Fotó: Pixabay
Több mint ezer euróval nő Románia egy főre eső államadóssága az idei év végére, és meghaladja az 5000 eurót – ilyen mértékű növekedést az elmúlt öt évben összesen mértek. Az Európai Bizottság arra figyelmeztet, hogy Románia lesz az egyetlen uniós tagállam, amelyik nem fogja tudni kordában tartani az államadósságot 2021-ben.
2020. szeptember 03., 11:172020. szeptember 03., 11:17
Az államadósság idén a bruttó hazai termék (GDP) 46,2 százalékának megfelelő összeggel nő a tavalyi 35,2 százalékos növekedés után – idézi a Profit.ro gazdasági és pénzügy hírportál az Európai Bizottság előrejelzését.
Ugyan a 11 százalékos emelkedés a 15,7 százalékosra becsült EU-átlag alatt marad, a román államháztartás satnya állapota azonban jövőre mutatkozik meg, amikor a prognózis szerint
A legtöbb országban ugyanis 2021-ben már csökkenésnek indul, stagnál, vagy csak enyhe növekedést mutat majd az államadósság szintje.
Egy főre számolva idén a román államadósság eléri az 5027 eurót, tavaly ez a szint még 4023 euró, 2014-ben pedig 2933 euró volt.
Mint a gazdasági szakportál cikke is emlékeztet, a jövőre tovább romló helyzet annak tudható be, hogy az elmúlt években hatalmon levő kormányok úgy növelték a költségvetési kiadásokat, hogy a bevételi oldalon nem biztosítottak ehhez fedezetet. Románia államháztartási bevételei alacsony szinten, nagyjából 32 százalék körül mozognak, miközben az EU-átlag 46 százalék.
A bukaresti költségvetési tanács szerint elengedhetetlen az államháztartás bevételeinek növelése, hogy a román gazdaság felkészült legyen a jövőbeni válsághelyzetekre; azt is megállapította a testület, hogy a jelenlegi magas államháztartási hiányt a nemzetközi piacok nem fogják hosszú távon tolerálni.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!