Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Romániában munkába állt ukrán menekültek egynegyede Bukarestben talált állást – közölte az Agerpres hírügynökséggel a munkaügyi és társadalomvédelmi minisztérium pénteken.
2022. április 15., 19:182022. április 15., 19:18
A szaktárca kimutatása szerint az ukrajnai háború kezdetétől Romániában 1891 menekült talált állást. Közülük 452-en fővárosi munkáltatóknál helyezkedtek el.
Arad megyében 167, Temes megyében 126, Ilfov megyében 101, Máramaros megyében 87, Kolozs megyében 80, Szatmár megyében 73, Bihar megyében 69, Suceava megyében 53 és Brassó megyében 50 ukrán állampolgár talált eddig állást.
Marius Budăi munkaügyi miniszter azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy nem hoztak létre külön munkahelyeket az ukrán menekültek számára, hanem már eleve betöltésre váró állásokat foglaltak el. Romániában 4371 munkaszerződéses ukrán állampolgárt foglalkoztatnak, de közülük a legtöbben a háború kitörése, vagyis 2022. február 24-e előtt kezdtek el itt dolgozni.
Eddig 1900 ukrán gyermeket vettek fel a romániai iskolákba és óvodákba
Péntekig 1900, Ukrajnából menekült tanuló és óvodás gyermek beiskolázására nyújtottak be kérést Romániában – tájékoztatott a tanügyminiszter. Sorin Cîmpeanu szerint a felvételt kérő gyerekek közül 622 óvodáskorú, 1278 pedig iskolás. Péntekig 1588-at közülük már el is helyeztek a közoktatási intézményekben: 566-ot óvodában, 1022-et pedig iskolában.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!