A beruházás többek között a magnézium kitermelést érinti
Fotó: Wikipédia/Warut Roonguthai
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2025. március 25., 17:352025. március 25., 17:35
A Bogdan Ivan gazdasági miniszterrel közös sajtónyilatkozatában a kormányfő elmondta, hogy a gazdasági szempontból stratégiai jelentőségű bányaberuházásokat Gorj, Hunyad és Bihar megyében valósítják meg.
Emlékeztetett arra, hogy a grafit, a magnéznium és a réz elsősorban az energiaiparban, a légi közlekedésben és a védelmi iparban használt kritikus nyersanyag.
Bogdan Ivan azt emelte ki, hogy a grafittermelés „száz százalékban román” beruházás, amit a Salrom állami vállalat valósít meg 200 millió euróból. Ennek eredményeképpen évente 15 ezer tonna grafitot fognak kitermelni, amelyet az autóiparban, a védelmi iparban és az energiatároló iparban lehet felhasználni. A miniszter emlékeztetett, hogy Európának egyre nagyobb szüksége van grafitra, és ez a nyersanyag egy másik uniós országon kívül csak Romániában található meg – számolt be róla az Agerpres hírügynökség.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!