis mintegy 6,15 milliós villanyszámlát fizet majd.
Mindez természetesen úgy értendő, hogy nem csupán a belügyminisztérium bukaresti székhelyére vonatkozik, hanem a tárca alárendeltségébe tartozó intézményekre is.
Nem lesz alacsony az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF) havi villanyszámlája sem: az intézmény 314 634 634 lejes szerződést kötött, ami mintegy 64 millió euró, de mivel ez csupán tíz hónapra szól,
A fennmaradó másik két hónapra másik közbeszerzési eljárást írt ki, a kiírás szerint a legmagasabb összeg, amelyet hajlandó kifizetni, 176 800 000 lej.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) illetékesei is előre gondoskodtak az áram beszerzéséről, így még december 21-én megkötötték a szerződést a Hidroelectricával.
Ennek értelmében az idei év 12 hónapjára a hírszerzés 74 230 849 lejt fizet az áramért, vagyis nagyjából 15 millió eurót.
Így a havi villanyszámla mintegy 1,25 millió euró lesz.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!