Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Csaknem 49 százalékkal, 4,581 milliárd euróra nőtt Románia külkereskedelmi mérlegének hiánya az idei első két hónapjában, közben a Világban szerint a gazdasági növekedés is jóval kisebb lesz a korábban vártnál.
2022. április 11., 11:392022. április 11., 11:39
2022. április 12., 11:132022. április 12., 11:13
A román országos statisztikai intézet hétfői közlése szerint a hiány 1,504 milliárd euróval haladta meg a tavalyi értéket. Az idei első két hónapban a román export 23,4 százalékkal nőtt, és elérte a 13,808 milliárd eurót, ugyanakkor az import is 28,9 százalékkal, 18,390 milliárd euróra gyorsult.
Februárban a román kivitel 21,9 százalékkal, 7,049 milliárd euróra nőtt, ugyanakkor a behozatal 23,8 százalékkal, 9,508 milliárd euróra gyorsult, így a külkereskedelmi mérleg hiánya 2,459 milliárd euró volt. Az elmúlt évben 5,301 milliárd euróval, csaknem 29 százalékkal, 23,698 milliárd euróra nőtt Románia külkereskedelmi mérlegének hiánya az előző évhez mérten.
Továbbá a Világbank az idén 1,9 százalékos román gazdasági növekedésre számít, ami jelentősen elmarad a korábbi prognózisban közölt 4,3 százaléktól. A vasárnap este közzétett jelentés szerint a GDP arányában 6,6 százalékos államháztartási hiányra számítanak.
A prognózis szerint a bukaresti kormány nem fogja tudni jelentősen csökkenteni a hiányt, mert finanszíroznia kell a gazdasági növekedést. Középtávon a deficit csökkenésére számítanak, de nem kizárt, hogy 3 százalék fölött marad.
A gazdaság változása a koronavírus-járvány, az orosz-ukrán háború alakulásától függ – írják a jelentésben. Hozzátették, döntő fontosságú, hogy Románia milyen mértékben tudja felhasználni a rendelkezésére bocsátott európai uniós alapokat, ugyanis ezek hatékony felhasználásától függ a fenntartható növekedési pálya megőrzése.
A Világbank január közepén csökkentette 0,2 százalékponttal, 4,3 százalékra az idei várható román gazdasági növekedést. A mostani prognózis már figyelembe veszi az orosz-ukrán háború hatásait.
Március végén az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is jelentősen csökkentette az idei várható gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését, a nemzetközi bank 2,8 százalékos GDP-bővülésre számít.
A bukaresti kormány gazdasági előrejelzési bizottsága, a legutóbbi, március eleji prognózisában 4,3 százalékos GDP-bővüléssel számolt, a korábban közölt 4,6 százalék helyett.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!