Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Csaknem 49 százalékkal, 4,581 milliárd euróra nőtt Románia külkereskedelmi mérlegének hiánya az idei első két hónapjában, közben a Világban szerint a gazdasági növekedés is jóval kisebb lesz a korábban vártnál.
2022. április 11., 11:392022. április 11., 11:39
2022. április 12., 11:132022. április 12., 11:13
A román országos statisztikai intézet hétfői közlése szerint a hiány 1,504 milliárd euróval haladta meg a tavalyi értéket. Az idei első két hónapban a román export 23,4 százalékkal nőtt, és elérte a 13,808 milliárd eurót, ugyanakkor az import is 28,9 százalékkal, 18,390 milliárd euróra gyorsult.
Februárban a román kivitel 21,9 százalékkal, 7,049 milliárd euróra nőtt, ugyanakkor a behozatal 23,8 százalékkal, 9,508 milliárd euróra gyorsult, így a külkereskedelmi mérleg hiánya 2,459 milliárd euró volt. Az elmúlt évben 5,301 milliárd euróval, csaknem 29 százalékkal, 23,698 milliárd euróra nőtt Románia külkereskedelmi mérlegének hiánya az előző évhez mérten.
Továbbá a Világbank az idén 1,9 százalékos román gazdasági növekedésre számít, ami jelentősen elmarad a korábbi prognózisban közölt 4,3 százaléktól. A vasárnap este közzétett jelentés szerint a GDP arányában 6,6 százalékos államháztartási hiányra számítanak.
A prognózis szerint a bukaresti kormány nem fogja tudni jelentősen csökkenteni a hiányt, mert finanszíroznia kell a gazdasági növekedést. Középtávon a deficit csökkenésére számítanak, de nem kizárt, hogy 3 százalék fölött marad.
A gazdaság változása a koronavírus-járvány, az orosz-ukrán háború alakulásától függ – írják a jelentésben. Hozzátették, döntő fontosságú, hogy Románia milyen mértékben tudja felhasználni a rendelkezésére bocsátott európai uniós alapokat, ugyanis ezek hatékony felhasználásától függ a fenntartható növekedési pálya megőrzése.
A Világbank január közepén csökkentette 0,2 százalékponttal, 4,3 százalékra az idei várható román gazdasági növekedést. A mostani prognózis már figyelembe veszi az orosz-ukrán háború hatásait.
Március végén az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is jelentősen csökkentette az idei várható gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését, a nemzetközi bank 2,8 százalékos GDP-bővülésre számít.
A bukaresti kormány gazdasági előrejelzési bizottsága, a legutóbbi, március eleji prognózisában 4,3 százalékos GDP-bővüléssel számolt, a korábban közölt 4,6 százalék helyett.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
szóljon hozzá!