Illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A vasutas-szakszervezetek több mint kétezer tagja tüntetett hétfő reggel a közlekedési minisztérium épülete előtt, ahonnan a kormánypalota előtti térre vonultak.
2018. április 23., 13:332018. április 23., 13:33
2018. április 23., 13:382018. április 23., 13:38
A tüntetők a vasutasok jogállásáról szóló törvény elfogadását sürgetik, ugyanakkor az ágazati beruházások növelését, jobb munkakörülményeket és tisztességes béreket követelnek – közölte az Agerpres hírügynökség.
A vasutasok napjára időzített tiltakozás a közlekedési minisztérium épülete előtt kezdődött. A megmozduláson Lucian Şova tárcavezető is szót kért, hangsúlyozva, hogy
rövid beszédét azonban folyamatosan bekiabálásokkal és sípolásokkal zavarták meg az összegyűltek.
A tiltakozók képviselői beszédükben rámutattak, nagyon alacsony fizetésért dolgoznak, rossz körülmények között. Ezek javulását remélik a vasutasok jogállásáról szóló új törvénytől, amelynek elfogadását sürgetik, a jelenleg érvényben levő jogszabályon ugyanis 28 éve nem módosítottak.
– mondták a felszólalók, akik szerint amennyiben tovább halasztják a vasutasok jogállásáról szóló törvény elfogadását, előbb figyelmeztető sztrájkot tartanak, majd beszüntetik a munkát. A minisztérium épülete elől a Victoria-palota előtti térre vonult a tüntető tömeg.
Az egészségügyben dolgozók és a vasutasok is utcára vonultak pénteken, előbbiek a kórházak kiegészítő személyzete béreinek csökkenése, utóbbiak a rossz munkakörülmények miatt tiltakoztak.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!